Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

Objednávky do konca 2024 rozosielame v r. 2025!

Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený - posielame v 2025! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

MITOCHONDRIE #8 HETEROPLAZMIA

25.1. 20214179x2

Vieš prečo je niekedy ketogénna strava nevhodná a inokedy nie? A prečo sú niekedy lepšie SACHARIDY? Odpoveď je HEREROPLAZMIA.

Vieš prečo môže byť dlhodobá ketogénna strava viac na ŠKODU, ako na OSOH? A prečo ti v lete vysoká konzumácia tukov môže ublížiť? Vieš prečo tvoje mitochondrie v istých chvíľach vyžadujú, aby si jedol SACHARIDY, no samé ich aj tak NESPAĽUJÚ? Prečo to teda chcú, a čo tvoje telo s týmito sacharidmi urobí? A vieš prečo máš TY, v porovnaní s človekom z blízkosti rovníka, väčšie percento zmutovaných mitochondrií? Prečo to príroda takto zariadila?

Odpoveď na všetky tieto otázky je HETEROPLAZMIA a v dnešnom článku sa dozvieš, ako to myslím.

Pred koncom článku nájdeš veľmi dôležité video, ktoré v žiadnom prípade nepreskoč. Pod ním som ti vyznačil 3 minúty z celého videa aj s mojim popisom (ak sa ti nechce pozerať celé). Je to však veľmi dôležité a zároveň ti to dá míľový náskok pred všetkými výživovými poradcami a dokonca aj lekármi, pretože sa dozvieš AKOPREČO skutočne čelíme pandémií CIVILIZAČNÝCH CHORÔB, na čele s OBEZITOU. Potom uvidíš, prečo som mojich posledných 7 rokov života venoval štúdiu biofyziky, či kvantovej fyziky a výžive vôbec.

(Toto video som taktiež spomínal v poslednom webinári #08 členom, tak vám odporúčam zhliadnuť ho celé, alebo aspoň pár minút, ktoré som Vám pod videom vyznačil. Je v ňom veľmi veľmi veľa.)

Sumár článku:

  • Čo je to HETEROPLAZMIA a ako vzniká?
  • Prečo majú Európania od prírody vyššiu heteroplazmiu?
  • Prečo môže byť niekedy ketogénna strava nevhodná a inokedy nie?
  • Prečo naše mitochondrie v lete potrebujú, aby si jedol SACHARIDY, hoci samé ich nebudú SPAĽOVAŤ?
  • Kedy a aké protokoly môže človek zvoliť, aby zlepšil stav svojich mitochondrií (lowcarb, keto alebo fermentácia)?
  • Je naozaj SARKOPÉNIA (strata svalstva) v starobe ZLÁ alebo je to len ďalší spoločenský omyl?
  • Ako naozaj mitochondrie spaľujú (oxidujú) tuk? Čo za to môže?
  • A ešte o mnoho viac.

Čo je to HETEROPLAZMIA

Prečo sú Afričania vždy lepší športovci a Európania zasa lepší „otužilci“ už vieš. Súvisí to s ich haplotypom a presunom protónov cez membránu mitochondrie. A práve tento presun, ako aj celý mechanizmus súvisí s niečím, čo sa nazýva HETEROPLAZMIA.

Heteroplazmia je prítomnosť viac ako jedného typu genómu (mitochondriálnej DNA) v bunke alebo u človeka ako celku. Heteroplazmia je dôležitý faktor pri mitochondriálnych ochoreniach, pretože zároveň ovplyvňuje celkové ZDRAVIE bunky, ale aj človeka a rovnako FENOTYP CHOROBY, akú človek môže dostať alebo dostane.“

Heteroplazmia sa dá popísať ešte ako POMER „ZDRAVÝCH“ (funkčných) mitochondrií ku „CHORÝM“ (disfunkčným) mitochondriám, ktoré sú v bunke. Z dávnejších blogov už vieš, že mitochondrie máme v tele takmer všade a vo veľkých množstvách. Napríklad v mozgu, máme v jedinom neuróne tisíce mitochondrií. To, koľko sa ich v danej bunke nachádza zdravých a chorých, respektíve ich pomer, sa nazýva HETEROPLAZMIA.

Na ilustratívnom obrázku to lepšie pochopíš. Tie farebné guličky si predstav ako mitochondrie (žlté=choré, modré=zdravé) a veľké gule sú bunky. Ako na obrázku vidíš, každá bunka obsahuje JADRO s DNA, no rôzne mitochondrie.

MITOCHONDRIE #8 HETEROPLAZMIA

Malo by ti teda hneď dôjsť, že ak je v bunke veľa funkčných mitochondrií a zopár nefunkčných, nie je to veľký problém. Bunka má stále dostatok ENERGIE aj SUBSTRÁTOV, ktoré pre ňu zabezpečujú zdravé mitochondrie. Ak sa však situácia zvráti, bunka prichádza o energiu aj stavebné materiály a tým pádom sa zhoršuje aj daný orgán alebo časť tela, ktoré následne manifestujú ako CHOROBA alebo ZDRAVOTNÝ PROBLÉM. Tie najznámejšie, ktoré každý z nás pozná sú napr. OBEZITA, NEURODEGENERATÍVNE PROBLÉMY, KVD, CUKROVKA, ALZHEIMER, … Všetko sú to problémy spôsobené zlou TERMODYNAMICKOU DĹŽKOU a teda aj ENERGETIKOU MITOCHONDRIÍ.

Presne kvôli tomuto sa dnes objavujú ťažké a závažné ochorenia, ktoré mali naši starí rodičia, už u malých detí. Rovnako ako mitochondrie, aj HETEROPLAZMIU totižto prenáša MATKA na svoje dieťatko. Dnes už aj mladá, 30 ročná žena môže mať vysokú heteroplazmiu, ktorú prenesie na dieťatko, ktoré ak sa ocitne ešte v nesprávnom enviromente, dokáže veľmi rýchlo spustiť genetické zmeny, ktoré vyústia v ochranný mechanizmus, ktorý odborne nazývame „CHOROBOU“.

DNA, mtDNA a VÍRUSY

Teraz ti trošku prepojím dávnejšie články do väčšej súvislosti. V článku o endosymbióze si videl, aké DUO vytvorili jednoduché baktérie (prokaryoty) s Archae a vírusmy, vďaka čomu vzniklo nerozlučné duo. Tiež už vieš, že naše MITOCHONDRIE (pôvodom prokaryoty), schválne prišli takmer o celú svoju DNA a zanechali si iba 37 génov. V našej jadrovej DNA v bunkách máme viac ako 20 tisíc génov. Dôvod, prečo to evolúcia mitochondriám spravila je jednoduchý. Miesto využívania energie na replikáciu a tvorbu vlastných proteínov tak mitochondrie „míňajú“ svoju energiu pre HOSTITEĽA, teda nás. Takto sa mohol stať život komplexnejším a priniesť do prírody väčší NEPORIADOK, ktorý mohla príroda využiť. Je toho však viac. Už by si totižto mohol vedieť, že tvorba nových PROTEÍNOV v tele, je pre bunku najdrahší proces. (Toto je veľké AHA pre dnešných fitness-ákov.)

Z článku o VÍRUSOCH, VAKCÍNACH, POLITIKE a HOMOSAPIENS vieš, že naša DNA je plná vírusov. Tieto vírusy tam majú úlohu montážnikov, pretože vedia podľa požiadaviek prostredia tvoriť nové gény, aby hostiteľovi zabezpečili lepšiu adaptáciu. Všetko toto by ti malo niečo napovedať o našom skutočnom fungovaní. Chceš vedieť ako?

Dodnes sa chybne vo verejnosti predpokladá, že choroby, ktorými dnes trpíme alebo naše ťažkosti, sú jednoducho výsledkom zlých génov. To, že majú už mladí ľudia viac rakovín, či osteoporózu je jednoducho génmi. My však dnes máme množstvo dôkazov, ktoré to na 99,99% vyvracajú (nerád používam 100%). Napr. práce ľudí ako Martin PicardMeagan J. McManus, Douglas C. Wallace, či Nick Lane.

MITOCHONDRIE #8 HETEROPLAZMIA, blog

Naša bunka obsahuje v jadre DNA so všetkými génmi, ktoré majú nespočet možností a dokážu tvoriť miliardy proteínov. Aj preto zdieľame so šimpanzom veľké percento z DNA, no sme úplne rozdielny. Tiež je to dôvod, prečo je veľká časť z našej jadrovej DNA nečinná a plná vírusov. Sú tam, ak bude treba vykonať nejakú zmenu a rýchly zásah do „stavebného plánu“. Mitochondrie, ktoré sú v bunke, si zachovali vo svojich 37 génoch iba tie hlavné, ktoré sa týkajú prvého, tretieho, štvrtého a piateho komplexu (ATP-syntázy). Prečo tieto? Pretože žiadne iné po ruke mať nepotrebujú, aby nemuseli plytvať energiou na tvorbu ďalších proteínov. [2]

Keď sa však mitochondria množí (určite ti nemusím zdôrazňovať, že naše bunky aj mitochondrie sa v tebe množia), rozmnoží sa aj zo svojou DNA (teda mtDNA). Bakteriálna DNA sa zároveň transformuje rýchlejšie ako naša eukaryotycká (jadrová DNA). Mitochondrie svoju DNA prerábajú až 3krát rýchlejšie. Je to veľmi dôležité, pretože vedia rýchlo reagovať na energetické potreby bunky aj to, čomu organizmus čelí.

Ak má povedzme nejaká bunka, napríklad mozog vyvíjajúceho sa dieťatka alebo sval trénujúceho človeka, zrazu väčšie energetické nároky, mitochondrie sa rozmnožia, aby stíhali tvoriť viac VODY, TEPLA, aj ATP. K tomu samozrejme musia siahnuť do svojej DNA, vytiahnuť potrebné gény a vyskladať respiračné KOMPLEXY, no taktiež vyšlú signál aj do jadrovej DNA, pretože tam majú odložené ďalšie gény, ktoré sa týkajú ich membrán a ostatného. Teraz čítaj pozorne, pretože príde niečo dôležité.

Mitochondrie majú vo svojej DNA 37 génov, ktoré kódujú iba pre 13 proteínov z celého dýchacieho reťazca. Konkrétne majú v mtDNA gény pre 7 zo 45 proteínov komplexu 1, 1 z 11 proteínov pre komplex 3, 3 z 13 proteínov komplexu 42 zo 17 proteínov potrebných pre tvorbu 5. komplexu, ktorým je ATP-syntáza. [4] Keď si to zrátaš zistíš, že mtDNA má v sebe naozaj iba 13 proteínov týkajúcich sa stavby štyroch životne dôležitých respiračných komplexov na CRYSTAE, pričom zvyšných 75 proteínov je ukrytých v génoch jadrovej DNA. Vieš prečo?

Pretože týchto 13 kľúčových proteínov v sebe nesie špecifický tvar KOMPLEXOV a ATP-syntázy, ktoré sú najlepšie uspôsobené na dané PROSTREDIE, v ktorom živočích žije. U ľudí s haplotypmi zvyknutými na chlad, pracujú komplexy inak, ako u ľudí s haplotypom v blízkosti rovníka. Ďalšia vec je, že týchto 13 proteínov je priamo závislých na elektrickom potenciáli membrány mitochondrie. Ak sa elektrický potenciál nášho kondenzátora (mitochondrie) zmení, ihneď spúšťa programy, a tieto proteíny prerába alebo opravuje.

RESPIRAČNÉ KOMPLEXY vyžadujú GÉNY z JADROVEJ DNA

Teraz ti trochu preložím to, čo si čítal vyššie do ľudskej reči a potom pokračujem ďalej. Mitochondrie prevádzajú cez membránu protóny a zároveň po svojej membráne presúvajú elektróny, vďaka čomu udržujú elektrické napätie rovné 30 miliónov Voltov na meter.

Keď sa jej el. napätie zmení, pretože sa protóny nepresúvajú alebo sa elektróny nepohybujú plynulo od prvého po štvrtý komplex, mitochondria musí siahnuť do svojej DNA a poskladať 13 proteínov, ktoré pomôžu z opravou a udržaním stability CRYSTAE, aby sa flow napravil a mitochondria pracovala ako mala. Toto je však ideálny prípad, kedy sa len akútne mitochondrii pozmenil TVAR, či FUNKCIA a lokálne to opraví.

Teraz však iný prípad, kedy sa tvar mitochondrie zmení viac a začne prichádzať o energiu, vďaka čomu nasiakne VODU, zväčší saCRYSTAE je už moc zničená. V tomto prípade musí mitochondria vyskladať svoje komplexy úplne nanovo a teda siahnuť aj do cytoplazmy bunky a jadrovej DNA po zvyšné proteíny. Vieš, kde je háčik?

V posledných článkoch série si čítal o proteínoch NADHFADH, ktoré prinášajú na respiračné komplexy vodík. Pri glykolýze (spaľovaní glukózy) a pri betaoxidácií (spaľovaní mastnej kyseliny) sa však tvoria inak. Proteín NAD, ktorý na seba preberá vodík, aby sa z neho stal NADH, sa nachádza aj v cytoplazme bunky, ale aj v mitochondrii, pretože je potrebný na množstvo úloh. Keď sú v bunke hladiny proteínu NAD nízke, v bunke nastáva sekvencia udalostí, ktorá vedie k neadekvátnej expresii génov mitochondriálnej DNA, ktoré sú potrebné pre stavbu všetkých proteínov potrebných pre komplex I, III a IV v ETC. [3]

To znamená, že ak v bunke prudko klesne koncentrácia proteínu NAD, mitochondrie nedokážu správne zregenerovať svoje komplexy a musia sa množiť disfunkčné. To znamená, že sa v bunke zvyšuje HETEROPLAZMIA.

Tieto udalosti znamenajú jedno. Mitochondrie nedokážu adekvátne tunelovať elektróny a tvoriť VODU, ATP, ani TEPLO a bunka tak musí využívať GLYKOLÝZU v CYTOPLAZME. Mitochondrie však stále majú svoju membránu, akurát je nefunkčná, čo znamená, že z nej uniká ešte viac energie, ale aj ROS (voľných radikálov). Všetko toto ľudia poznajú pod odborným názvom Warburgov efekt, čo je začiatok RAKOVINY.

Opäť raz vidíš, že mitochondrie spravili rozhodnutie za teba. V danej časti tela jednoducho v takomto stave nedokážu zoxidovať mastné kyseliny a sú závislé na glukóze. So stravou to však nemá nič spoločné, hoci strava tomu môže dopomôcť, ak rozumieš mechanizmom. Ak napríklad niekto žije v takejto chronickej situácií s nízkym NAD a konzumuje nonstop sacharidy, proces urýchli a zhorší, pretože NAD ešte viac vyčerpá. Podobne zas dokáže v istých situáciách vhodná ketogénna strava s dostatkom DHA pomôcť, pretože proteín NAD v cytoplazme ušetrí, aby mohol byť využitý na iné veci. Napr. na obnovu komplexov na CRYSTAE. O chvíľu sa k tomu vrátim, no teraz späť k heteroplazmii.

HAPLOTYP, ROS a HETEROPLAZMIA

Z posledných článkov vieš, že náš haplotyp sa zmenil, keď sme opustili pred 70 tisíc rokmi Afriku, pretože nám to pomohlo prežiť. Ľudia, ktorí stále žijú pri rovníku, majú haplotyp L0, ktorý ich mitochondriám umožňuje využívať všetok VSTUP na tvorbu ATP. Oni totižto potrebujú utekať najmä pred levmi (podávať fyzický výkon) a evolúcia na to myslela.

Naopak my, Európania, máme haplotyp, ktorý VSTUP využíva na tvorbu ATP iba čiastočne a veľkou časťou „plytvá“ na tvorbu TEPLA. My sme pred levmi nepotrebovali utekať, pretože tu žiadne nie sú, keďže by zamrzli. My potrebujeme vydržať veľké mrazy. Všetko toto by ti už malo byť jasné, no niečo ti možno uniklo (neuvedomil si si to) a tak ti to teraz napíšem.

Naše mitochondrie pri presune elektrónov tvoria neustále ROS, ktoré využívajú ako SIGNÁL. Spomínaš? Tento signál využívajú aj na to, aby ROS mohlo „naraziť“ do mtDNA a trochu ju zničiť alebo pozmeniť. Aj takýmto spôsobom sa našim predkom sformovali inak uspôsobené mitochondrie. Vieš však čo to znamená?

Že my sme od prírody uspôsobení na vyššie množstvo voľných radikálov, ale aj väčšie percento HETEROPLAZMIE. Než sa začneš chytať za hlavu uvedom si jednu vec. V podstate je to naša výhoda, pretože môžeme napr. viac jesť a zároveň tieto „kalórie“ premeniť na teplo a tiež dokážeme rýchlejšie meniť svoje gény. Avšak to, čo bolo v minulosti výhodou, sa dnes mohlo premeniť na nevýhodu. Asi tušíš prečo.

Pretože sa naše PROSTREDIE zmenilo až moc a ak nevieš, čo na teba vplýva, ako to na teba vplýva a ako to korigovať, tvoje mitochondrie menia TVAR aj FUNKCIU rýchlejšie, ako si myslíš. Ty to už len zbadáš z odstupom času jednak v ZRKADLE (horšia figúra) a neskôr na ZDRAVOTNOM STAVE a VÝKONNOSTI (mentálnej, ale aj fyzickej).

Píšem ti to schválne, aby si pochopil, že heteroplazmia je „možno“ (aspoň podľa mňa) evolučný NÁSTROJ, pomocou ktorého dokáže ešte lepšie prechovávať život. Bunky vždy udržujú veľmi malú heteroplazmiu, ktorú však majú pod prísnou kontrolou mnohých cyklov (koncentrácia NAD, rast a napätie kyslíka, sú jedny z nich). Dnes napríklad vieme, že u priemerného zdravého človeka heteroplazmia stúpa cca každých 10 rokov o 10%.

Tiež máme nepriame dôkazy o tom, že vždy keď sa ľudstvo posunie technologicky vpred, heteroplazmia sa ešte zvýši. Veľa ľudí si spája pobyt pred TV s pohodlnosťou a lenivosťou, no tieto „vlastnosti“ sú už len vedľajší príznak toho, čo dlhodobý pobyt pred TV spraví s človekom…

MITOCHONDRIE #8 HETEROPLAZMIA

Toto je dôvod, prečo každý z nás umrie, nech robí čokoľvek chce. Avšak to najkrajšie na tom je, že hoci všetci raz umrieme, VLASTNÝMI VOĽBAMI, ktoré robíme deno denne, ovplyvňujeme mitochondrie a môžeme si teda zvoliť, či umrieme v dobrom zdravý a výkonnosti (ideálny stav) alebo budeme svoj život iba prežívať a k tomu mať nejakú chorobu.

Je totižto rozdiel, keď sa v minulosti narodil človek z 10% heteroplazmiou a potom svoj život nejako žil, pričom nemal veľa negatívnych stimulov, ako keď sa dnes narodí dieťatko s heteroplazmiou 80% (vďaka voľbám rodičov) a vo svojom živote má tak iba veľmi malý priestor na OMYLI.

AKO MITOCHONDRIE SPAĽUJÚ TUK

Akokoľvek sa ti slová vyššie možno zdali „škaredé“, sú však podložené mnohými faktami. Pozri sa napríklad na tento obrázok, na ktorom vidíš záber elektrónovým mikroskopom srdca a konkrétne mitochondrií v ňom. [6] Na obrázku je zachytené niečo ÚŽASNÉ. Vidíš tam mitochondrie v akcii, ktoré pekne spolupracujú, parazitujú sa na kvapke tuku a popri tom zabezpečujú všetko potrebné pre bunku a teda aj pre SRDIEČKO.

MITOCHONDRIE #8 HETEROPLAZMIA
MITOCHONDRIE #8 HETEROPLAZMIA

Pre teba sú dôležité tieto 3 veci. Na obrázku a vidíš, ako sú mitochondrie rozmiestené okolo kvapky tuku (tie biele miesta uprostred). Mitochondrie sú pekne SPLOŠTENÉ (majú presný tvar) a zároveň vytvorili vnútromembránové prepojenie (na obrázku je to vyznačené červenými bodkami), vďaka čomu tvoria jeden oscilačný celok. Toto je to, čo rozkladá kvapku tuku. Tiež je to elegantný mechanizmus, ako opäť raz využiť GEOMETRIU. Príroda ich prepojením vytvorí čo možno najmenšiu plochu, s čo najväčším obsahom PROTEÍNOVELEKTRÓNOV.

Na obrázku b;si všimni, ako vyzerá v reále CRYSTA. To sú všetky tie prehyby. Práve tam sa nachádzajú respiračné komplexy. Teraz sa pozri na obrázok d. Vidíš tam znázornenú hustotu elektrónov. Všimni si, kde je najvyššia a aký je to rozdiel. V mieste, kde sa vytvorilo vnútromembránové prepojenie je rapídne vyššia hustota elektrónov. Vieš prečo? Pretože sa tam nachádza veľa proteínov.

Už vidíš, prečo som ti v posledných článkoch písal o ELASTICKOSTI PROTEÍNOV? Spomínaš si, čo robí proteín elastickým? Dostatok elektrónov. Preto sa zdravé mitochondrie takto prepoja a rozmiestnia okolo kvapky tuku. Využívajú fyzikálne zákony vo svoj prospech. Nezabúdaj, že čím viac sa objekt zmenšuje a čím viac sa blížime ku kvantovým rozmerom subatomárnych častíc, tým viac naberá na sile ELEKTROMAGNETIZMUS, ale aj ďalšie 2 sily. Konkrétne SLABÁSILNÁ SILA (weak and strong force). Evolúcia to takto zariadila schválne, pretože na malých rozmeroch dokáže z týchto síl vyťažiť neuveriteľne veľa. Viac ako myslíš.

Tak napríklad v tomto prípade, zabezpečila maximálnu hustotu elektrónov na vnútromembránovom prepojení, čím z mitochondrií spravila niečo ako membránu na reproduktore. Nezabúdaj, že vďaka dostatku elektrónov, sa proteín môže pekne naťahovať a byť elastickým. Takto sa mitochondrie rozvibrujú a vytvoria ZVUK, ktorý sa odborne nazýva FONÓN. [7, 8] Toto je dôvod, pre ktorý počuješ ZVUK, keď si priložíš prst na zátylok ruky. Chceš ďalší dôkaz? Nech sa páči.

VODA ŠÍRI DOBRE ZVUK

Poznáš HRV? Je to skratka pre Heart Rate Variability, čo je v preklade variácia srdcového tepu. Ak to poznáš určite vieš, že čím je HRV všestrannejšie, tým lepšie. Je to dokonca jeden zo skvelých BIOFEEDBACK nástrojov, ktoré sa na čas oplatí využívať, keď človek o svojom zdraví zbiera informácie. Čo však ľudia nevedia je to, odkiaľ HRV pochádza a prečo ho majú zdraví jedinci veľmi variabilné. Chceš to vedieť?

Pretože v našom tele máme nespočetne veľa mitochondrií, ktoré tvoria niečo ako ORCHESTER. Keď prídeš do divadla na vystúpenie orchestra, môžeš si všimnúť dve veci. Je v ňom strašne veľa jednotlivcov, pričom každý hrá to svoje a zároveň dohromady tvoria krásny ZVUK. S mitochondriami je to rovnaké. Máme ich všade v tele, každá časť „hrá“ za seba, no vzájomne komunikujú a tvoria MELÓDIU. V orchestri tiež musia muzikanti rýchlo reagovať, aby sa vedeli prispôsobiť, ak dirigent ukáže. Mitochondrie tiež. Preto musia byť flexibilné a zvuk tvojej krvi musí byť variabilný, pretože ak nie je, znamená to, že ich vibrácia sa vytráca.

Aj preto majú zdraví jedinci variabilný HRV a tiež majú väčší rozsah. To znamená, že v niektorých situáciách majú nízky tep, ale tiež rovnako dosiahnu rýchlo vysoký tep a zasa nazad. Všetko je to otázkou ZVUKU, ktorý sa šíri dobre hádaj kde. Vo VODE. Toto je niečo, čo opäť raz potvrdzuje moje slová, že vždy treba na veci nazerať z nadhľadu. Ani samotní významní vedci a lekári, ktorí sa zaoberajú aj týmto čo si vyššie videl, si totižto neuvedomujú súvislosti a tou najhlavnejšou je VODA.

Mitochondrie tvoria VODU, a voda je dokonalý repozitor pre slnečné svetlo. Pýtaš sa, ako to myslím? Tak, že keď slnečné svetlo „udrie“ do vody, vytvorí v nej exkluzívnu zónu, ktorá má pevnú a tesnú štruktúru a zabezpečuje dostatok ELEKTRÓNOV, ale aj PROTÓNOV. Toto je niečo, čo chýba aj na zábere elektrónového mikroskopu. Mitochondrie sú obkolesené vodou a zároveň sa proteín, ktorý má dostatok elektrónov, stane hydrofilnejším, vďaka čomu pritiahne viac vody. Vnútromembránové prepojenie, na ktorom sa nachádzajú respiračné komplexy je obkolesené niečim, čo sa nazýva MINOS a celý tento obrovský komplex drží vďaka vode. [9] No nie len to. Vďaka vode prenáša VIBRÁCIU aj do ostatných častí bunky.

To znamená, že keď mitochondrie oscilujú ako majú a sú zmrštené, aj bunka je malá a efektívna. Mitochondrie v nej sú blízko jadrovej DNA a vďaka dobrej vibrácií prenášajú informácie tam aj naspäť. Ak sa však mitochondrie zväčšia a prepojenie sa naruší, aj voda zmení štruktúru a celá komunikácia hasne. Čo to pre bunku znamená?

Že sa mitochondrie vzdialia od jadra a jadrová DNA musí aktivovať gény, ktoré by normálne nemusela. Takto vzniká genetická mutácia. ENERGETIKA MITOCHONDRIÍ je to, čo ZAPÍNA, alebo NEZAPÍNA naše jadrové GÉNY. Chytáš sa trochu kam tým mierim? Áno, narážam aj na také choroby, akými sú rakovina

RAKOVINA ako DÔSLEDOK DISFUNKČNÝCH MITOCHONDRIÍ

Ak sú mitochondrie plne funkčné, rakovina nemá dôvod sa prejaviť a naopak, energeticky disfunkčné mitochondrie, môžu vyvolať rakovinu. V druhom prípade už bunka negeneruje dostatok ATP, ani VODY a mitochondrie strácajú elektrický potenciál (už z nich nie je taký nabitý kondenzátor). Ich kapacita sa rapídne znižuje, vďaka čomu bunka prichádza o energiu, a je závislá na glykolýze, avšak zatiaľ ešte AEROBNEJ GLYKOLÝZE (s prístupom ku kyslíku). To, že bunka spaľuje glukózu s prístupom ku kyslíku však nemusí byť vždy dobré.

Bunka takto dokáže vytvoriť viac ATP a zároveň neustále spotrebúva proteín NAD. Taktiež sú v bunke stále MITOCHONDRIE, akurát nemajú plne funkčný ETC. Čo sa teda stane? V takýchto podmienkach prichádza bunka spolu s proteínom NAD aj o napätie kyslíka, [10] vďaka čomu sa aktivuje gén, ktorý tvorí jeden proteín s názvom Hypoxiu Indukujúci Faktor (skratka HIF). [11] Vieš, čo HIF robí? Spúšťa Warburgov efekt, ktorý má veľké prepojenie s onkogenézou, teda rakovinou. [11]

V takomto stave majú naše bunky v sebe zakódovaný program, aby využívali aerobnú glykolýzu (teda budú spaľovať glukózu v cytoplazme), z ktorej tvoria pyruvát (alebo laktát). Problém však je chronicky stimulovaný HIF, pretože degraduje (zastavuje) expresiu génov potrebných na tvorbu respiračných komplexov. Rovnako dnes vieme, že pri klesajúcom proteíne NAD, naše bunky nedokážu využívať skupinu proteínov SIRT, ktoré sú zodpovedné nie len za našu DLHOVEKOSŤ, ale aj tvorbu, či potlačenie onkogenézy (rakoviny). [12, 13] V takomto prípade sú bunky metabolicky prinútené množiť sa s disfunkčnými mitochondriami, čím zvyšujú svoju heteroplazmiu.

Dúfam, že som ťa nevyľakal týmito čudnými odbornými názvami a nudnou biochémiou, no chcel som ti ukázať, čo dokáže ovplyvniť tvoju mtDNA a zároveň aj jadrovú DNA a vytvoriť niečo tak známe, ako je aj rakovina. Teraz sa však zamysli, koľko krát som pri týchto opisoch použil slovo STRAVA alebo MAKRONUTRIENT, či VITAMÍN. Toto je dôvod, prečo ma štúdium výživy prestalo zaujímať. Avšak, teraz ti napíšem niečo ďalšie o strave.

KETOGÉNNA STRAVA verzus SACHARIDY & HETEROPLAZMIA

V úvode som písal, že niekedy môže byť ketogénna strava škodlivá a inokedy nie. Tiež, že niekedy naše mitochondrie vyžadujú, aby si konzumoval sacharidy, hoci vieš, že oni spaľujú rady tuk. Prečo teda?

Strava s vysokým obsahom tukov „núti“ mitochondrie pracovať, keďže ony sú jediné baktérie v tele, ktoré tuk dokážu zoxidovať. Čo sa však stane, keď máme vysoké percento heteroplazmie (veľa nefunkčných mitochondrií) alebo keď chcú mitochondrie odpočívať (napr. v LETE)? Európania majú haplotyp, ktorý je uspôsobený na vyššie plytvanie energiou, ale aj na vyššiu tvorbu ROS a teda aj heteroplazmie. Všetko toto využívame napríklad aj na to, aby sme zvládli chladné podmienky.

Avšak keď už človek dosiahne isté percento heteroplazmie, má v bunke mitochondrie, ktoré už nedokážu dobre betaoxidovať. To znamená, že keď mitochondrie dostanú veľkú nálož vodíka (v podobe tuku), veľa z nich unikne. Tvoria teda priveľa voľných radikálov a preto musia mať nejaké mechanizmy, aby sa opravovali. No čo, myslíš, že ich majú? Odpoveď je áno. Naše mitochondrie využívajú proces, ktorý sa nazýva MITOFÁGIA (mitochondriálna autofágia) a tento proces prebieha najmä v lete, kedy máme k dispozícií veľa solárneho žiarenia, ale aj SACHARIDY.

Keď sú mitochondrie seriózne poškodené, pretože si nahromadili vysokú heteroplazmiu, nepáči sa im spaľovať kvantá tuku. Preto v takýchto situáciách potrebuje človek najskôr fixnúť TVARVEĽKOSŤ MITOCHONDRIÍ a až potom (alebo súčasne) riešiť aj stravu a tiež môže očakávať, že budú jeho mitochondrie opäť dobre spaľovať TUK. Pýtaš sa ako to urobiť? Čo tak využiť vysoko energetické SACHARIDY, ktoré však nebudú „kŕmiť“ mitochondrie, ale jednoduché prokaryoty v čreve a popri tom využívať krvnú plazmu a solárne žiarenie?

Obsah baktérií v našich črevách by mal byť diverzifikovaný, no v lete a zime je iný. V lete prevládajú baktérie v tenkom čreve, ktoré zvládnu aj trochu kyslíka a preto majú radi sacharidy. Taktiež ich vedia fermentovať, vďaka čomu vytvoria nejaké ATP bez nutnosti zapájať do práce mitochondrie. V lete je tiež k dispozícií takmer 16 hodín denne slnečné svetlo, ktoré z našej krvnej plazmi vytvorí BATÉRIU, ktorá zásobuje energiou takmer celé telo. Aj preto ti v lete na slnku vystúpia žili na povrch. Protokol SOLÁRNY MOZOĽ ti to objasnil. Poslednou vecou je GROUNDING. Nezabúdaj, že takto čerpáš dostatok ELEKTRÓNOV a nemusíš využívať ani GLYKOLÝZU, ani BETAOXIDÁCIU. Vždy to však musí korelovať aj s dostatkom DHA v membránach.

Presne toto je ďalší dôvod, prečo mnoho ľudí, ktorí skúšajú LOW CARB, jedia celoročne sacharidy a obhajujú si to tým, že tie ich sú „bezpečné“. Sú to iba ich domnienky, pretože nerozumejú, ako ich mitochondrie pracujú a akú úlohu tu zohráva heteroplazmia. Človek s vysokou heteroplazmiou a poškodenými mitochondriami potrebuje sezónne sacharidy na dve veci. Aby využil primitívnu fermentáciu, bez nutnosti použiť ETC a tiež, aby vytvoril malé množstvo SUPEROXIDU, ktorý dá mitochondriám signál, že sa majú recyklovať a opraviť.

Musí to však byť robené vo vhodnom prostredí, čo znamená BOSÝ na Zemivystavený slnku. Iba takto budú ROS kontrolované a signály správne preložené. Taktiež nesmie chýbať DHA, pretože iba táto omega 3 mastná kyselina umožňuje eukaryotom transformovať svetlo na jednosmerný elektrický prúd, ktorý sa šíri dobre kde? …no predsa vo vode. V tej istej vode, ktorá prenáša vibráciu.

Naopak, keď má človek mitochondrie v poriadku a má podmienky CHLADU, tuk spaľuje bezchybne a nepotrebuje žiadne sacharidy. To, že má na ne veľa ľudí chute, obzvlášť „lowcarbérov“, je len znakom toho, že ich SCN nepracuje, ich telo sa potrebuje opraviť a mitochondrie nepracujú ako majú. Avšak ich konvenčný spôsob života im opravu zvyčajne neumožní, hoci v porovnaní s bežnou západnou stravou môže veľa pomôcť.  

Ako rad povedal Einstein, „robiť stále to isté a očakávať pri tom iný výsledok, je definícia bláznovstva.“

POVINNÉ VIDEO

Prikladám krásnu video prednášku od svetového odborníka na mitochondrie Dougha Wallace, v ktorom si môžeš vypočuť zopár zaujímavých vecí aj o tom, čo si práve čítal. Pre všetkých, ktorým sa nechce, som však nachystal aj popis s aspoň tromi povinnými minútami, ktoré určite zhliadni.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

38:00 až 39:00

V tejto minúte si vypočuješ, že komplex 1 a komplex 2 vedú k úplnej zmene a mutácie bunky bez akejkoľvek zmeny jadrovej DNA.

54:20 až 55:00

V týchto pár sekundách si vypočuješ niečo z práce Megan McManus o tom, ako sa zdravé mitochondrie usporiadajú a rozmiestnia okolo kvapky TUKU, na ktorej parazitujú a zároveň sa vnútorné membrány mitochondrií prepoja a vytvoria jeden veľký, synchronizovaný, oscilačný mechanizmus. Táto vibrácia je to, čo ťa udržuje ZDRAVÉHO a zároveň z teba robí „TUK SPAĽUJÚCU MAŠINKU“. Nie strava, ktorú ješ.

Rozumieš tomu, čo práve čítaš a dokonca si to aj videl? Poznáš to porekadlo, že stokrát opakovaná lož sa stane pravdou? Pri spaľovaní tuku a ľudí, preferujúcich lowcarb, ktorí tvrdia, že potrebuješ jesť tuk a obmedziť sacharidy, aby si spaľoval tuk, sa to stalo. Nie je tomu úplne tak.

„Vzájomné prepojenie a vibrácia mitochondrií je zodpovedná za spaľovanie tuku a správny flow elektrónov. Ak je TVAR a FUNKCIA mitochondrií narušená, strava je irelevantná, pretože mitochondrie tuk nezoxidujú.“

56:30 až 57:30

V tejto minúte sa dozvieš 3 veci. Za prvé, prečo sa plytvajú miliardy dolárov na výskum jadrovej DNA a hľadajú sa odpovede na choroby skúmaním génov, pričom je odpoveď v mitochondriách. Za druhé, že mitochondrie sú plne KVANTOVANÉ. A po tretie, energetika mitochondrií je zodpovedná za to, či sa nejaké gény v jadrovej DNA prejavia alebo nie, respektíve či budú po celý život nečinné a budeme úplne v poriadku, alebo sa stanú činnými a vznikne patričná ADAPTÁCIA, ktorú nazývame „chorobou“, ako napr. rakovina.

To najpodstatnejšie však je niečo, o čom som písal aj predtým, že treba na veci nahliadať z viacerých uhlov. Ani Dough totižto nevie o ostatných dôležitých výskumoch, napríklad o práci Geralda Pollacka, či Michaela Crafworda, ktoré by mu verím pomohli v ešte lepšej práci. Mitochondria je schválne taká maličká a PLOCHÁ, pretože jej to umožňuje „porušovať“ bežné fyzikálne zákony tak, ako ich poznáme.

Už len fakt, ktorý Doughovi unikol, že mitochondria tvorí VODU, na ktorú vysiela infračervené svetlo je obrovský, pretože mi dnes vieme, že fyzikálne vlastnosti VODY sú pod úrovňou 1,4 nm iné, ako nad ňou. [14] Preto ti vždy prízvukujem, že MIKROMAKRO svet sú síce podobné, no to, ako v nich manifestujú 4 hlavné silyENERGIA, je rozdielne. Molekuly vody tvoria magnetický dipól, čím dokážu nie len zásobovať bunku a mitochondriu energiou, ale aj prenášať a uchovávať INŠTRUKCIE. Toto je to, čo prenáša signály do mtDNA, čím mení proteíny a teda aj náš EPIGENÓM.

NEURODEGENERATÍVNE OCHORENIA a SVALY

Premýšľal si niekedy, prečo dnes majú ľudia viac problémov s mozgom alebo srdcom? A tiež prečo majú ľudia slabšiu fyzickú kondíciu, ako v minulosti? A prečo to „trápi“ čoraz mladších ľudí? Čo ak ti poviem, že je to iba odzrkadlením priemernej heteroplazmie, ktorá je zas odzrkadlením upadajúceho REDOXU ľudí, ktorý sa rapídne znížil? (Aj preto majú ženy viac autoimunitných ťažkostí, na čele s histamínom a celiakiou.)

Zapamätaj si, že všetko, čo potrebuje energiu viac, pretože je buď energeticky menej efektívne alebo má vysoké energetické nároky, si ju „ukradne“ ako prvé. Čo tým myslím? Najskôr dva príklady a potom to prevediem na ľudské telo. Keď máš doma spotrebič vieš, že musí byť uzemnený. Prečo? Pretože potrebuje referenčný bod a konštruktér/vynálezca vedel, že keď ho spojí s povrchom Zeme, vždy pôjdu elektróny zo Zeme doň.

Druhý príklad sa týka tvojho mobilu. Keď chytíš do ruky mobil, ktorý je tvorený zo silikónových polovodičov, vždy idú elektróny z tvojej ruky doň. Prečo? Pretože keď si pozrieš periodickú tabuľku zistíš, že silikón a uhlík sú polovodiče, sú v rovnakom stĺpci, sú hneď nad sebou, no silikón je ťažší, čo znamená, že je energeticky menej efektívny a preto vyžaduje viac. Väčšia hmotnosť, vyžaduje na pohon viac energie, to je myslím logické. Stačí ak pomyslíš na obrovského kulturistu, ktorý nonstop je a priemerného, zdravého, 70 kg vážiaceho človeka, ktorému stačí jesť dvakrát za deň. Tvoja dlaň je zložená z uhlíkov /ten obrázok chobotničky, spomínaš?) Hovoril som o tom aj v začiatku webinára #07. Toto sú mimochodom fyzikálne zákony, nie moje špekulácie. Teraz tretí príklad.

MOZOG je najväčší žrút energie, to určite vieš. Aj preto má najviac mitochondrií na bunku a tiež je tvorený z vody, pretože vyžaduje neustálu donášku elektrónov. Čo to však znamená? Ak telo z nejakého dôvodu začne prichádzať o energiu, jednoducho si náš mozog presmeruje donášku z menej potrebných častí tela k sebe. Podobne so srdiečkom. Vieš, ktoré časti tela sú najmenej potrebné pre homosapiens? Asi ťa zaskočím, no SVALSTVO je jednou z nich. Aj preto zdravému človeku v starobe odchádza svalstvo (sarkopénia), a zároveň priberá podkožný tuk. Je to ochranný mechanizmus, keď sa stáva termodynamicky neefektívny a dodnes si mnohí myslia, že je to niečo zlé. Nie je. Ak ťa to zaujíma, tak v skutočnosti si starší ľudia, ktorí naberajú svalstvo, svoje zdravie zhoršujú.

Mozog má však obrovské zásoby (iba jediný neurón má tisíce mitochondrií) a zároveň je v mozgu cca triliarda neurónov, takže je logické, že potrvá roky, pokým sa tieto mitochondrie zhoršia na toľko, že sa to prejaví (napr. neurodegeneratívna choroba). Avšak, po celý ten čas, dlhé roky si mozog všetko kompenzuje tým, že energetická donáška nejde do svalov, ale jemu. Preto považuj svalovú SLABOSŤ, slabú kondíciu za jeden z veľmi dobrých znakov, že sa niečo deje. Rovnako zhoršujúcu sa KOSTRU, pretože kosti sa neustále remodelujú.

(Mimochodom, zamysli sa, koľko mladých ľudí v okolí poznáš, ktorých trápi bolesť chrbta, majú problém s pohybovým aparátom a keď sa ich spýtaš, čo doma robievajú zistíš, že čas vypĺňajú „playkom“, televízorom, mobilom, či notebookom položeným na nohách. Alebo žeby tá narastajúca neplodnosť bola tiež spôsobená „zlými“ génmi?)

„Presne kvôli tomuto dnes vidíme problémy so stavcami, chrbticou, hlavou a srdiečkom, ale aj s mikrobiómom a depresiami už u mladých, pretože sa rodia so zvýšenou heteroplazmiou, nedostatkom DHA od matky a k tomu žijú v nevhodnom prostredí, bez prístupu k Zemi alebo Slnku a rovnako tu zohráva úlohu aj nevhodná strava, pretože ľudské dieťatko prechádza obrovskými nenávratnými zmenami počas prvých 6 rokov života, no trvá to až do jeho 25. roku života.“

Aj kvôli tomu zdravé malé detičky intuitívne nechcú papať špenát alebo šaláty, pretože vedia, že zeleninu nepotrebujú a dokonca im môže pribrzdiť vývoj mozgu. U zelenín ako je špenát, to platí obzvlášť. Schválne, koľkí z vás sa teraz chytili za hlavu a spomenuli si, ako ich rodičia nútili spapať špenát s tým, „že je to pre ich dobro“.

Opäť vidíš, prečo je dôležité začať veci SPOZNÁVAŤ, pretože veľa z vecí, ktoré naši starí rodičia robili intuitívne, bolo správnych, no nie preto, lebo to vedeli, ale preto, lebo nemali toľko možností ako my. Tiež nemali toľko negatívnych stimulov. Dnes sa tieto veci využívajú vo veľkom aj v marketingu, pretože dobrí predajcovia vedia, že priemerní človek neudrží pozornosť a čím viac možností má na výber, tým rýchlejšie si kúpu rozmyslí. Naopak, ak má výber MALÝ a JASNÝ, nakúpi ľahšie. Aj preto sa Facebook stiahol do úzadia oproti Instagramu alebo TikToku, kde sa stretávajú ľudia s veľmi nízkym dopamínom, pretože nemusia nič čítať ani robiť, a majú k dispozícií veľmi krátke rozptýlenia.

My dnes máme možnosti na výber viac, ako naši starí rodičia alebo predkovia, ktoré nám sťažujú ROZHODNUTIA robiť SPRÁVNE VOĽBY. Viď obyčajný supermarket, kde sú samé NÍZKO KALORICKÉ RÝCHLE TYČINKY, alebo BIO ZELENINOVÉ ŠŤAVY, ktoré môžu žene a malému ďieťatku narobiť ešte viac škody. Podobne je to s dnešnými trendy orieškovými maslami, ktoré nie sú zrovna vhodné a zlatí členovia, by po štvrtom webinári o DEUTÉRIU a EXKLUZÍVNEJ ZÓNE mali vedieť prečo. V skratke ide o to, že ak chceš orech, zjedz orech a nie orechové maslo.

ZÁVER

Tento článok bol trochu dlhší, no mal ti ukázať, koľko je toho ešte v hre, aby si lepšie pochopil svojmu TELU, ale aj ZDRAVIU, či VÝKONU. Všetko, čo som ti napísal, nepochádza iba z mojej hlavy a ľahko si všetko môžeš overiť „na vlastnú päsť“. Presne kvôli tomu si dávam toľko práce s písaním dlhých článkov a aj umiestňovaním referencií doň, pretože čakám, že na ne klikneš a prečítaš si ich. Rovnako s tým videom. Takže ak si ho nevidel, šup. 😉

Ak sa ti článok páčil, alebo by mohol zaujímať niekoho z tvojich známych, kľudne ho zdieľaj. Ak máš nejakú otázku, využi diskusné fórum alebo ju napíš dole do komentára. A ak chceš byť informovaný o nových článkoch medzi prvými, nechaj mi dole email, alebo sa registruj do newslleteru a dostaneš k tomu aj minipríručku moderného biohackera.

Nabudúce sa môžeš tešiť na články o KETÓNOCH alebo o VODÍKU (deutériu), ktoré budú veľmi potrebné, aby si v budúcnosti všetkým ďalším informáciam rozumel.

Prajem ti pekný zvyšok dňa a vidíme sa (alebo skôr čítame sa) nabudúce. 😉

REFERENCIE a CITÁCIE:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Heteroplasmy/
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_DNA
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5799321
  4. https://youtu.be/KwbIR2yUziw
  5. https://cs.wikipedia.org/wiki/Warburg%C5%AFv_efekt_(onkologie)
  6. https://www.nature.com/articles/ncomms7259
  7. https://en.wikipedia.org/wiki/Phonon
  8. https://www.whoop.com/thelocker/heart-rate-variability-hrv
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3670330/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4076149/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11943784/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1299287/
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3174263/
  14. https://phys.org/news/2017-05-surprisingly-nanoscale.html

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
  1. Miro píše:

    Ahoj Jaro, v článku píšeš:

    Naša bunka obsahuje v jadre DNA so všetkými génmi, ktoré majú nespočet možností a dokážu tvoriť miliardy proteínov.

    Naše telo obsahuje cca 20 tis génov, z čoho je aktívnych niekoľko sto. každý gén dokáže vytvoriť okolo 100 000 proteínov a spolu s riadiacimi proteínmi, ktorých je cca 30 000 je to spolu 130 000.
    Ako si to myslel s tými miliardami? Pravdepodobne to myslíš v počte a nie v unikátnom počte.
    Alebo mi niečo uniká?

    • Ahoj Miro.

      Áno, myslel som to v teoretickom počte.
      Povedzme, že maličký kúsok kože alebo svalu sa môže skladať až z 500 000 aminokyselín, pričom na výber máme 20 aminokyselín. To je 500-tisíckrát po sebe vynásobené číslo 20. Možno som to mal lepšie napísať.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov