Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

Epigenetika #8 Ako vplýva deutérium na typ a prejav choroby?

21.8. 20232310x8

Najprv sme ľudia a až potom Česi (Slováci), Maďari alebo Švédi. Naším prvotným a základným domovom je zemeguľa.“ —  Jan Werich [1]

Toto je zaujímavá veta, ktorou dnes začnem, pretože v sebe ukrýva viac, ako by sa zdalo.

P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho tu alebo na stránke s PODCASTAMI.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Sumár článku:

 • Koľko rozdielov nájdeš medzi rokom 1960 a 2023? Schválne, či aspoň 10.
 • Čo je to kvantový výťažok a aký má vzťah ku blue zones?
 • Ako ovplyvňuje deutérium náš spôsob života, ale aj chorobnosť?
 • Prečo mé niekto problém pribrať, zatiaľ čo iný má problém schudnúť? Ako to môžem vysvetliť?
 • Dôležité zhrnutie a slová na záver

Rok 1960 verzus 2023

Prečo majú niektorí ľudia problém pribrať a naopak iný schudnúť? Ako sa to dá vysvetliť a akú úlohu v tom zohráva deutérium?

Dnes to bude veľmi stručné a trefné až si dovolím povedať, že budeš zaskočený, čo všetko sa v pár odstavcoch dozvieš. Poďme na to.

Pozri sa na úvodný obrázok, prikladám ho znovu a všimni si čo v ňom je.

Tento obrázok je ako vidíš trochu upravený o môj krátky text uprostred, no inak je len stiahnutý z webu. Mimochodom, verím, že neporušujem žiadne práva, pretože som ho videl opakovane, aj v odlišných podobách, na rôznych iných weboch, blogoch, či sociálnych sieťach a naposledy som ho zahliadol u osoby, ktorá sa venuje výžive ako poradca.

Týmto obrázkom mala daná osoba vyjadriť rozdiel medzi modernou a minulou dobou, pričom v závere krátkeho popisu svojich sledovateľov „vyzýval“ k tomu, aby sa zamysleli nad tým, že vtedy ľudia nemali toľko polotovarov, nejedli toľko rezňov, apod.

Čo je to kvantový výťažok

Dá sa to pekne prirovnať k PLATU (zárobku/výplate) človeka. Veľa ľudí si neuvedomuje, že naša poloha na planéte je veľmi dôležitá, avšak nie len v zmysle zemepisnej šírkyzemepisnej dĺžky. Je toho omnoho viac. A  tu je jedna vec, na ktorú ľudia nemyslia – hustota obyvateľstva na kilometer štvorcový, ktorý následne ovplyvňuje hustotu a typ EMP, akému čelíme.


Teraz k veci. Dôvod, prečo v lete jabĺčko na Slovensku vyrastie je niečo, čo sa nazýva „Kvantový výťažok„.

V podstate ide o množstvo energie vo Wattoch na centimeter štvorcový (alebo aj kubický), aké zo Zeme a slnka získame a množstvo energie, aké následne stratíme/odovzdáme (v závislosti od podmienok ako hlad, chlad, teplota, terén, pohyb,…). Toto nám dá nejaký čistý „výťažok“ – kvantový výťažok.

Toto niečo si vie každý predstaviť ako svoju výplatu mínus všetky svoje výdavky. ⠀

Čiže niečo zarobíme, napríklad 1000 eur mesačne, niečo minieme na nájom a stravu, atď., napríklad 800 eur mesačne, a zvyšných 200 eur máme na rozvoj a život. – Toto je ten „VÝŤAŽOK“, o ktorom hovorím. No a rovnako pracuje  matka príroda s „KVANTOVÝM VÝŤAŽKOM„.

Na základe množstva energie, aké v danej lokalite na Zemi máme a koľko jej vydáme (aj stratíme), nám niečo ostane. No a toto niečo sa radikálne z roka na rok mení.

Ja nikoho kritizovať nejdem, ako by si možno čakal, no chcem u daného obrázku vyzdvihnúť inú vec. Všimni si obrázok znovu, a zamysli sa vlastnou hlavou nad tým čo vidíš. Skús sa v kľude posadiť, prípadne postaviť/prejsť,…, nadýchni sa, skús vnímať na pár sekúnd svoj tlkot srdca,… a ak sa ti to podarí, skús s touto čistou hlavou nechať svoje myšlienky plynúť a povedz si pre seba, čo ťa prvé napadlo.

Ja ti poviem čo napadlo mňa – Kvantový výťažokcirkadiánny rytmus.

Rastlinná strava verzus živočíšna – biofotóny dnu a biofotóny von

Teraz sa zamysli s otvorenou mysľou, bez predsudkov, nad týmto:

Ak v oblastiach ako je napr. Grécko, rastie viac ovocia a zeleniny, ktorú tunajší ľudia jedia a sú zdraví, znamená to, že sú zdraví kvôli tomu? Musí znamenať korelácia kauzalitu?

Podľa mňa nie. Teraz by som ti rád pripomenul jeden úryvok z mojej obľúbenej knižky, ktorú som dávno dostal od priateľky. Bola o správnej argumentácií a bolo tam popísaných veľa nesprávne použitých argumentov, akými sa Ľudia často „oháňajú“. Ja si odtiaľ najviac pamätám príbeh o žabiakovi.

Ten žabiak chodil každé ráno pred východom slnka na horu, kde prosil slnko aby vyšlo a ono vždy vyšlo. Celá dedina následne verila v to, že za východ slnka môže žabiak. Veď predsa nemôže byť náhoda, že sa jedna udalosť (východ slnka) stane vždy po druhej udalosti (prosba žabiaka). Je to predsa jasná korelácia a dedinčania z toho vyvodili aj kauzalitu. Rozumieš kam tým mierim?

To, že bolo mnoho blue zones takých zdravých a jedli prevažne rastlinnú stravu ešte neznamená, že to bolo kvôli tomu. Rovnako neznamená, že ak sú dnes, v roku 2023, ľudia viac a viac chorí a majú zaujímavé „choroby“ už v detstve (ako napr. „choroba“ obezita), je to problém iba stravy a zníženého pohybu, však? Držíš trochu krok s mojou logikou?

Teraz ti ukážem dva obrázky, ktoré videlo mnoho ľudí naživo, pretože ich často ukazujem na živých prednáškach. Všimni si tu pozoruhodnú zhodu polohy v okolí obratníka raka a kozorožca.

Týchto oblastí bolo 5 [3]:

– región na Sardínii
– Ikaria, Grécko
– polostrov Nicoya, – Kostarika
– okolie Kalifornie
– Okinawa, Japonsko

Pričom všetky mali dokonalé prostredie. Táto poloha blízko rovníka ti naznačuje, že ich kvantový výťažok bol enormný. Bol taký, ako napr. na Slovensku máme len v niektorých oblastiach a iba pár dní v roku.

Tiež ti to hneď ukazuje, že keď je ich kvantový výťažok taký vysoký, stačí im predsa strava s menším množstvom elektrónov aj menším obsahom biofotónov na jednotku objemu (kalórie). To znamená, že im stačí aj viac rastlinná strava, však? Žeby preto vyšli Danovi Buettnerovi jeho „štúdie“ tak, ako vyšli?

Podľa mňa osobne to neboli príliš kvalitné štúdie a žiaľ, veľa ľudí sa nimi nechalo ovplyvniť. Ty už teraz verím vieš, čo v jeho metodike chýbalo. Môžeš si spraviť vlastný úsudok. Teraz pokračujeme Ďalej.

A zasa to deutérium – lekcia kvantovej biológie pokračuje

Teraz si vezmi takých Eskimákov. Myslím samozrejme v minulosti, keď ešte žili po svojom. Keby si im povedal, že majú jesť rastlinnú stravu, pozreli by sa na teba asi čudne, však? Keďže v mínus 30 °C toho moc nevypestujú…

Oni mali kvantový výťažok nižší, a preto potrebujú elektrónov viac. Viac elektrónov = viac vodíka = viac tuku = živočíšna strava a veľa DHA. Pýtaš sa prečo DHA?

Dôvod je ten, že oni majú slnka menej a preto vyžadujú viac DHA, aby ho zachytili. Je to presne ako batéria v aute a káble od nabíjačky. Každý drôt kladie istý odpor a zároveň prevedie iba istý prúd vzhľadom na svoju hrúbku (prierez) pred tým, ako sa prehreje. V našom tele je to podobné.

Ak máme slabé solárne podmienky, potrebujeme DHA viac (viac „káblov“), aby sme sa nabili (načerpali viac zo slnka a magnetického poľa Zeme).

Je tu však aj druhý dôvod. Morské živočíchy a hlavne DHA je potravina, ktorá má na našej planéte jedno z najnižších množstiev deutéria. Príroda ho totiž efektívne filtruje a ak by DHA mala deutéria viac, nedokázala by to, čo o nej vieme, že dokáže! Tým niečím myslím premeniť svetlo na jednosmerný elektrický prúd pomocou tunelovania „pí“ elektrónov.

Ako teda vidíš, dnes už ani zďaleka nejde len o zemepisnú šírku a sezónu, v akej sme. Ide hlavne o prostredie cca 2 metre okolo nás a hustotu obyvateľstva v meste, kde žijeme a celkový kvantový výťažok. Presne preto môžu byť aj dvaja rovnako žijúci ľudia, napr. muž a žena, absolútne zdravotne odlišní, hoci budú žiť v rovnakom byte. Už len ich pobyt v odlišnej miestnosti a mobil vo vrecku jedného verzus druhého spraví obrovský rozdiel. No a toto veľa ľudí nechápe.

Ten rozhodne o množstve deutéria, aké budeš v tkanivách hromadiť a aj o tom, v akom konkrétnom tkanive ho budeš hromadiť!

Na toto si preto pozor. Deutérium sa už aj u nás v Slovensku a Česku stáva trochu známym, za čo som rád, a verím, že sa na tomto povedomí trochu podieľam aj ja blogovaním, no nie vždy sa stretávam s iba správnymi poznatkami, žiaľ.

Teraz sa preto radšej posaď, pretože ťa čaká pár šokujúcich riadkov alias posledná lekcia na dnes. Ak už o deut~riu čo to vieš, alebo vedieť chceš, je to pre teba povinné čítanie.

Obrázok z knihy Kvantová Biológia

´´


Deutérium v tkanive ako markér typu choroby

Môže žiť človek v centre mesta ako je napr. Praha, Košice, či Bratislava, uprostred JúlaAugusta (v strede leta), na paneláku tak, že jeho organizmus zažíva úplne odlišné podmienky? Áno môže. Ak človek žije tam, kde ma okolo 20 susedov, z čoho každý z nich má aspoň 3 bezdrôtové zariadenia vysielajúce umelé Elektro Magnetické Pole (skratka uEMP), ktoré radikálne mení jeho kvantový výťažok.


A môže tento zmenený výťažok, ktorý samozrejme voľným okom nie je vidieť, zmeniť aj vtok a odtok deutéria do konkrétnych tkanív v tele, kde sídlia mitochondrie, ktoré následkom toho začnú vykazovať disfunkciu alias neschopnosť betaoxidovať, čo sa časom prejaví ako „symptómy“, až choroba alias zdravotný problém?

Samozrejme, že môžu. Avšak, počkať, počkať.

Ak mitochondrie prestávajú betaoxidovať, neznamená to náhodou, že nedokážu dobre spaľovať tuk? A nemal by potom človek viac pribrať, keďže sa tuku nevie dobre zbavovať? A nie je to náhodou presne to, čo dnes vidíme?

poslednom webinári pre mojich členov, ktorý bol veľmi dôležitý, som hovoril niečo o vzniku vedomia. O tom, ako to v mozgu prebieha, čo sa na tom podiela a tiež som tam spomínal aj to, prečo deutérium nie je iba zlé. My ho v tele chceme a využívame ho každý deň v malom množstve na konkrétne úlohy. Už len tým, že ráno vidíš východ slnka do niektorých tkanív deutérium vpúšťaš a je to pozitívna vec. O tomto veľa „biohackerov“ nevie, pretože veci nerozumejú.

Vezmime si napr. malé vyvíjajúce sa dieťatko. Ono deutérium zhromažďuje viacej, od narodenia, respektíve od tehotenstva (aj preto mamina priberá), avšak zhromažďuje ho iba v niektorých častiach tela, ako napr. neuróny v mozgu. Mimochodom, využíva na to jeden konkrétny proteín, o ktorom som napísal cca 2 roky dozadu 2 samostatné články.

Malé bábätko má tiež veľa podkožného tuku, ktorý má veľa mitochondrií. Veľa ľudí však nevie, že tieto mitochondrie nie sú maturované (vyvinuté), čo znamená, že sú akoby „uspaté“. Preberú sa k životu až neskôr.

Teraz to vezmime ďalej. Čo mamina počas tehotenstva? Prečo priberá? A prečo zdravá žena ešte pred tehotenstvom priberá najmä do zadku a bokov?

Len sa pekne rozpamätaj. Všetko som ti rozprával roky dozadu v sériách o čreve a mozgu aj v starých webinároch (ak si prémium člen).

Zdravá žena priberá vždy najmä v týchto oblastiach, pretože tam ukladá viacej DHA a EPA. Toto je ten tuk, ktorý potrebuje pre rozvoj CNS malého dieťatka, ktoré raz počne, ak bude plodná. Takto evolúcia vyzbrojila ženu. Tiež nezabúdaj, z riadkov vyššie, že DHAEPA majú málo deutéria.

Presne preto žena v tehotenstve priberá následne trochu odlišne a začína deutérium zhromažďovať viac. Potrebuje ho na rast dieťatka. Prenesme to však do situácie mladých žien dnes. Prečo podľa teba priberajú už v mladosti a očividne do viscelárnej oblasti alebo na bruchu a nie len do zadku a stehien? Naznačuje nám to niečo?

Samozrejme, že áno. Presne preto sa ja osobne vždy pozerám trochu inak aj na ľudí, s ktorými prichádzam do kontaktu, hoci oni sami si to neuvedomujú. Tvoje zvyky, návyky, pohyby, (ne)nosenie okuliarov, problémy so zrakom a iné, …všetko toto sú známky o tom, v akom tkanive sa v tebe hromadí viac deutéria.

Presne preto by si teraz mohol pochopiť, prečo majú niektorí mladí ľudia problém váhu pribrať a naopak iný ju zhodiť (schudnúť). Tkanivo, kde sa deutérium za roky nahromadilo, určuje tento rozdiel.

V prvom prípade je to viac cievovka oka a CNS a v druhom prípade podkožný tuk, ktorý stratil schopnosť hnednúť, pretože jeho mitochondrie ostali „zaseknuté“ pod tlakom deutéria v cytoplazmatickej vode.

Tiež je to dôvod, prečo je pre cukrovkára 2. stupňa konzumácia častejšie za deň a ešte aj sacharidov totálny nezmysel. Jeho pečeň je preplnená deutériom, ktorého sa nedokáže zbaviť a sacharidmi ho tam iba pridáva. On potrebuje chlad, hlad a/alebo silné slnko, ktoré mu cez portálnu žilu a pokožku deutérium prefiltruje a pomôže sa mu ho zbaviť potom, dychom aj močom. Presne preto aj často cukrovkári močia, hoci si to neuvedomujú.

Zhrnutie a slová na zamyslenie na záver

Zapamätaj si preto, že to nie je iba o strave a nutrícii, či o vitamínoch. Človek môže mať aj rovnakú „výplatu“ (kvantový výťažok), no ak mu zrazu stúpnu „výdaje“ (uEMP = strata elektrónov), jeho „budget“ (hormonálny profil) sa musí prispôsobiť.

Presne preto aj mnoho odborníkov „zrazu“ zisťuje, že mnoho ľudí trpí deficitom vitamínu D a tiež, že má nízky pomer Omega 3 ku omega 6.

Všetky tieto korelácie majú svoj dôvod, podobne ako žabiak a východ slnka, avšak je iba na tebe, či si začneš všímať aj veci „za oponou“!

Ak má totiž už len mamička pred tehotenstvom alebo počas v okolí bruška, či tela priveľa uEMP, chromatíny a DNA sa môžu na niektorých miestach, kde prebieha prepis DNA, nesprávne metylovať, vďaka čomu sa môže v rozvíjajúcom CNS dieťatka vyskytnúť problém. Čítame sa nabudúce.

Záver

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!


P.S. Ak v článku nájdeš nejakú gramatickú chybičku, alebo čokoľvek, kľudne napíš dole do komentára kde a akú, rád opravím! Rovnako mi môžeš dať vedieť ak ťa napadne niečo na pridanie do náśho spoločného Slovníka pojmov! 🙂

P.P.S. Ak sa chceš v týchto informáciách, ktoré ti ponúkam, orientovať ešte viac, prípadne chceš v dnešnej modernej dobe svoj progress aj chápanie trochu urýchliť, pridaj sa medzi prémium členov. Už teraz tam nájdeš množstvo informácií, materiálov, množstvo diskusií na fóre, webináre a nespočet pridanej hodnoty.

Pri kúpe platinového ročného členstva získaš v cene automaticky aj obe vytlačené knihy Kvantová Biológia.

Na záver ti dávam do povedomia nové odporúčané panely EasyLight, určené na terapiu červeným a infračerveným svetlom, ktoré majú až 5 vlnových dĺžok. Ako čitateľ tohto blogu máš možnosť využiť aj špeciálnu zľavu 10%, ak pri objednávke zadáš zľavový kód: „jaroslavlachky„.

*Balíček kníh spoznaj svoju biológiu bude už čoskoro opäť na sklade a môžete si ho na Eshope zakúpiť!

Balíček kníh Spoznaj Svoju Biológiu nájdeš aj na Eshope.

Zdroje:

 1. https://citaty-slavnych.sk/autori/jan-werich/
 2. Kniha Kvantová Biológia – Jaroslav Lachký
 3. https://medium.com/the-mission/whats-the-truth-about-the-blue-zones-da1caca06443
 4. https://sk.wikipedia.org/wiki/Vr%C3%A1tnica


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
 1. Monca píše:

  Ahoj Jaro. Super článok, a chcem sa spýtať ci dobre rozumiem. Keď niekto aj štíhli jedáva takmer čokoľvek, aj sladké, polotovary a tak a nepriberá navonok, aj jeho sa to týka?
  Vďaka

  • Jaroslav Lachký píše:

   V článku máš odpoveď, no zrejme ti unikla.⠀

   Uvedom si, že je veľa ľudí, ktorú navonok nepriberú, aj keď veľa jedia (sam som v minuliwti fungoval podobne), no keď im zmeriaš viscelárny tuk zistíš, že majú veľ tuku tam. Presne preto aj na MRI ich pečeň vyzerá odlišné. Deutérium sa dsa totiž aj nepriamo vidieť pomocou odlišných odtieňov. ⠀


   Toto je horší tuk ako pod kožou. Uvedom si, že keď dpi ek priberá veľa tuku medzi orgánmi, jeho pečeň už nedokáže svoje mitochondrie využívať ako by mala. To znamená, že všetka glukóza, proteíny, ale aj tuky, ktoré človek endogénneho tvorí, sa zmenia a spomalí sa ich recyklácia aj odbúravanie. ⠀   Preto som tam daný podstavec napísal. Keď ma totiž niekto problém pribrať úplne, napríklad niekto s anorexiou, kto ma problém aj s hlavou, jedením vôbec, automaticky vieš, že jeho mozog, CNS a leptin tam, nie sú optimálny a daný receptory tam je zrejme „upchatý“. ⠀


   • Jaroslav Lachký píše:

    A teraz sa zamysli ešte nad tymto. A toto bude aj pre Peťa nižšie. Čo tak menšie deti alebo pubertiaci?⠀

    Prečo často oni, obzvlášť ak majú dlhšou kostru, ťažšie priberajú ale zároveň aj rýchlo rastú (aj keď ne priberajú toľko tuku, priberajú hmotu, svalstvo, kosti,…)?⠀


    Odpoved je dobra distribúcia deutéria v tele.⠀

    Otázka znie, ako zdravý clovek prirodzene a chcene kontroluje deuterium? Napríklad ráno, kedy ho v niektorých tkanivách schválne uvoľňujeme?⠀

    Čo tak steroidné hormóny?⠀

    Napadlo jie koho prečo sú steroidy anabolicke?⠀

    Prečo veľa ľudí ráno neje, pretože vedia, že im to zlepší rastový hormón? Co vlastne rastový hormón robí? A ako to robí?⠀
    Odpoved je deuterium. Rastový hormón aj pomocou SHBG prepravuje a distribuuje deuterium tam, kam ho telo potrebuje na to, aby rástlo (napríklad do štruktúre v kosti, svalu, atď.⠀


    Toto je dôvod, prečo zdravý mladí clovek ťažšie priberie no jeho steroidy budú vysoké verzus keď nájdeme podobneho človeka, ktorý bude mať vswrko len viscelárne (skrytý tuk), jeho steroidy budú úplne znížené, jeho hormonálny profil takmer žiadny a aj jeho zdravie a výkonnosť nižšie.⠀

    Verím, že základu rozumieš 🙂

 2. Peto píše:

  Čauko, ak má človek problem teda „kontrolovane“ pribrat povedzme nabrat predovsetkym svalovu hmotu, tak problem je podla teba v CNS a cievovke oka ? O aký problém sa tu jedná ?

  • Jaroslav Lachký píše:

   Mat problém nabrať svalovú hmotu neznamená, že má problém nabrať. Ľudské telo má svoje obmedzenia, koľko svalovej Hmoty na svojej k ostrenie unesie a žiaľ, moderný fitness priemysel, nám v tomto tak trochu „mýli hlavy“. ⠀

   Je to teda veľký rozdiel. ⠀

   Tvoje telo môže mať absolútny dostatok svivej hmoty a nepotrebuje ani gram naviac, avšak jeho výkonnosť, danej svalovej hmoty, môžeš neustále zvyšovať aj bez pribratia gramu. Je to presne ako s tými káblami, ktoré v článku opisujem.

   • Jaroslav Lachký píše:

    Je to podobne ako s káblami o ktorých v článku píšem.⠀

    Môžeš mať meter kábla a jeho vlastnosti môžu byť odlišné.⠀

    Napríklad hliníkový kábel, verzus medený, verzus optický.⠀
    ⠀ V tvojom tele a so svalmi je t podobné.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov