NOVINKA: ★Prémium členstvo opäť spustené aj formou mesačného predplatného. Objednávka TU >>

Matrix #8 Tvar mitochondrie určuje jej termodynamiku

19.3. 2025424x11

Ako veľmi rozhoduje 2D tvar mitochondrie o jej termodynamických vlastnostiach? A prečo elektrický náboj dokážeme vytvoriť „z ničoho“, no energiu nie? Dnešný článok zároveň vysvetlí – prečo Zem nie je plochá, hoci tomu stále veľa ľudí verí.

Sumár článku:

  • Plazmatická povaha priestoru – stručné zhrnutie
  • Čo je to fázový prechod a prečo ho mitochondria využíva?
  • Prečo nedokážeme energiu vytvoriť z ničoho, no elektrický náboj a čas (akoby) áno?
  • Naozaj svetlo hovorí priestoru ako sa má správať a ten zasa svetlu, ktorým smerom má plynúť? Ako to teda ovplyvní tok informácie v systéme?
  • Ako presne vieme nechať ČAS aj ELEKTRICKÝ NÁBOJ zmiznúť, či vytvoriť z ničoho?
  • Prečo ženy dospievajú skôrprečo sa ženský hrudník (prsia) zmení v puberte viac v tvare ako mužský?
  • Čo je Escherova fraktálna projekcia a prečo (podľa mňa) Zem nie je plochá?
  • Záver a zhrnutie
  • Nadchádzajúce živé akcie + Prémium členstvo už aj na mesačnom predplatnom!

P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho na SPOTIFY alebo na iných platformách.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Kvantová evolúcia ako dôkaz toho, že termodynamika rozhoduje o móde plazmy

Ako prvé ti odporučím starší článok o Kvantovej Evolúcii, pretože naň nadviažem. Ak si nečítal, nevadí (môžeš ho však pozrieť neskôr).

V článku som ti ukázal ako cca prebiehal „vznik“ vesmíru od jeho prvých počiatkov až po moment, kedy sa stal viditeľným vďaka UV svetlu a tiež pokým sa sformovali prvé galaxie, hviezdy, planéty a teda aj život na Zemi. Tým ako sa vesmír rozširoval (rozpínal), nielenže sa stával menej hustým, no taktiež častice v ňom, vrátane svetla (aj neutrína) strácali (alebo skôr odovzdávali a premieňali) nejakú svoju energiu, čím v podstate umožnili veciam prejsť z ABIOTICKÉHO stavu do BIOTICKÉHO. To znamená, že neživé veci sa stali živými. Keďže je energia fotónu určená jeho vlnovou dĺžkou, potom, ako sa vlnová dĺžka fotónu natiahla, fotón sa posunul viac do červena – tzv. červený posun (red shift), smerom ku nižšej energii.

Toto je zároveň niečo, vďaka čomu moderný kozmológovia predpokladajú, že sa vesmír rozpína, pretože slávny Hubble (Hubblov teleskop) pozoroval, že červený posun galaxií bol priamo úmerný vzdialenosti galaxie od Zeme [R] Ty už však z nedávneho článku o plazmatickom, elektrickom vesmíre vieš, že tento červený posun sa dá vysvetliť aj inak. Elektricky. No a práve tu nadviažem.

Pri čítaní článku si si to možno neuvedomil, no dôvod prečo sa v istom bode vesmír stal viditeľným a tiež prečo naše mitochondrie dokážu prechádzať medzi tmavým (temným) a oblúkovým módom plazmy, sa týka len a len termodynamiky. Poďme si to rozobrať.

Z termodynamiky vieme, že ENERGIA nemôže byť zničená, ani vytvorená, iba mení svoju podobu, formu, atď. Toto sa volá konzervácia (energia musí byť konzervovaná – zachovaná). To je fakt, potvrdený experimentálne a tiež dokázaný matematicky. Väčšina ľudí to pozná, bohužiaľ, iba v rámci nezmyslu s kalorickou rovnováhou a priberaním, avšak je tu aj druhá vec. O čase a elektrickom náboji to totiž neplatí.

Čas aj elektrický náboj sú totiž kvantizované veličiny a obe dokážeme „vytvoriť“ a aj naopak nechať ich „zmiznúť“ a to, čo o tom rozhoduje, je topológia priestoru a jeho termodynamika. Inými slovami to, ako sa svetlo šíri a interaguje s hmotou deformuje priestor (mení jeho tvar a termodynamiku) a tým vplýva na samotný tok svetla daný priestorom. Takýmto spôsobom dokážeme „vytvárať“ čas, aj elektrický náboj.

Svetlo deformuje časopriestor, ktorý následne hovorí svetlu ako má plynúť

Určite si počul známu vetu od Wheelera, že „Hmota hovorí priestoru, ako sa má zakriviť a priestor hovorí hmote, ako sa má pohybovať“, však?

Dalo by sa to napísať aj tak, že tok energie deformuje časopriestor, ktorého zakrivenie následne deformuje samotný tok energie. No a nezabúdaj, že vo vesmíre je nosičom energie (aj informácie) práve svetlo (fotón), ktoré keď reaguje s hmotou (je zachytené a absorbované), naberá na hmote a hmotnosti = zmena časopriestoru.

Keď chápeš tomuto, posuniem to ďalej. Vyššie som ti napísal, že elektrický náboj (napríklad negatívny náboj elektrónu) môže byť „zničený“, alebo „vytvorený“, no schválne som to dal do úvodzoviek. Toto je dôležitý fakt.

Elektrický náboj je kvantizovaná interná veličina, ktorá podobne ako hybnosť nemôže byť síce zničená ani len tak vytvorená, no to neznamená, že nemôže byť transformovaná, kedy to vyzerá, akoby „vzišla z ničoho“. Môže.

Stačí ak si vezmeme elektrón, ktorý má záporný elektrický náboj. Protón má pozitívny Elektrický náboj. Vieš čo ešte má pozitívny elektrický náboj? Napríklad pozitrón.

Pozitrón je antičastica elektrónu. No a keď elektrón s pozitrónom aninhaluje, ich elektrický náboj „zmizne“, pretože sa transformuje do 2 fotónov, ktoré z interakcie vzniknú. Elektrický náboj fotónu je totiž nulový, takže daný celkový náboj vo vesmíre sa nezmenil, pričom fotón obsahuje orbitálny moment hybnosti, čím transformuje hybnosť, energiu, aj elektrický náboj. Rozumieš?

Asi sa teraz pýtaš, prečo ti to v dnešnom článku vysvetľujem, no vydrž, ver, že ti to veľa dá a nebudeš ľutovať, že si ho dočítal do konca!

MATRIX #3 Mitochondria je pyro aj piezoelektrická. DHA s kambrickou explóziou sú toho dôkazom by Jaroslav Lachký

Ako vieme nechať „zmiznúť“ elektrický náboj alebo čas?

Vezmime si napríklad časticu Neutrón. Neutrón sa nachádza v jadre atómov a má neutrálny elektrický náboj. Nie je ani pozitívny, ani negatívny. To však neznamená, že Neutrón nemôže svoje kvantizované vlastnosti využiť na transformáciu elektrického náboja. Naopak.

Keď je neutrón v jadre atómu, je stabilný. Keď je však mimo, nie je stabilný. Neutrón sa do pár minút rozpadá a hádaj čo vznikne. Elektrón, protón a neutríno. Všetky jeho kvantizované vlastnosti ako hmotnosť, náboj aj hybnosť, sú tak zachované a vzniknuté častice ako elektrón a protón už elektrický náboj majú. Vidíš?

Môžeš teda vidieť, že aj keď je neutrón neutrálny a vznikne z neho elektrón a protón, ich náboj si nijako nevytvorili, hoci to tak na prvý pohľad vyzerá. Bol iba transformovaný a kedykoľvek môže byť transformovaný naspäť.

Kým sa tak tak nestane, elektrón aj protón môžu byť separovaní a produkovať okolo seba vlastné elektrické aj magnetické pole, ktoré už neutrálne nie je a teda dokáže vplývať na topológiu (tvar a ohyb) priestoru, v ktorom sú, čím logicky menia pohyb všetkého dnu.

Ak by to niekto chcel laicky vysvetliť, tak tu je príklad, kým sa pustíme ďalej. Predstav si temperové farbičky a hodinu výtvarnej výchovy. Elektrický náboj je niečo „interné“, zatiaľ čo pole je niečo, čo je výtvorom daného náboja.

Predstav si temperovú farbu niekde v miske. Povedzme červenú. Toto je jej interná vlastnosť – Farba. Čiže akože elektrický náboj častice. Sama o sebe farba len tak leží na stolíku. Keď však s farbou začneš hýbať, napríklad vďaka štetcu, dokážeš vytvoriť obraz (elektrické aj magnetické pole). Čiže dáš vzniknúť niečomu, čo tu predtým nebolo. To neznamená, že si to vytvoril „niečo“ z „ničoho“. Len si pridal premennú – Pohyb náboja (farby) v priestore (po plátne) a v čase.

Tiež si vieš takto predstaviť transformáciu náboja. Náboj nemožno zničiť ani vytvoriť, no transformovať áno. Rovnako tá červená farba. Je proste červená. Ak ju povedzme zmiešame so žltou vznikne oranžová. To teda neznamená, že tá oranžová vznikla z ničoho, ani že tá červená len tak zanikla. Nastala iba ich transformácia, vďaka ich interným vlastnostiam (farba/náboj). Aj vodík je sám o sebe neutrálny atóm, ktorý obsahuje protón a elektrón. Jeden je kladný a druhý záporný. Keď sú spolu, náboj vodíka je neutrálny, no keď sa separujú, zrazu začnú na priestor pôsobiť ďalšou silou a meniť jej správanie. Len tak mimochodom, mitochondria je plná vodíka v tvare plazmy...

Jaroslav lachký Mitochondria alias plazma a voda exkluzívna zóna, štvrtá fáza vody

Čo je to fázový prechod a ako ho mitochondrie (aj priestor) využíva?

Energiu teda nevieme vytvoriť ani zničiť, avšak vieme ju ľahko transformovať a to pomocou elektrického náboja. To znamená, že príroda musela prísť na to, ako sa s týmto „vyhrať“ a využiť to na udržiavanie negatívnej entropie (neporiadku), pomocou ktorého sa všetko neustále hýbe a uvoľňuje energiu, čím udržuje komplexnosť a flow.

Otázka teda znie – Ako príroda robí tieto zmeny a ako organizuje tok energie priestorom?

Keď už má niečo zorganizované, teda má povedzme vytvorenú napr. negatívnu entropiu, ako dokáže meniť formu energie, z jednej na inú, povedzme z potencionálnej na kinetickú a rôzne inak? 🤔

No predsa zmenou TVARU a VEĽKOSTI hmoty. Veľkosť a tvar sa odborne nazýva TOPOLÓGIA, pričom jeho zmena pôsobenia na tok energie sa nazýva Fázový prechod.

Príklad pre každého je voda. Kvapalná voda šíri a zdržiava inak energiu ako plynná a úplne inak ako ľad. Kvapalná voda napríklad dobre absorbuje a zadržiava infračervené svetlo, kdežto ľad nie. Kvapalná voda tiež dobre vibruje svoje vodíkové väzby a reaguje na mikrovlnné žiarenie, zatiaľ čo organizovaná voda lepšie svoje väzby rotuje. Aj preto sa ti jedlo v mikrovlnke ohreje. Ľad zasa pred zmenou skupenstva do tekutej nejaké infračervené svetlo vylúči do okolia. Vidíš? Zmena TVARU (prechod jedného skupenstva do iného = fázovy prechod) zapríčinil rozdielny presun energie.

Ľad je forma kryštálu (3 rozmerný symetrický tvar), ktorý má iné vlastnosti. ĽAD (jedno skupenstvo vody) energiu dobre zadržiava a horšie ju rozvádza, zatiaľ čo tekutá voda (druhé skupenstvo vody) energiu dobre absorbuje, a dobre ju aj rozvádza.

Kvapalná voda je teda termodynamicky viac efektívna ako ľad, pretože energiu ľahšie rozvádza, avšak príroda v istých situáciách preferuje ľad, pretože v istých situáciách treba energiu konzervovať. Povedzme v zime, v istých regiónoch, kde má život málo slnečného svetla. Aj preto po všetkých veľkých vyhubeniach nasledovala doba ľadová.

Webinár z r. 2020 – prémium členstvo

Podobne napríklad vesmír. Tým, že príroda organizuje vesmírny prach v hviezdu, umožní energii meniť podobu.

Predtým sa napríklad energia šírila formou fotónov s vysokou frekvenciou a zrazu bolo možné túto energiu transformovať, zmeniť napr. na kinetickú, vďaka čomu sa dokážu „zraziť“ dva protóny, podstúpiť fúziu (či už termonukleárne alebo čisto elektricky) a vyprodukovať hélium, neskôr lítium, atď., vďaka čomu hviezda vyžaruje svetlo a život žije.

Skvelý príklad, ktorý som v minulosti Často používal, je aj kus papiera. Keď je papier vystretý (obyčajný kancelársky A4), a hodíš ho smerom k zemi, z výšky, nenadobudne príliš kinetickej energie. Bude pekne „plachtiť“, však? Keď však rovnaký papier skrčíš a spravíš z neho guľôčku, a hodíš ho rovnako z výšky na zem, nadobudne kinetickú energiu a zrazu dokáže aj ublížiť.

Rozumieš? Obyčajná zmenu tvaru = fázový prechod, zmenil spôsob ako sa energia správa a mení svoje formy. Aby si však chápal, prečo si dnes dávam toľko úsilia s vysvetľovaním zdanlivo „nepodstatných“ vecí – tu je príklad z praxe. Konkrétne ženské telo. Toto ťa zrejme zaskočí!

Prečo ženy dospievajú skôr a prečo sa ich hrudník zmení viac v tvare ako mužský? Odpoveď je fázový prechod.

Zamyslel si sa niekedy nad tým prečo sa ženám v puberte tak veľmi zväčší HRUDNÍK (objem) a hlavne prečo sa zmení jeho tvar (topológia)? Rečnícka otázka – nepredpokladám, že sa medzi vami nájde niekto, kto nad tým premýšľal z fyzikálneho uhľu pohľadu. Ja však áno a teraz ti dám malý náhľad.

Schválne som predtým napísal aj prirovnanie s papierom, pretože ver, či never, z mladej ženy sa v období puberty, aj vďaka tejto topologickej zmene tela, stáva neuveriteľná kvantová bytosť. Ženy sú úplne odlišné ako muži, a to aj z kvantovo biologického hľadiska. Veď čo tak druhá otázka – prečo ženy pred menštruáciou naberajú dosť vody? A prečo sa počas tehotenstva paradoxne veľa žien akoby vylieči ak majú nejaké ľahšie zdravotné problémy? Môže s tým súvisieť fázový prechod a teda spôsob ako nimi preteká energia? Za mňa bez debaty.

Takže – Prečo sa u ženy mení v puberte radikálne jej telo? Prečo sa jej mení hrudník? Prečo žena zväčší objem aj počas menštruácie, ktorá mimochodom tiež prichádza až s pubertou? A prečo majú ženy v prsníkoch veľa mitochondrií, ktoré vyžarujú tak silné magnetické pole, že ho dokážeme zmerať až na niekoľko metrov od ich hrude? A prečo sa im k prsníku intuitívne tiahne malé dieťa s hlavičkou, ktorá je plná vody (mozgomiešny mok) aj mitochondrii, ktoré sú na magnetické pole citlivé? A prečo žena celkovo naberá ľahko vodu? Prečo je vždy pri všetkom v prírode prítomná voda? Môže nejakým spôsobom slúžiť voda ako hlavný „menič“ FÁZY HMOTY?

Áno môže. 

Ženské telo totiž mení svoj tvar počas puberty aj kvôli riadkom vyššie a tiež v rovnakom čase nastáva najväčšia zmena v koncentrácií progesterónu a estrogénu, ktorý je veľmi anabolický a zároveň má estrogén najvyššiu afinitu na deutérium. Áno, práve si sa okrem iného dozvedel aj to, prečo sa u niektorých mužov vyvinie gynekomastia. Súvisí to s „odprataním“ deutéria. Žena sa totižto ako budúca matka v období menštruácie stáva termodynamicky menej efektívnou, pretože sa pripravuje na to, že privedie na svet nový ŽIVOT. Čo to znamená? Že dôjde k transformácii energie, pričom veľa z nej odovzdá zo svojich zásob (z elektrónov, protónov a fotónov).

Práve preto musí zdravá žena nabrať v istých situáciách vodu a zväčšiť objem, pretože dochádza k veľkému fazovému prechodu jej biológie, ktorá to vyžaduje na to, aby transformovala energiu medzi ňou a budúcim životom. Tiež sa preto veľa žien s autoimunitnými ťažkosťami na nejaký čas „zázračne“ vyliečia po pôrode, pretože potomkovi odovzdali masívne množstvo deutéria aj železa, čím sa stanú menej citlivé na EMP, no tiež im ich hormonálny systém spustí vyššiu produkciu regeneračného elektrického prúdu, ktorý diferencuje mladé embryonálne červené krvinky na pluripotentné kmeňové bunky, z ktorých sa embryo vyvíja v človeka, ktoré zároveň po pôrode matka na čas využije na hojenie vlastných rán vyvolaných pôrodom a aj ďalších častí.

Tiež žena, bohužiaľ, prežíva počas tehotenstva stres a zmeny nálad, pretože každý stres zapríčiňuje únik biofotónov v UV spektre. Toto je to, čo reaguje s vodou a polovodičmi v tkanive, v brušku a mení lokálne jeho „časopriestor“ (ženské telo), ktoré následne hovorí svetlu, ako sa v tomto prostredí má šíriť a kam má ísť. Presne preto je aj pri vzniku života uvoľnené masívne množstvo svetla, ktoré interaguje s vajíčkom a jeho „časo-priestorom“. Uvoľnený fotón sa pohybuje priestorom, pričom nesie energiu vo forme frekvencie, ale tiež informáciu, vo forme orbitálneho momentu hybnosti a obe sú vďaka lokálnej symetrii kvantizované (zachované), no transformované ďalej. Presne takto dostane život prvé „pokyny“ už pri zrode, podobne ako máme na Zemi ťažké chemické prvky z explózii hviezd v galaxii. Nie veľa ľudí si všíma podobnosti vesmíru a biológie, no malo by si…

Vidíš? V prírode nie je nič iba čierno biele. Rovnako ako pôrod a tehotenstvo žene prináša veľa starostí, prináša im aj niečo, čo muž nikdy nezažije. Tiež muž nie je a ani nikdy nebude schopný takej transformácie energie ako žena, a zrejme ani takej regenerácie z endogénnych zásob.

Možno keď si teraz ešte spomenieš na to, ako sa mení bazálna teplota ženy v závislosti od cyklu a menštruácie (najskôr nižšia a neskôr, kedy stúpa estrogén, je vyššia), začnú viacerým z vás dochádzať aj ďalšie veci…

Prečo sa ženská biológia snaží v úvode cyklu teplotu znížiť (zefektívniť prenos energie skrz schladené polovodiče), no neskôr ju zvýši, keď je vylúčený vo veľkom estrogén, kedy vieme, že vysoká teplota preferuje väzby deutéria a protónov? Z rovnakého dôvodu prečo dobrý endokrinológ sleduje Estradiol, Progesterón, ich pomer a rovnako aj pomer močoviny a kreatinínu. Hovoria nám totiž o hydratácií tela, ktoré odzrkadľujú do akej miery už došlo k tejto energetickej fázovej zmene alias fázovému prechodu. 

Poďme ďalej, pretože sa dostávame k záveru.

Maurits Echner a fraktálny vyobrazenie asymetrie

Keď už máš ako taký základ o termodynamike priestoru a fázovom prechode, dovoľ mi predstaviť ti zaujímavého pána. Maurits Cornelis Escher (17. jún 1898 – 27. marec 1972) bol holandský grafik, ktorý sa inšpiroval drevorezbami, a matematickou litografiou, no pre mňa je zaujímavý v tom, že sa venoval geometrii, pomocou ktorej prepájal matematiku a symetriu časo-priestoru.

Jeho práca obsahuje matematické objekty a operácie vrátane nemožných objektov, skúmania nekonečna (toto ma tiež fascinovalo, aj u Feynmena), symetrie, perspektívy, skrátené a hviezdicovité mnohosteny, hyperbolické geometrie,… Hoci Escher veril, že nemá žiadne matematické schopnosti, spolupracoval s matematikmi ako bol známy Roger Penrose (skvelý „týpek“ mimochodom), ktorí ukázali, že mal.

Escher bol fascinovaný konceptom nekonečna aj vzorov, ktoré sa donekonečna opakujú a hoci nemal priamu expozíciu fraktálom ako matematickému konceptu (keďže koncept fraktálov nebol počas jeho života ešte úplne vyvinutý), mnohé z jeho diel vykazujú podobné charakteristiky ako fraktály. Toto je dôležité a hneď to vysvetlím aj laicky.

Fraktál alebo aj fraktálnosť v podstate znamená, že všetko „väčšie“ je tvorené menšími časťami, pričom pri pohľade na celok nemusíme byť schopný vnímať menšie časti a opačne, pretože sú si veľmi podobné. Stačí keď sa pozrieš na tento obrázok.

Echer fraktalny vzor Jaroslav Lachký blog Matrix #8 Tvar mitochondrie určuje jej termodynamiku

Na teraz si dovolím preskočiť zbytočné poučky či teóriu a vysvetlím ti to takto. To, čo na obrázku vidíš, má byť znázornenie gule s pokreslenými anjelmi a čertami. Ako môžeš vidieť, na okraji gule z 2D pohľadu sa akoby obrazce strácajú, respektíve sa „zlíňajú“ do čiary (horizontu = „plochosť“). Táto ukážka fraktálu sa dá síce chápať rôzne, no ja osobne v tomto obrázku vidím jednu z mála vecí, v ktorej súhlasím so zosnulým Hawkingom, ktorú si uvedomil posledné roky pred smrťou a to, že vesmír v skutočnosti nemusí mať počiatok.

Keď si totiž predstavíš vesmír (časo-priestor) ako tento pohľad na 2D guľu (teda kruh), dokážeš pochopiť ako aj prečo je topológia priestoru (vesmíru) nesmierne dôležitá a prečo je čas naozaj iba ilúziou“ (výtvorom). Vesmír ako taký je (možno) viac sploštený, akoby sa dokonca zdalo a osobne si to myslím aj vďaka tvaru mitochondrie a tomu, čo som sa z jej skúmania naučil.

Keď sa totiž pozrieš ešte raz na daný obraz vyššie pochopíš, že sú v ňom všetky 4 rozmery, hoci lokálne sa zdá, že sú iba dva. Hĺbka (tretí rozmer) a čas (štvrtý rozmer) sú totiž zakódované (kvantizované) v súradniciach (rozmere) zmenšujúceho sa anjela a čerta. To znamená, že vďaka zmene tvaru a veľkosti na 2D tvare anjela a čerta dokážeme podľa toho či je menší alebo väčší dešifrovať, na koľko je uhoľ v treťom rozmere medzi 0 až 90° (prípadne až 180°) a tiež na koľko plynie čas.

Skús si totiž predstaviť, že tento 2D obrazec je celý priestor (vesmír). Pokým tam nie sú anjeli a čerti nedokážeš povedať, či sa jedná o guľu (3D) alebo kruh (2D). Čas pre teba teda nehrá rolu (= svetlo nereagovalo s hmotou). Akonáhle však nakreslíme obrázky a ty dostaneš informáciu o tom, že rozmer a tvar anjelov aj čertov predstavuje uhoľ zakrivenia priestoru do hĺbky, vieš usúdiť, že sa jedná o 3D obraz. Čím viac sa následne pozeráš na okraj a približuješ, dokážeš vidieť viac a viac vrstiev, ktoré postupne splývajú v jeden „horizont“, čím získavaš prehľad aj o čase. Zdá sa ti to komplikované? Ak áno, stačí ak pochopíš len toto:

Presne pre toto je 2D topológia priestoru dôležitá. Ak by si napríklad daným papierom, na ktorom je obraz vyššie nakreslený pohol, celý časopriestor by sa zmenil. To znamená, že pozorovateľ, ktorý sa pozerá na obraz (v čase do minulosti alebo budúcnosti), by videl niečo iné, ako keď je obraz dokonale rovný. Presne takýmto spôsobom dokáže jeden materiál meniť tok svetla iba na základe toho, ako a kde sa zalomí, zohne, či vystrie a následná zmena tvaru a veľkosti daného materiálu zasa mení tok energie cezeň. Presne toto skúma matematický obor topológia.

Len tak mimochodom, CRYSTA membrána v mitochondrii nepripomína vejár len tak náhodou. Je to dokonalý 2D plochý povrch, ktorý pripomína zblízka čínsky múr, ktorý je zároveň na špecifických miestach ohnutý (tam sú napr. ATP-syntázy) a práve v týchto miestach nastáva fázový prechod!

Ak si máš z dnešného dlhého článku odniesť čo i len jednu vetu – je to táto:

CRYSTA membrána mitochondrie, ktorá má 2D plochý tvar, je extrémne dôležitá a aj jej DEFORMÁCIA (zmena topológie). Táto jej deformácia priestoru rozhoduje o lokálnej zmene symetrie a zmene toku energie.“ Pamätaj si to. Čoskoro prídu ďalšie články kde ti ukážem ako to súvisí s kruhovým pohybom, lineárnym tokom a asymetriou magnetizmu. Budeš šokovaný.

Keď na to totiž nadviažem, každý z vás a najmä členovia pochopia ako presne život dokáže to čo dokáže!

Evolučný strom života a vznik eukaryotov by Jaroslav Lachký
Evolučný strom života a vznik eukaryotov (život sa stal komplexným až keď inovoval mitochondriu).

Prečo teda Zem nie je plochá, hoci tomu (bohužiaľ) stále veľa ľudí verí?

V tomto článku nechcem a ani nebudem vysvetľovať prečo, no viackrát som sa s tým stretol a stále sa stretávam s tým, že mi ľudia píšu aj túto otázku, respektíve sa ma občas snažia aj presvedčiť „či je Zem plochá„. Názor máme každý svoj, rovnako ako aj hlavu a zmýšľanie a to nikomu neberiem, ani nikoho v ničom ako vieš nikdy nepresviedčam.

Ako však tiež často tvrdím – príroda je najlepší učiteľ, pretože to čo robí robí geniálne a aj keď tomu nechápeme, ona áno. Vie prečo sú veci také, aké sú. Aj slávny P. Dirac povedal – „že čokoľvek príroda urobila, hoci sa to môže zdať ako úplná banalita, nemali by sme to zatracovať a považovať za nepodstatné. Má to svoj dôvod.

Kolega Feynman zasa povedal, že „ak sa tvoja teória, nech je akokoľvek skvelá, nezhoduje s experimentom, je proste chybná!“ – no a toto je zároveň najlepší argument pre ľudí, ktorí si myslia, že Zem je plochá. Fraktálnosť vyššie, Echnerova kresba a Teorém Emily Noetherovej nám totiž jasne ukazujú, že zákon zachovania energie, elektrického náboja aj hybnosti sú len dôsledkom symetrií, vďaka čomu považujeme fyzikálne sily za sily iba vzhľadom na danú „sústavu“ (priestor). V dôsledku daného teorému môžeme povedať, že zákon zachovania energie je dôsledkom symetrie fyzikálnych zákonov voči posunutiu v čase, zákon zachovania hybnosti je dôsledkom symetrie voči posunutiu v priestore a zákon zachovania momentu hybnosti súvisí so symetriou voči otočeniu.

Keď sa geometria priestoru zmení, zmení sa aj význam ako chápeme fyzikálne sily. Príkladom je silná a slabá sila, ktoré sú v skutočnosti len prejavom elektromagnetickej sily na veľmi malom rozmere a naopak gravitácia, ktorá je prejavom roztiahnutých EM polí na veľmi geometricky roztiahnutom priestore. Presne preto som X-krát povedal a poviem to znovu, že aj Einstein sa podľa mňa v niečom mýlil a to napríklad aj vo svojej Všeobecnej teórií relativity a dôvode prečo ju nikdy nezjednotil s kvantovou mechanikou. Aj Teória relativity je totiž relatívna a podlieha relativite!

Ak patríš k ľuďom, ktorý čítali životopis Einsteina tak o ňom čo to vieš. Ak si nečítal, odporúčam. Jedna z vecí, ktoré sú o ňom známe, podobne ako o mnohých iných ľuďoch je, že sa ku sklonku života viac a viac utiekal k viere a bohu a zároveň mu pripisoval viac a viac vecí, ktoré nedokázal čisto vedecky vysvetliť. No a práve na jednej zo známych Solvayových konferencií fyzikov, ktoré sa v 20. storočí konali sa stala jedna hádka, ktorá súvisí s Einsteinom, ktorú som čítal v iných knihách, ktorá mi dodnes utkvela v hlave, ktorou článok ukončím.

Bola medzi Einsteinom a Nielsom Bohrom (ktorý využil a doplnil prácu Plancka, aj Einsteina) a bola úplne skvelá. Bola pri debate medzi nimi, kedy Einstein údajne v debate o neurčitosti, aby Bohrovi niečo vysvetlil, naňho vykríkol: „Boh predsa nehrá kocky“. Bohr mu veľmi rýchlo a s kľudom odpovedal: „Einstein, prestaň! Prestaň hovoriť Bohu, čo má robiť.“

Myslím, že toto vystihuje úplne všetko.

To, že sa niekomu zdá Zem plochá a obhajuje to meraniami laserom cez hladinu vody, je možno na jednej strane potencionálne zaujímavé, no na strane druhej to vyvoláva tisíce iných nezodpovedaných otázok (napr. prečo a ako vidíme hviezdy, súhvezdia, striedanie období, východy/západy slnka, meniaca sa sa poloha slnka a planét, okrúhlosť pozorovaných planét okolo,…), ktoré sa naopak nezhodujú s tisíckami experimentov a pozorovaní. No a toto nás opäť vracia k slovám od R. Feynmena vyššie – „daná teória môže byť akokoľvek krásna a vysvetľovať nejaký problém, no ak sa nezhoduje s experimentom, je chybná!„.

Záverečné zhrnutie

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.

P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Nadchádzajúce živé akcie na r. 2025

S radosťou dávam tiež von info o prvých najbližších živých akciách, kde sa môžeme vidieť a ako obyčajne – teším sa na každého! 🙂 Už som si zvykol, že vždy sa spoznám/-e minimálne s nejakým novým Mitochondriakom a práve o tom to je. Prepájať sa navzájom.

Podobne ako minulý rok, aj tento sa môžeme vidieť na prednáške VitalFest v Košiciach, už 03.05.2025 a tiež počas 3 dní na najväčšej Bitcoinovej konferencii BTCPraque v Prahe. Všetky bližšie informácie o akciách, aj ďalšie akcie, kde sa môžeme stretnúť, budú pribúdať priebežne.

*Všetky bližšie informácie o akciách, aj ďalšie plánované živé akcie, kde sa môžeme stretnúť, budú pribúdať priebežne. Pre viac info ako prvý sa registruj do tohto zoznamu.

Prémium členstvo pokračuje ďalej – spustená aj formou mesačného predplatného!

Prémium členstvo prešlo v roku 2025 obrovskou zmenou, pričom sú všetky členstvá zjednotené a platia sa jednorazovo s prístupom navždy.

  • Prémium členstvo si vieš teda zakúpiť JEDNORAZOVO a prístup ku množstvu materiálom, ktoré tam je a neustále pribúda získaš NAVŽDY (nech má každý možnosť študovať svojím tempom)!
  • Členstvo vieš využiť aj formou mesačného predplatného (pre ľudí, ktorí nechcú platiť väčšiu sumu, prípadne im stačí kratšia doba na zhlaidnutie niektorých vecí, účasť na pravidelných živých ZOOM meetingoch, apod.)

Prémium členstvo, Jaroslav Lachký 2025
Prémium členstvo, Jaroslav Lachký 2025

Ak ma chceš podporiť v práci, môžeš tak urobiť akokoľvek. Zdieľaním mojich článkov/podcastov, či zakúpením akéhokoľvek produktu na mojom eshope.

Jaroslav Lachký balíček tlačenýk kníh Spoznaj Svoju Biológiu - základy cirkadiálnej biológie, kvantová biológia a opaľovací protokol

Balíček tlačených kníh Spoznaj Svoju Biológiu (2+1)

EasyLight Mitochondriak® | Light therapy

Tiež dávam do povedomia každému, koho zaujíma téma terapie červeným svetlom a celkovo „mito-hackingu“, projekt EasyLight Mitochondriak®.

Ako ste si mohli všimnúť – EasyLight Mitochondriak je predovšetkým o mitochondriách a o edukácií ľudí o dôležitosti svetelnej výživy a nie je to iba o infrapaneloch. Téma mitochondrií je veľmi dôležitá a akýmkoľvek spôsobom dokážeme mitochondriám dodať dostatok elektrónov a svetla, tak je to v ich prospech. Aj preto sme po dlhom zvažovaní na webe pridali novinku, ktorou sú barefoot uzemnené topánky.

Ako každý môj člen vie, takéto topánky nosím sám roky, viacerý z vás ich máte tiež (či už svojpomocne urobené, zo zahraničia, apod.) a momentálne sa Erik podujal aj na ich predaj priamo u nás na SK a CZ. Všetky info sú tu >>

Tiež môžete na čokoľvek aj po Vianociach na eshope easylight využiť zľavový kód na 10% zľavu „jaroslavlachky“.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Prvý prototyp svojho druhu – LED panel Mitochondriak® 3.0 UV portable, ktorý obsahuje aj UV svetlo.

„Nesnažíme sa „hacknúť“ prírodu ani napodobniť slnečné svetloSnažíme sa im len čo najviac priblížiť využiť ich prírod

Ďakujem ti za pozornosť a čítame/počujeme sa nabudúce, v ďalšom článku.

Referencie, zdroje a spomenutá literatúra:

  1. moje knihy Spoznaj svoju biológiu a všetky referencie vzadu
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/M._C._Escher
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Noether%27s_theorem
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/John_Archibald_Wheeler
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Phase_transition
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Topology

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
  1. Jaroslav Lachký píše:

    Super doplnenie Miro! P.S. Na mojom webe ti spam Miro určite nehrozí. Pokým teda nepridáš niekde nejaké „pofidérne“ URL linky, vtedy ide človek automaticky do SPAMU :DD

  2. @coach_empigo píše:

    Chcel by som sa podeliť o osobnú skúsenosť, ktorá úzko súvisí s témou tvojho blogu. Trénujem jednu mladú ženu, ktorá má diagnostikovanú sklerózu multiplex už približne päť rokov a odvtedy, ako sme začali spolupracovať, sa jej stav výrazne stabilizoval.

    Postupne sme upravili niekoľko kľúčových vecí, najmä stravu, prostredie a rytmy, ktoré v živote má, pričom sme sa zamerali hlavne na cirkadiánny rytmus. Samozrejme, má určité limity, keďže je zamestnaná, no aj v rámci týchto možností sa podarilo vytvoriť stabilitu, ktorá sa odzrkadlila aj na jej zdravotnom stave. Nové lézie sa prestali objavovať, čo považujem za obrovský úspech.

    Zároveň som jej veľmi jemne, s rešpektom a citom, odporučil, že ak by sa raz cítila pripravená, či už fyzicky alebo emocionálne, tehotenstvo by pre jej telo mohlo byť veľmi dôležitým a prirodzeným regeneračným impulzom.

    Chcem tým zároveň upozorniť na jednu vec, ktorú si zatiaľ, ak som si dobre všimol, vo svojich blogoch, podcastoch alebo videách veľmi nerozoberal, možno preto, že si to nechávaš na neskôr, no myslím si, že stojí za to ju aspoň spomenúť. Ide o melanín. Väčšina ľudí vníma melanín iba ako farbivo, ktoré nám spôsobuje opálenie, keď na nás zasvieti slnko, najmä UV žiarenie. Lenže melanín nie je len o pigmentácii, je to niečo oveľa hlbšie.

    Melanín je v skutočnosti vyšší evolučný stupeň podobný chlorofylu alebo hemoglobínu, a dá sa o ňom uvažovať ako o svetelnej batérii, ktorá dokáže absorbovať a uskladniť svetelnú energiu, najmä ak je hydratovaný a vystavený správnemu spektru svetla.

    Keď je žena tehotná, jej telo začne prirodzene zadržiavať viac vody, čo v kombinácii so zdravým vystavovaním sa slnečnému žiareniu, najmä UV a UVA svetlu v bezpečných dávkach, môže viesť k zvýšenej regenerácii tkanív, vrátane nervového systému a mozgu.

    Tento efekt je podľa mňa výrazne sprostredkovaný melanínom, ktorý, ak je správne hydratovaný, môže obnovovať nielen sám seba, ale vytvára aj tzv. regeneračný prúd, ktorý podporuje opravu celého tkaniva.

    Je málo známe, že UV žiarenie, konkrétne vlnová dĺžka okolo 380 nanometrov, má schopnosť cez svoje absorpčné spektrum ovplyvňovať hormóny ako vazopresín. Keď sa tento hormón zníži, otvára sa väčší priestor na regeneráciu a obnovu, predovšetkým v mozgu, kde stres a zlé prostredie pôsobia ako pomalý a vytrvalý mlýnček na mäso, rozoberajúci tkanivá na kúsky.

    Tehotenstvo, ktoré je stavom zvýšenej vody a ak sa spája so správnym svetelným prostredím, je podľa mňa ideálnym obdobím na obnovu melanínu a tým aj nervových štruktúr.

    Verím, že sa tejto téme ešte budeš venovať, či už v blogu, v podcaste alebo v rámci svojho Premium obsahu, pretože podľa mňa ide o nesmierne dôležitý článok do celej skladačky.

    Ďakujem ti za tvoju energiu a za všetko, čo tvoríš. Tvoje blogy a podcasty mi už viackrát pomohli zamyslieť sa, prepojiť súvislosti a lepšie porozumieť svojmu vlastnému telu. Každý deň o kúsok viac.

    • Jaroslav Lachký píše:

      Veľmi ti držím palce Miro v každej ďalšej takejto práci s ľuďmi a je to obdivuhodné. Len ak ďalej, nech je takých pokrokové viac a viac! :)) ⠀

      Ku otázke s melanínom – nepovedal by som, že o ňom nepíšem. Naopak. Mam však pocit, že momentálne čerpáš najmä od Jacka, ktorý o ňom veľa píše a tým že je v poslednom období populárny, to jeho sledujúc považujú za alfu omegu. Melanín je naozaj dôležitý, a unikátny a písal som v ňom v pár článkoch roky dozadu, napríklad neurotransmittery #4 a #5 a tiež v jednom z najviac čítaných článkov u mňa na webe, ktorý sa stal pkerne populárnym v čelo Česko Slovensku, keďže som, zistil ze ho dokonca mnoho ľudí cituje a niektorí dermatológovua aj v zlom (čo má neprekvapuje) – článok sa VOLAL Solárny Mozoľ ako určite vieš. Tiež som o ňom písal ešte v prvej knihe co už bude desaťročie a rovnako aj v druhej. A tu prichádza mokja myšlienka na doplnenie tvojho postrehu. ⠀

      Viem, že ku dnešnému dňu len veľmi málo ľudí dočítalo moju druhu knihu úplne dokonca a to do poslednej strany. Viem to na základe otázok, aké dostávam, a aj od ludi ktorí knihu prečítali. Priamo v nej totiž jednak píšem aj o melaníne a tiež o tom, čo je „ďalšie“. V mojom svete a predstavivosti, je totiž melanín, podovne ako niektoré ďalšie proteíny, skvelý polovodič, v ostych situáciách topologicky izolátor podobne ako fascie, avšak keď si druhú knihu prečítaš do úplne poslednej strany, so záverečným postrehom na tretiu knihu, ktorú som sa rozhodol nevidať, a následne si to spojíš s tým o com bol tento článok a tiež zvyšnými vetami nižšie v tomto komentári – dôjde ti ďalší kúsok do skladačky ⠀


      Známe sú 4 tipy melaninu, pričom ich najväčšie zastúpenie je v troch. ⠀
      Neuromelanín farbí naše neuróny, feomelanin dodáva ružovkastý odtieň našim perách a bradavkám, no a eumelanín určuje farbu našich očí, vlasov a pokožky. O tomto som písal už v prvej knihe, a rovnako aj v druhej, kde to išlo est ďalej a tiež v niektorých článkoch z par rokov dozadu, konkrétne neurotransmittery #3 – #5. Čo robí eumelanín výnimočným v porovnaní so svojimi súrodencami, je jeho kryštalická štruktúra, ktorá má potenciál plynule prenášať elektrický náboj. No a nezabúdaj, že elektrický náboj je kvantizovaná veličina, ktorá dokáže „zmiznúť“ a tiež sa dokáže vytcorit „z ničoho“, keď sa lokálne podmienky na to stretnú. ⠀


      Experimenty ukázali, že melanín môže viesť elektrinu, niekedy prakticky bez odporu. Molekula prepína medzi odporovým a vodivým stavom v závislosti od množstva vody v jej prostredí. Tu však prichádza dôležitý bod. ⠀

      Vo všeobecnosti platí, že Melanín a jeho vodivosť sa znižuje so zvyšujúcou sa hydratáciou. Avšak prírodný eumelanín zvyšuje vodivosť so zvýšením obsahu vody.⠀

      Eumelanín dokonca v experimentoch vykazuje supravodivé vlastnosti bez toho, aby bol kombinovaný s inými materiálmi (čo u iných neplatí a v druhej knihe to spomínam), vďaka čomu je všestranný tým, že vylepšuje iné supravodiče a je jeden sám o sebe. ⠀

      Tiež sa ukázalo, že magnetické polia v rozsahu od niekoľko tisíc gaussov vytvárajú elektrickú vodivosť v dehydratovanom melanín. Fuuu, toto keď si človek spojí s prácou Becker a Basseta, veľa mu dôjde. Aj o tom, prečo sa pulzna magnetoterapia nemusí vždy doplácať, hoci na hojenie kosti zaberá. Tiež veľké AHA pre všetkých, prečo som bol rad, keď Jakub začal s Moonvibe a odporúčam to každému! ⠀

      Keď sa však zamyslíme teraz nad tým, prečo eumelanin, ktorý pokrýva nás povrch tela, s hydratáciou svoju vodivosť zvyšuje a naopak, melanín dnu nie, a potom sa zamyslime nad tým, prečo sme napríklad po pobyte na silnom UV ako som bol ja teraz na Cypre celý čierny, takzvane ošúpqny a koža sa zdá byť suchá,… dôjde nám že príroda vie co robí. Tiež je to nieci s čím roky „zápasim“ s priateľkou, ktorá by každého hneď natierala krémom, keď vidí trochu suchej pokožky na jej vždy hovorím nech ma nechá tak, hoci nerozumie prečo. To, že je nad povrch takýto, kde sa po dopade UV veka mitochondrii stáva dehydratovanymki, pretože sa ich ETC rozpoji aby mohli podstúpiť apoptoza a melanin sa zároveň dehydratuje ma svoj zmysel. Tiež sa však deje to, že IČ, ktoré prenikne hlbšie ako niekoľko um, zasiahne mitochondrie pod epidermisom, kde ostane naopak melanin aj fascie hydratovane a veľmi supravodivé. ⠀


      No a teraz kam tým mierim. V posledných stranach druhej knihy som písal o niečom co sa vola kalvark gluonova plazma. Tiež som tam veľa písal o topológii a relativity priestoru. V tomto článku som to vysvetlil viac laicky a prezradil som prečo je 2D povrch priestoru aj mitochondrie dôležitý pre termodynamiku. Tiež som tam jasne napísal, aj v tom predošlom Matrix #7, že miesto, kde vzniká „DEFEKT“ (ohyb) priestoru je veľmi dôležitý. Dôležitý je práve preto, pretože toto je to miesto, kde nastáva najväčší, fazovy prechod, kde sa elektrický polarizovane médium s názvom voda stáva skutočne asimetrickým a práve tu využívame kvark-gluonovu plazmu. Presne preto som včera v podcaste na záver spomenul aj to koľko kvadriliónov voltov v sebe ľudské telo podľa mňa má. Nehovoril som to iba obrazne 🙂 ⠀

  3. Jaroslav Lachký píše:

    Ak chceme niečo v živote zmeniť, najskôr to musíme SPOZNAŤ. Ak o tom nič neviem, ako to chcem predsa zmeniť?⠀

    No a pri zdraví si treba uvedomiť, že sa jedná svojim spôsobom o najpomalšiu formu umierania a teda o čo možno najdlhšie trvajúci stav NEGATÍVNEJ ENTROPIE!⠀⠀
    ⠀⠀
    Nikoho cieľom by nemalo chcieť žiť nekonečne veľa, ale hlavne žiť tak, aby som život nepremarnil a mohol robiť čo má baví a napĺňa a teda byť funkčný, zdravý a výkonný. No a toto si, žiaľ, veľa ľudí uvedomí až v strednom veku, kedy už je priemerný človek na niekoľkých liekoch s bolesťami, obmedzený v pohybe, má problémy s chrbtom,.. a vtedy už to nie je o „ŽITÍ“ naplno ale o „PREŽÍVANÍ“ ⠀

    https://www.instagram.com/reel/DHlkMyLKwT-/?igsh=MTAyYTBqbTkycDd5

    • @coach_empigo píše:

      Ďakujem za to, že si viem užiť prítomný okamih. Čas nie sú hodiny, hodiny ho len merajú. Trochu sa ešte naviažem na môj komentár dole. Čas je rytmus, rytmus pohybu svetla, ktoré vstupuje do priestoru bunky. Svetlo sú fotóny, malé častice, ktoré nesú energiu a informáciu. Energia je sila, ktorá hýbe vecami, informácia je návod, ktorý hovorí, čo má byť urobené.

      Keď svetlo vstúpi do vody, začne sa spomaľovať. Voda nie je len zmesou vodíka a kyslíka, je to priestor, ktorý prijíma svetlo a reaguje naň. Je to pamäť, ktorá si dokáže svetlo zapamätať, usporiadať ho a formovať sa podľa jeho informácie. Keď sa svetlo spomalí, vzniká priestor , ale nie miestnosť, ale vnútorný priestor bunky, kde sa veci môžu diať. Keď sa svetlo v tomto priestore pohne, začína plynúť čas – nie ten z hodín, ale vnútorný čas, rytmus života.

      Tento rytmus je ako pieseň. Srdce bije, bunky sa delia, telo sa obnovuje. Všetko sa deje ako tanec svetla vo vode, ako tok energie a informácie. A práve v tomto tanci sa forma, ktorú voda vytvorila zo svetla, začne hýbať. A v istom bode si tento pohyb začne uvedomovať svoju vlastnú existenciu. Veci, ktoré som sii za posledné roky uvedomil, mi zmenili život a vedomie.

      • Jaroslav Lachký píše:

        Veľmi pekne zhrnuté Miro, je to skutočne tak. ⠀

        Veľa ľudí naozaj vníma priestor ako „frázu“ alebo ako „miestnosť“, no vo svete fyziky, ale aj biologie, je priestor elektricky polarizované médium. ⠀

        To znamená, že keď cez en ide akákoľvek častica, reaguje s nim a lokálne mení (ohýba) tento často priestor, ktorý zasa následne mení tok častice nim. Je to dokonalý cyklus, ktorý je vždy kontrolovaný minimálne dvoma stranami mince (a teda nemá nikoho kto to ovláda ako je to napr. V POLITIKE, či bankách,..)⠀


        No a biológia, ani chémia, nie sú základné vedy. Sú len vedy Vchádzajúce z fyziky, ktorá interaguje s biotickými atomami v živých tvorcoch. Rovnako ako to bolo pred „big bangom“, fyzika sama o sebe nedávala, zmysel.⠀

        Začala dávať zmysel až keď sa OMH fotónu rozdelil, čím začal plynúť tom informácie, ktorý usmernil tok energie. Až v tomto bode bola fyzika užitočná. O miliardu rokov neskôr sa stala užitočnou, tretoradou rovnako Biológia,…⠀

    • @coach_empigo píše:

      Dúfam,že to tu neza-spam-ujem…

      Nekonečno vzniká tam, kde symetria nie je nikdy porušená. Noetherová veta z roku 1915 prezrádza veľa. V biologickom svete AKA živote, symetria NIKDY nebude dokonalá, lebo život sám o sebe „žije z asymetrie“ t.j. z napätia medzi polaritami (napätie na membráne, gradienty, rozdiely…). Ale môžeme sa maximálne priblížiť k tomu, aby telo “plynulo” v rámci veľkých prírodných symetrií, čo by mohlo znamenať radikálne spomalenie entropie = dlhší život a vyššiu efektivitu energie. Áno a existujú spôsoby, ako to robiť na hrane II. termodynamického zákona…

  4. @coach_empigo píše:

    Ďakujem Jaro. Presne tak a další diel skladačky je: “Rytmus”.

  5. @coach_empigo píše:

    Slovo „informácia“ pochádza z latinského in-formare, čo znamená vniesť tvar, formu.

    „In“ = do vnútra
    „formare“ = vytvoriť formu, štruktúru, usporiadanie

    Keď to prenesieme do kvantovej biológie života, tak informácia nie je len nejaký suchý dátový údaj, je to KÓD. V skutočnosti každá informácia, ktorú prijímaš, či už zo slnka, zo zeme, zo zvuku alebo z jedla,tvaruje bunky a energiu. Vnútro tela dostáva „tvar aka FORMÁCIU“.

    • Ako vždy Miro, skvelé doplnenie! Malo ludi si uvedomuje, no začína, že všetko, z čoho sa skladá naše telo, obhajuje nie len energiu, ale aj HYBNOSŤ, ktorá má hodnoty nie len SPINAOVEHO magnetického momentu, ale aj orbitalneho. No a kedykoľvek sa o niečo dozvieme či ÁNO alebo NIE (a aj superpozície medzi tým) prenos informácie musí byť podľa termodynamiky termalizovany, čo mení ENTROPIU okolo, čím sa mení aj HMOTA.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *