Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

Hormóny #8 Protokol pre Vyčerpané nadobličky

16.2. 20223620x0

Máš vyčerpané Nadobličky, trpíš chronickou únavou, a zvládaš zle akýkoľvek stres? Dnes ťa čaká praktický protokol, ako to zvrátiť.

Protokol si môžeš stiahnuť aj v pdf! Odkaz na stiahnutie pdf je nižšie, pod osnovou!

Osnova protokolu:

 1. Úvod do protokolu
  1. Ako rozoznať, či mám adrenálnu únavu
  2. Meranie Kortizolu
  3. Vyhodnotenie merania kortizolu
 2. Praktické veci na zlepšenie
  1. Zabezpečenie dostatku elektrónov
  2. Hladiny hormónov DHEA a Progesterón
  3. Pomer hormónu Kortizol ku DHEA
  4. Zváž Oxytocín
  5. Zápal v tele, alias CRP
  6. Resveratrol, kurkumín, quercetín,…
  7. Obnova a podpora čreva aj neurotransmiterov
  8. Dbaj na prísun DHA s Jódom
  9. Cholín, cholesterol a serín/fosfatidylserín
  10. Zelenina ako cibuľa, cesnak, brokolica, ružičkový kel a síran
  11. Adaptogény (Maca, Rhodiola, Bazalka svätá, koreň čiernej rasce, ženšen, sladké drievko,…)
  12. Vyhýbaj sa kofeínu (káva, čokoláda,…)
 3. Ďalšie BIO-HACKY na zváženie
  1. Fixnutie Cirkadiánneho rytmu
  2. Niektoré doplnky/lieky na zváženie (berberín, bromokriptín, ubiquinol…)
  3. Trénuj svoje nadobličky a katecholamíny – krátko ale často!
  4. Využívaj kúpele s horčíkom a hlavne soľou
  5. Zváž vitamín C
 4. Záver + POZVÁNKA + Na čo sa tešiť nabudúce

Ak máś záujem o skrátenú pdf verziu, stiahneš si ho TU. Upozorňujem však, že pdf obsahuje iba konkrétne praktické kroky a odporúčam vždy prečítať aj celé!

Iba klikni na tlačidlo a stiahneš pdf.

Úvod do protokolu

Dnešný článok bude krátky, stručný a veľmi praktický. Chystám sa ti ukázať iba praktické kroky, ktoré by si mal zvážiť a aplikovať ak trpíš adrenálnou únavou a teda máš vyčerpané Nadobličky. Samozrejme čaká ťa tu aj zopár vecí ohľadom meraní a diagnostiky, pretože bez toho sa len ťažko pohneš. Ak totižto nevieš ani len svoj počiatočný bod A, iba ťažko sa dostaneš do bodu B.

Ako si naposledy videl, adrenálna únava či vyčerpané nadobličky majú v skutočnosti niekoľko „stupňov“, pričom sa nemusí jednať o problém iba nadobličiek. Tento problém nastane až úplne na konci, kedy je už tvorba kortizolu v dreni nadobličiek úplne zničená.

A práve tu začína dnešný protokol, pretože tí chcem ukázať zopár jednoduchých testov, či už v krvi alebo v slinách, ktoré som spomínal naposledy. A ak si minulý článok nečítal, určite tak sprav. Protokolu potom porozumieš lepšie.

Tu sú praktické kroky, alias samotný Protokol pre vyčerpané nadobličky (aj celkovo pre chronickú únavu):

1. Ako rozpoznať, či mám adrenálnu únavu:

Tu je zopár základných „parametrov“, ktoré by podľa mňa mal človek spĺňať, aby sa aj sám mohol diagnostikovať. Pri následnom opise mi ide hlavne o to, aby sa vylúčilo „obyčajné“ vyčerpanie, kedy má človek jednoducho nedostatok energie, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu, no jeho nadobličky aj hypotalamus ešte pracujú normálne.

 • Hladiny kortizolu v slinách by u adrenálnej únavy mali byť veľmi nízke a zároveň by mal byť vidieť prevrátený diurnálny cyklus kortizolu (viď bod nižšie – Meranie kortizolu).
 • Človek v tomto prípade máva veľmi nízke hladiny steroidných hormónov, na čele s DHEA (ktorý býva u ľudí s vážnymi problémami skutočne takmer nulový)
 • Nízke hladiny vitamínu D a najmä (kľudne aj pod 20 ng/dl)
 • Slabá sympatická odpoveď (zlé zvládanie stresovej situácie, aj chladu, tréningu,…)
 • Ľudia mávajú aj nižší Aldosterón
 • Veľmi slabé HRV a tiež býva nižší tlak
 • No a často tiež bývajú v tomto prípade nekontrolovaný smäd a chuť na slané polotovary, kedy človek doslova nevie, na čo má chuť, no zjedol by sladké a slané naraz.

2. Meranie kortizolu – diurnálne:

Tento krok je dôležitý a zároveň najlacnejší. Nižšie sa k nemu vrátim, keď tu budem písať o úprave a meraní DHEA a kortizolom, no teraz len toto.

Či už máš adrenálnu únavu, problém s nadobličkami, si vyčerpaný, alebo len jednoducho zle zvládaš stres, bez reálnych údajov a diagnostiky sa nepohneš. Preto považuj meranie kortizolu počas dňa za prioritu. Schválne píšem, aby si ho meral diurnálne a ideálne v slinách. V slinách je totižto iná forma hormónu, ako v krvi, a je pre teba smerodajnejšia.

Často kortizol ľudia merajú iba v krvi, pri bežnom odbere, čo je samozrejme fajn (stojí cca 10 eur), no tento jeden údaj moc nenapovie, pokým samozrejme už nie je extrémne zvýšený alebo znížený. Ak si ho však zmeriaš v slinách, a počas celého dňa (zvyčajne 4 krát za deň), máš veľmi peknú predstavu o tom, ako tvoje telo pracuje a ako je na tom tvoj Cirkadiánny rytmus.

U nás na SK ti to za nejakých 40 eur zmerajú v laboratóriu Unilabs, no musíš sa s nimi najskôr dohodnúť, dostať od nich skúmavky, krátke „školenie“, atď., a neskôr si už sám v pohodlí domova vezmeš vzorky, zanesieš do labáku, a do pár dní máš výsledky.

3. Čo s výsledkom/ vyhodnotenie:

Vo výsledku ti nejde o nejaké konkrétne čísla, no musíš si všímať postupnosť a rozdielnosť. To znamená že ráno, vtedy by mal byť kortizol najvyšší, poobede nižší a s príchodom večera a až do noci prakticky úplne minimálny. Ako laické prirovnanie si môžeš zapamätať, že každé ďalšie meranie s odstupom cca 3 až 4 hodín by mohlo byť cca o polovicu nižšie (už v závislosti od času, kedy je vzorka odobratá).

Ak nie je, prípadne je krivka kortizolu iná (napr. vyššia poobede alebo večer, apod.), vieš, že niečo nie je v poriadku a máš svoj „štartovný bod“.

Vtedy sa riad všetkými bodmi nižšie a samozrejme predošlými článkami, hlavne posledný Hormóny #7 o kortizole, sú pre teba prioritou. Ak je naopak tvoj kortizol v norme, nie je ani extra nízky v ranných hodinách a má peknú diurnálnu postupnosť, pravdepodobne nie je problém v tvojich nadobličkách (zatiaľ), no hlavný problém je v cirkadiánnom rytme a v slabých mitochondriách.

Teraz prejdeme k praktickým krokom.

Praktické veci na zlepšenie:

1. Ako prvá vec – treba spraviť všetko preto, aby tvoje telo neprichádzalo o elektróny. Inými slovami, urob všetko preto, aby si stratu elektrónov spomalil.

Veta znie možno čudne, no po poslednom článku by nemala. Taktiež ťa to už viac ako 2 a pol roka učím pomocou blogovania, hoci si si to možno neuvedomil.

Všetky veci, ktoré máš na webe, ťa to učia. To znamená – využívanie Chladu (Adaptácia na chlad), znižovanie expozície umelého svetla (mini príručka biohackera), nosenie okuliarov blokujúce modré svetlo (tipy na okuliare), Diurnálne vystavovanie sa slnku (Protokol Solárny mozoľ), Diurnálne a cirkadiánne stravovanie (Protokol Optimálna Strava), ako pomôcť mitochondriam (Protokol pre Mitochondrie), aj zníženie Zápalu v čreve a črevnom lymfatickom systéme (Protokol pre lepšie črevo).

Ako vidíš, schválne som ti teraz vypísal iba praktické protokoly, ktorých už je na blogu viac a ak si aj celé články nečítal, a nepoznáš zatiaľ súvislosti, nevadí. Stiahni si aspoň krátke pdf-ká a aplikuj.

Tu je stránka, kde nájdeš sumár doterajších protokolov/pdf.

Vždy tam vidíš pdf k stiahnutiu a tiež patričný článok, kde je to rozoberané viac, pripadne pre tých, ktorí si uvedomujú hodnotu prémium členstva, je tam aj odkaz na webináre, kde sme sa každej z týchto veci venovali samostatne, ešte viac a detailnejšie, spolu s dodatočnými QaA.

A ak sa pýtaš, či naozaj tieto protokoly fungujú, odpoveď je áno. Úlohou každého je totižto pomôcť ti v jednej z týchto troch vecí (niekedy aj vo všetkých): v prijímaní (asimilácií) elektrónov, v lepšom zadržaní a transporte elektrónov v tele, a v znížení straty elektrónov z tela.

2. Ďalšia dôležitá vec, ktorá sa týka obzvlášť žien je, uistiť sa, že sú hormón DHEA aj progesterón dostatočne vysoké, a hlavne pomer Progesterónu ku Estradiolu správny.

To ako sa tvorí Pregnenolón vieš a malo by ti byť teda jasné, že hneď z neho sa tvorí aj progesterón.

Ak tvoje telo konštantne prichádza o elektróny, bude dehydratované a zásoby tvojho progesterónu klesnú, pretože budeš tvoriť priveľa kortizolu. S ním sa zníži aj DHEA, a následne ostane vyšší a prevrátený pomer progesterónu ku estradiolu.

Toto vedia aj lekári, hoci nie vždy to ženám merajú, no ja ti teraz hovorím aj dôvod, prečo sa to deje. Ak prichádzaš o elektróny a vodu na úrovni mozgu a steroidogénnych buniek, progestácia musí ísť preč, aby si prežil.

Viac sa týmto hormónom, ako aj vyhodnocovaniu iných krvných testov budem venovať s účastníkmi nadchádzajúceho verejného webináru, tak ak máš záujem lepšie pochopiť svojmu telu, zdraviu a hormónom, máš možnosť zakúpiť si včas VSTUPENKU.


Masterclass Krvné Testy, mini Ekurz - Jaroslav Lachký
Ekurzy
Patríš medzi ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie aj výkonnosť a nechcú veci nechávať na náhodu? Potom je tu pre teba tento miniEkurz -…

Tento Masterclass pozostáva z 5 hlavných webinárov + množstva Bonusových videí, materiálov a praktických pdf, ktoré ťa naučia všetko podstatné o vzorcoch a trendoch v tvojej krvi, vďaka čomu sa naučíš lepšie optimalizovať svoje zdravie, výkonnosť aj dĺžku života.


Čo sa však dnešného protokolu týka, ver, že sa chceš pri každom z týchto troch hormónov dostať aspoň na hodnotu 60 až 75% z referenčnej hodnoty a pomer Progesterónu ku estradiolu dostať minimálne na 90 ku 1 až 100 ku 1.

3. Ďalšia nadväzujúce vec je, kontrola pomeru Kortizol ku DHEA. Prvý je stresový hormón a druhý steroidný. Ich pomer by mal byť 6 ku 1 až 4 ku 1 v prospech DHEA (ak máš funkčný cirkadiálny rytmus). [R]

Toto nadväzuje na úvodný bod o meraní kortizolu v slinách. Na toto si dávaj pozor. Ak si aj DHEA meriaš v krvi, jeho hladina je rozdielna od tej v slinách. Preto môžeš zvážiť meranie v slinách, ktoré ťa však už víde na 200 (možno viac) eur. [R] Výsledkom však budeš mať pekne ukázané nie len hladiny, ale aj ich diurnálnu krivku počas dňa.

No ak ostaneš iba pri meraní v krvi, čo je tiež veľké plus a hlavne lepšie ako nič, meraj si ideálne ráno, nalačno a využi to aj na zmeranie ďalších údajov, plus kompletný hormonálny panel. Pri týchto hodnotách meraných v ranných hodinách v krvi by si sa mal chcieť tiež dostať na pomer DHEA ku Kortizolu niekde na 5 ku 1.

Čo ak je pomer vyšší:

Ak je tvoj pomer vysoký, povedzme už 10, či 15 ku 1, pravdepodobne je v tvojom tele zvýšená ubikvitinácia. To znamená, že spotrebuješ viac proteínov a preto by aj tvoja konzumácia živočíšnych proteínov spolu s kvalitnou vodou mali byť vyššie.

Čo ak je pomer nižší:

Ak je tvoj pomer nižší, povedzme niekde 3 ku 1, pravdepodobne je už tvoj hypothalamus odstavený, tvoj cirkadiálny rytmus veľmi zničený, a v tvojom mozgu aj nadobličkách je veľký deficit elektrónov a vody.

Tvoje telo sa takto blíži k nadmernej produkcii kortizolu a neustále vyčerpáva nadobličky, tým spotrebúva aj vitamín C, kortizol, katecholamíny a neurotransmittery. Vtedy si tiež potrebuješ dávať záležať na kvalitnej živočíšnej, viac ketogénnej strave a hlavne na jóde.

4. Môžeš zvážiť Oxytocín. Vie ti pomôcť fixnúť Cirkadiánny rytmus a teda posunúť krivku kortizolu na ráno.

Oxytocín je silný antioxidant, aj hormón, no nejdem ti písať o jeho využívaní pomocou liekov. Zameraj sa na prírodnú cestu: využi sex, masáž, rozkoš, pripadne nejaké iné intímne „pomôcky„, ktoré ti Oxytocín môžu zvýšiť tiež. Pointou je, že ho chceš vylúčiť ideálne večer, pred spaním (ak je tvoj pomer DHEA ku kortizolu nízky), pripadne ráno, keď vychádza slnko (ak máš pomer DHEA ku kortizolu naopak vyšší).

Oxytocín ti totižto večer priamo stimuluje uvoľnenie melatonínu, ktorý následne pomôže zaspať a potlačí kortizol. Takýmto spôsobom si vieš napraviť tiež trošku cirkadiálny rytmus, zlepšiť spánok, zvýšiť melatonín, opraviť mitochondrie a následne aj pomer kortizolu ku DHEA. [R]

5. Ďalšia dôležitá vec, ktorá sa síce týka predošlých, no napísať ju musím zvlášť je: kontroluj a drž si nízko Zápal v tele.

To znamená, že tvoje HsCRP chceš mať čo najbližšie k nule (minimálne pod 0,5) a ideálne merať aj IL-6 a tiež čo najnižšie.

Dôvod prečo ti je jasný. Keď tieto markéry vidíš zvýšené ihneď vieš, že je v tele zápal, čo znamená, že je tam prevaha protónov. To inými slovami znamená, že dané tkanivá prišli a stále prichádzajú o elektróny. O tomto bol posledný článok. Vtedy tvoje bunky tvoria veľa kortizolu a začína im chýbať progesterón a ďalšie steroidy.

6. Čo sa zápalu a jeho kontroly týka, tu môžeš využiť veci ako Resveratrol, kurkumín, quercetin,…

Sústreď sa na stravu no ak sa rozhodneš pre suplement, je to tvoja Voľba. Niektoré doplnky som spomenul aj v protokole o Čreve, tak kľudne pozri tam.

7. Zameraj sa na obnovu a zdravie čreva a podporu neurotransmitterov.

Sem v podstate spadá všetko, čo bolo rozobraté v protokole pre Črevo a tiež v prislúchajúcich webinároch. Možno si si to neuvedomil, hoci vo Webinári som to spomínal, no pravdou je, že v našich obličkách, čreve, aj v mozgu sú isté „brány“, ktoré sa otvárajú iba v istých časoch dňa. A ak sú synchronizované, prepúšťajú dnu do mozgu, do krvi, aj cez obličky aminokyseliny. To sú atavebné materiály neurotransmitterov. Takýmto spôsobom vieš zo stravy nahradiť chýbajúce stavebné materiály v celom tele.

To znamená, že ak zosynchronizuješ svoj cirkadiánny rytmus – začneš vstávať s východom slnka a konzumovať raňajky bohaté na živočíšny proteín, tvoje telo si v priebehu týždňov bude obnovovať svoje neurotransmittery, ktoré si posledné roky vyčerpávalo. Takto sa tvoja signalizácia v tele zlepší a tvoje nadobličky aj zvládanie stresu tiež.

Ak z nejakého dôvodu nemôžeš vstávať a východom slnka, povedzme ak začínaš pracovať príliš skoro, odporúčam sa postupne dostať na Adaptáciu na chlad. Čím skôr začneš, tým lepšie. Z počiatku využívaj chlad iba ako krátke, no časté stimuly, a pomaly sa posúvaj ďalej.

8. Pri obnove a pomoci neurotransmitterov musíš vždy dbať aj na adekvátny prísun DHA a JÓDU.

Rozpisovať nijako nemusím, už vieš čo máš robiť, aj z čoho ich prijímať. Je o tom veľa v predošlých blogoch aj predošlých protokoloch. Stačí ak do vyhľadávača na webe alebo na fóre zadáš JÓD, či DHA.

9. Tiež by si mal zvážiť v strave zvýšiť cholín, cholesterol a serín (prípadne phosphatidylserín). Schválne píšem všetky tri súčasne.

Ak zvážiš fakt, že náš mozog obsahuje až 20% z celkového cholesterolu v tele, pričom mozog tvorí iba 2% z hmotnosti tela, hovorí to samo za seba. Cholesterol je potrebný na správne fungovanie všetkých nervových vzruchov a to platí aj pri tvorbe CRH a kortizolu.

Fosfatidylcholín a serín/fosfatidylserín majú následný synergický efekt, pretože ich mozog potrebuje na to, aby správne fungovala signalizácia bunkových membrán.

Serín je tiež synergický spolu s NAC (N acetyl cystín) a môže podporiť tvorbu glycínu a následne aj glutatiónu a teda ti znížiť zápal. Spomínal som ich aj v protokole pre zlepšenie Čreva.

Čo sa stravy týka, najviac ich je napr. v mäse, rybách, orechoch, či vajíčkach. Ak sa rozhodneš pre Suplementy,  je to tvoja voľba. [R, R]

10. Zváž konzumáciu zeleniny ako cibuľa, cesnak, brokolica, či ružičkový kel. Dôvod je Síra a síran.

Síra je potrebná na presun a fungovanie cholesterolu. Na teraz ti stačí vedieť iba toľko, že ak aj cholesterol prijímaš, no máš nedostatok síry, z cholesterolu sa v tebe nestane to, čo by malo.

11. Teraz prichádzajú na radu adaptogény.

Užívanie adaptogénov ti už po týždni môže pomôcť znížiť emisiu UV svetla z tela., tzv. Biofotónov. [R]

Laicky povedané, čím viac stresu zažívaš, tým viac svetla tvoje telo stráca, a tým viac vyžaduje zvýšiť hmotnosť (uskladniť protóny=vodík). No a adaptogény, ako „pomocníci“ pri strese, ti môžu pomôcť.

Ak mi neveríš, klikni sem. Emisia pacientov bola už po týždni nižšia a konkrétne zo zadnej strany ich rúk. Taktiež bola znížená ich citlivosť na stres a únava. Dôvod prečo je kortizol.

minulého článku vieš, že kortizol roztiahne kolagén, čím zväčší jeho objem. Takýmto spôsobom z neho unikne aj viac svetla. Presne preto adaptogény môžu pomôcť, pretože zlepšia zvládanie stresu človeka a tým aj stratu svetla a elektrónov z vody, keď sa ich kolagén prirodzene rozťahuje.

O adaptogénoch nájdeš informácií na internete veľa, nemusím to teda nijako rozpisovať a za zváženie podľa mňa stoja najmä: Maca, Rhodiola, Bazalka svätá, koreň čiernej rasce, ženšen, sladké drievko, prípadne bylinka Fo Ti.

Adaptogénov je samozrejme mnoho, avšak zvažuj múdro a mysli na to, že viac neznamená lepšie.

12. Vyhýbaj sa kofeínu.

Ak máš kortizol znížený príliš, veci ako káva, čokoláda, čierny/zelený čaj, guarana, energetické nápoje,… sú pre teba TABU!

Ďalšie zaujímavé BIO HACKY na zváženie:

1. Mal by si robiť všetko preto, aby si fixol a udržiaval svoju foto periódu, teda cirkadiánny rytmus.

To znamená – ráno konzumovať raňajky bohaté na proteín, DHA, vitamín A, cholesterol,… popri tom stráviť nejaký čas vonku, bosý (grounding) a vystavený slnku, no a samozrejme večer mať na sebe Okuliare blokujúce modré svetlo a vyhýbať sa umelému EMP.

2. Keďže kortizol pomáha aj s reguláciou cukru a glukoneogénezy v pečeni, ak už máš kortizol chronicky znížený, pripadne máš vážne komplikácie s cukrom, môžeš zvážiť veci ako berberín, či vhodnejší metformin.

Metformin však nezískaš bežne a musíš sa teda poradiť s lekárom, pripadne (ideálne) s nejakým „funkčným“ / alternatívnym lekárom. No a keďže ja nie som lekár a môj blog máš brať iba ako môj názor a moje myšlienky (nie ako odborné odporúčanie), názor ti teda napísať môžem, však? 😉

Tiež by som zvážil Koenzým Q10. Avšak pozor na formu a dávku. Ty chceš Ubiquinol a dávku vyššiu, 200 až 400 mg, prípadne inak (podľa krvných testov a kontextu).

3. V zmysle „hlasného“ písania mojich myšlienok/názorov preto dávam na zváženie aj liek Bromokriptín, no opäť – ak nemáš vlastného alternatívneho lekára, moc nepochodíš.

Tento liek mal preukázaný vplyv na diurnálnu hladinu kortizolu, dopamínu a svojim spôsobom aj na úpravu cirkadiálneho rytmu. [R] No iba pri správaním využití.


4. Trénuj svoje Nadobličky aj Katecholamíny. Krátko, ale často.


Tento bod je veľmi dôležitý, a pochopia mu hlavne prémium členovia, ktorí videli nedávny webinár o Adaptácií na chlad pre Náročných. Pointa je však pre každého tá, že ak sú už tvoje nadobličky akokoľvek na tom zle, jednoducho im chceš dávať pravidelný a veľmi krátky stimul, aby produkovali ako kortizol, tak aj iné katecholamíny.

Ber to podobne, ako s tréningom. Ak máš problémy, nebude pre teba optimálne chodiť každý deň behať 10 km alebo na 2 hodiny sa mučiť vo fitku. No raz, či dvakrát v týždni ísť na krátky šprint, či niečo podobné, to prospešné byť môže.

Toto je rovnaké. Môžeš využiť chlad, tréning, a rôzne ďalšie modality, no vždy sa snaž KRÁTKO, PRAVIDELNE a ČASTO!

5. Využívaj časté kúpele a pridávaj do vody soľ, prípadne aj horčík.

Spôsobov je viacej, no pointou je nasimulovať situáciu morskej vody. Ideálne je vždy reálne more/jazero, kvôli groundingu, prostrediu, slnku,… no ak si doma a čelíš priveľa stresu, aj vhodný kúpeľ vo vani môže pomôcť. Voda je totižto v podstate prirodzená faradayova klietka a ty ju vieš využiť rôznymi spôsobmi.

Ideálne je pridať si do vody soľ, prípadne epsonskú soľ, horčíkové vločky, apod., no tá soľ (Na) je tam veľmi dôležitá.

Soľ je tiež v tomto prípade vhodná aj na konzumáciu formou silných vývarov, prirodzene slaných potravín, prípadne pridaním malej štipky do pohára s vodou ráno. V letných mesiacoch aj s citrónom.

6. Môžeš zvážiť intravenózny Vitamín C.

Vitamín C naše telo vyžaduje pri veľmi veľa procesoch, aj pre tvorbu katecholamínov, vrátane kortizolu, no zároveň máme veľmi elegantné mechanizmy na to, aby sme ho nemuseli neustále jesť. Toto rozoberať nemusím, v predošlých článkoch si o tom čítal, no ak už máš vážne problémy, môžeš zvážiť intravenózne podanie, ideálne v nejakej zmesi s ďalšími látkami.

Takéto podanie sa dá robiť aj u nás, samozrejme si za to opäť raz zaplatíš 50 a viac eur, no je na tvojom zvážení.

Mysli len na to, že ak si tento bod prečítaš, zaujme ťa a rozhodneš sa miesto toho zakúpiť si nejaký ústny, lipozomálny vitamín C, apod., sklamem ťa. Nebude to mať efekt, pretože nie je jedno, akou formou vitamín C do tela prijmeš.

Záver + na čo sa tešiť nabudúce

Verím, že sa ti dnešný PROTOKOL páčil a ak myslíš, že môže niekomu pomôcť, kľudne ho zdieľaj.

Už nabudúce sa pozrieme na zaujímavú tému, ktorou je Šport, glykogén a lowcarb, ukážem ti ďalšie veci k Pentózovému cyklu, inzulínu, ale aj k chladu a ver, že sa máš na čo tešiť. 😉

Ak chceš byť informovaný medzi prvými o zverejnení nového článku, zanechaj mi nižšie email a dostaneš upozornenie.

Na záver ti dávam do pozornosti možnosť pridať sa medzi Premium členov.


PREMIUM ČLENSTVO ★ 


No a my dvaja sa čítame alebo počujeme už pri ďalšom článku, tak zostaň naladený 😊

Referencie, odkazy, zdroje a citácie:

 1. https://www.unilabs.sk/cennik-vysetreni
 2. https://www.unilabs.sk/
 3. https://tahomaclinic.com/Research/HandbookPDFs/DHEA-Cortisol-Ratio.pdf
 4. https://www.integrativepsychiatry.net/shop/diagnos-techs/adrenal-fatigueadrenal-stress-index/
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Ubiquitin
 6. https://www.yiskaobadia.com/single-post/2018/06/19/the-sleep-hormone-the-love-hormone-walk-into-a-bar
 7. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-436/choline
 8. https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/serine
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19170145/ 
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6681033/

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov