Novinka - praktický pdf sprievodca deutériom v predaji

Novinka - praktický pdf sprievodca deutériom je od dnes v predaji >>

Hormóny #14 Jednoduchý Protokol pre Krvné Testy

8.4. 20221740x0

Posledný, praktický článok série, v ktorom chcem každému čitateľovi blogu ukázať Aké základné Krvné Testy si môže nechať zmerať a ako si ich SÁM vyhodnotiť.

V dnešnom článku sa nebudeme venovať všetkým možným testom samozrejme, iba tým základným a najlacnejším, ktoré si môžeš nechať spraviť, napr. ako Samoplatca a dokonca si mnohé z nich aj sám aspoň z časti vyhodnotiť, ako hneď uvidíš.

Osnova dnešného Článku/Protokolu

  • Zopár poznámok k Protokolu na úvod
  • Kde si krvné testy robiť a aké máš možnosti (samoplatca alebo u lekára)
  • Základné parametre na meranie – Ako vyzerá Rýchlo test (veľa muziky za málo peňazí)
  • Cholesterol, triglyceridy, LDL, ApoA, ApoB a vyhodnocovanie
  • Dehydratácia alias Močovina a kreatinín
  • Sodík (Na) a minerály v krvi (alias intracelulárna dehydratácia)
  • Vitamín D
  • HsCRP alias zápal
  • Delta psí alias Inzulín a Glukóza nalačno
  • Štítna žľaza – FT3 a TSH
  • Diurnálne meranie kortizolu v slinách (alebo ASI index) na zistenie stavu Cirkadiánneho Rytmu
  • Pomer sDHEA ku Kortizolu
  • Hormóny Progesterón a Estradiol
  • Vitamín A v krvi
  • Mastné kyseliny v krvi a pomer Omega 6 ku Omega 3
  • Zhrnutie + Čo ťa čaká nabudúce
  • Prémium Pozvánka

POZNÁMKY na ÚVOD:

  • Článok dnes nie je nahovorený ako PODCAST, pretože to nie je potrebné. Skôr si to potrebuješ v kľude pozrieť, prečítať a ak si so mnou od začiatku série a máš aj ďalší kontext, dnešným článkom si budeš môcť čo to o sebe zistiť.

  • Tiež ťa upozorňujem, že dnes budeš vidieť iba základné veci, kde vždy napíšem aj niečo k tomu, prípadne nejaké „spojovacie články“ týkajúce sa kontextu. Ak ťa zaujíma viac, bol tomu venovaný verejný Webinár Hackni Svoje Krvné Testy, ktorého záznam si vieš zakúpiť aj teraz.


Novinka webu - ZDARMA

Stiahni si praktický Pdf manuál Odporúčaných Krvných Testov!

Nehádaj, Netipuj,... ale Meraj!


  • Tiež sme sa týmto veciam venovali vo webinároch v Prémium členstve, napr. v Septembrovom minulý rok a tiež pri webinároch o ChladePentózovom cykle.

  • Ďalšia vec, ktorú musíš vedieť je: Neber nič z toho, čo ti dnes napíšem, ako dogmu, iba ako môj všeobecný „návrh“ a mysli na to, ako som napísal vyššie, každý má iný kontext, žije v inom prostredí a je INDIVIDUALITA a preto nemusí pre jedného platiť to, čo pre jeho suseda vedľa!

  • Predposledná, veľmi dôležitá vec je, že NIKDY NEBER JEDEN ÚDAJ AKO HLAVNÝ. Tvojím cieľom je sledovať TREND (zmenu a hladinu v priebehu času) a nie iba jeden údaj. Nesmieš totižto zabúdať, že tvoje telo je veľmi adaptabilné a reaguje v rámci minút až dokonca sekúnd.

Preto sa nikdy nenechaj vyhodiť z miery jedným, konkrétnym údajom, ale všímaj si TREND a hlavne celkový KONTEXT v rámci tvojho životného štýlu a prostredia.

  • No a posledná vec je tá, ktorú aj členom už dlhšie hovorím, čím skôr začneš, tým viac info o sebe a svojom prostredí, v akom žiješ, môžeš zistiť. Naše prostredie sa totižto rýchlo mení a mnohé z vecí, ktoré ti aj dnes napíšem, za 5 rokov nemusia byť rovnaké a za 10 tobôž. To znamená, že aj vyhodnotenie niektorých vecí bude odlišné, vzhľadom na to, kde žiješ. Naša biológia totižto reaguje veľmi „svižne“.

Poďme teda na to.

Kde si krvné testy robiť a merať

Možností, ako si krvné testy robiť je vždy viacej, v závislosti od toho kde bývaš, či chceš ako samoplatca, poznáš lekára, atď., a preto iba v skratke dve hlavné možnosti:

  • Samoplatca – Krvné testy ako samoplatca sú podľa mňa jedna z najlepších možností, pretože nepotrebuješ nikoho otravovať, prosiť, atď., môžeš si zvoliť čo chceš, dohodnúť si termín, čas a mať všetko pod kontrolou.

Samozrejme negatívum pre väčšinu ľudí sú Financie. Testy si musíš zaplatiť sám, avšak čím skôr si uvedomíš, že to nie je výdaj, ale investícia, tým lepšie.

Až totižto prevezmeš do rúk svoje Zdravie aj Výkonnosť a fixneš svoje mitochondrie, Tvoj čas na tejto Zemi bude dlhší a tvoj život bude kvalitnejší, čo znamená, že budeš schopný vyprodukovať viac HODNOTY a tvoja lepšia „finančná sloboda“ bude už iba vedľajší efekt, rovnako ako pevnejšie zdravie.

U nás na SK a v CZ sú zvyčajne na výber tieto spoločnosti/ labáky: Unilabs, Medirex, Synlab, a mnohé iné. Stačí ak pozrieš na googli, alebo sa spýtaš svojho lekára, či známych.

Zisti si tiež, ako fungujú, aké krvné testy ponúkajú, atď., aby si sa zariadil. Niekde sa nemusíš dokonca ani objednávať, tiež ponúkajú v rôznych labákoch rôzne vyšetrenia a aj ceny sú rozdielne. Vyber si teda sám a urob si vlastný prieskum.

  • U lekára – toto je voľba hlavne pre ľudí, ktorí nemajú momentálne financie, prípadne majú s lekárom dobrý vzťah.

Vždy záleží od lekára a komunikácie medzi Vami. Nie každý je ochotný vôbec diskutovať, niektorí sú zavalení prácou a na diskusiu s pacientom nemajú ani čas (často nie vlastnou vinou),,…vždy je to preto individuálne. Ak máš o nejaké konkrétne testy, či vyšetrenia záujem, vyskúšaj sa svojho lekára spýtať. Možno ti dané testy spraví sám, bez nutnosti ísť ako samoplatca

Ako vyzerá rýchlo test v hodnote cca 40 až 50 eur

Tu ti píšem rýchlo test, o ktorom som rozprával aj vo webinároch. Je to taký veľmi všeobecný, no lacný základ, pomocou ktorého aspoň dačo zistíš (napr. približne svoj Redox, či tvoje telo prichádza o energiu alebo nie, či je v tele zápal,…). Tu sú parametre:

Vitamín D, cholesterol, LDL, HDL, TAG, glukóza, sodík, draslík, HsCRP, sDHEA, progesterón, estradiol.

Cena týchto ako samoplatca cca 40 až 45 eur. Prípadne si zmeraj v krvi aj močovinukreatinín + Inzulín (samozrejme nalačno), zaokrúhliš to tým pádom na cca 50 eur, a máš pekný výpočet a prehľad aj o svojom delta psí a stave hydratácie.

Už len tento jednoduchý test ti o tvojom Tele, mitochondriáchProstredí veľmi veľa napovie. Čo sa hladín cholesterolu týka, rozpisovať to už nemusím (bolo to vysvetlené v článok hormóny #3 hormóny #4), no zhrnutie je v ďalšom odstavci.

Močovina a kreatinín sú vysvetlené v odstavci potom, progesterón aj estrogén pred koncom, no a Vitamín D a HsCRP ber ako laický ukazovateľ zápalu v tele.

Ich údaje vždy pekne korelujú, pretože ak si v poriadku a tvoje črevo nie je zapálené, ani príliš priepustné, vitamín D by si mal mať v rámci sezóny v norme (minimálne cca 30 až 50 ng/ml = 75 až 125 nnom/l) a HsCRP vždy pod 0,5. Ak je vyššie, niečo sa deje.

Cholesterol, triglyceridy, LDL, ApoA, ApoB a vyhodnocovanie

Opakujem, všetky dôležité veci, vysvetlenia, obrázky, nejaké moje údaje na ukážku a dokonca aj odporúčania ohľadom lepšieho a presnejšieho merania subfrakcií cholesterolu boli v článku hormóny #3 hormóny #4, takže teraz len stručný základ.

  • Tvoj cholesterol sám o sebe nič neznamená. Bodka. Keď už niečo, tak príliš nízky cholesterol (pod 3 mmol/l) je niečo, kedy by som si robil starosti a začal si o sebe zisťovať viac.
  • Zvýšený cholesterol takisto nemusí znamenať veľký problém. Záleží na kontexte. Ak je vyšší, tvoje TAG by mali byť nízke (podľa mňa pod 1 mmol/l) a tvoj HDL spolu s ApoA vyšší
  • LDL cholesterol taktiež sám o sebe nič neznamená. No ak ho máš vyšší, alebo chceš vedieť o sebe viac, sleduj si pomery.

Ak máš vyšší cholesterol, vyšší LDL, nižší vitamín D, alebo nejaké riziko, či si chceš byť len istý, odporúčam sledovať aj tieto pomery:

ApoB nízke (vrámci kontextu LDL)

ApoA1 vyššie (vrámci kontextu HDL)

– Ak je aj vyšší LDL cholesterol, pomer ApoB ku ApoA max. 0,6 – 0,7. Nad 0,8 už je riziko

sdLDL čo najnižšie (ak sú vyššie, povedzme nad 1, odporúčam skontrolovať všetky subfrakcie cez Lipoprint)

Koenzým Qaspoň v top 20% z ref. Rozsahu

Dehydratácia – Močovina a Kreatinín

Veľmi lacný test (stojí asi 2 eurá), no veľmi pekný. Jednoducho si pomocou týchto dvoch parametrov vieš cca zistiť, ako je na tom tvoje telo s hydratáciou. Mám však na mysli vnútorne a nie pitný režim.

Jednoducho si ich zmeraj v krvi, ideálne ráno, nalačno, aspoň 2 dni od nejakého ťažkého tréningu (ak trénuješ) a ich pomer ti veľa napovie.

Výpočet: Močovina/2,14/kreatinín= výsledok

Samozrejme, treba premeniť na rovnaké jednotky (zvyčajne močovina x 1000, z mmol/l na umol/l) a daný pomer by si mal mať do 30, či 50.

Ja ti však píšem, že ho chceš mať tak do 30, max. 35. Ak býva pravidelne vyššie, máš varovanie toho, že tvoje telo je dehydratované, čo znamená, že tvoja VODA v tele už nie je v množstve, ako by mala byť a teda už ti neslúži ako dobrá „batéria“.

Tiež mysli na to, že v dnešnej dobe je to najmä umelé EMP (elektrosmog) a umelé modré svetlo, ktoré ťa dehydratujú, čiže tento test ti napovie aj o tvojom prostredí.

Ak si totižto vo vnútri dehydratovaný, tvoje telo už nemôže pracovať ako by malo, tiež nebudeš tvoriť toľko vitamínu D, ako by si mal, následkom čoho bude tvoja imunita slabšia (môže vyústiť v autoimunitný problém) a čo je najhoršie, tvoje mitochondrie nedokážu produkovať toľko ATP, ROS, VODY a ani ďalších vecí.

Ja som ti totižto už dávno nenápadne naznačil, že tvoje mitochondrie nezaujímajú kalórie. Práve preto aj pri oxidácií glukózy majú až 9 krokov, pokým z 6 uhlíkovej molekuly spravia 3 uhlíkovú. No a čo je dôležité je to, že všetky tieto metabolické biochemické procesy prebiehajú v bunke, kde to pripomína hustý vývar alebo želatínu. Inými slovami, je tam hustá voda a všetko „buble“.

No ak je toto miesto dehydratované, tieto biochemické cykly sa spomaľujú, mitochondria prestáva dobre detoxikovať skrz močový cyklus, spomaľuje sa aj krebsov cyklus a ty jednoducho strácaš energiu. Nie nadarmo som ti v dávnom článku o Krebsovom cykle ukázal, ako veľmi je prepojená práca mitochondrii s vodou, ktorú tvoria. V mojej druhej knihe o tomto „krebsovo – močovom bicykle“ píšem ešte viac.

Len si všimni na obrázku, ako to vo vnútri vyzerá a všimni si to H2O. Toto je niečo, čo uniká aj ľuďom, ktorí biochémiu študovali. Bez poznania tejto biofyziky, ktorá stojí za pohybom a kontrolou biochemických reakcií, je samotné poznanie biochémie irelevantné.

Sodík (Na) a ďalšie minerály a intracelulárna dehydratácia

Čo sa minerálov v krvi týka, je to najlacnejší test, aký existuje. Zvyčajne dáš za každý minerál 50 centov, no osobne vždy odporúčam merať všetky v krvi (Sodík, Draslík, Horčík, Chloridy, Vápnik a Fosfor).

Nepotrebuješ si nič extra pamätať, no všímaj si, keby sa ti niektoré príliš znižujú a naopak pri vápniku, ak by bol nad ref. rozsah. Vtedy je to tvoj ZODVYHNUTÝ PRST, aby si spozornel!

Priorita je však Sodík (Na) a na rovinu, ak bude v krvi už pod 137 mmol/l, odporúčam ti ho častejšie sledovať, prípadne ho pozerať aj v moči. Pri sodíku sme si vo webinári Hackni Svoje Krvné testy ukazovali aj jednoduchý výpočet, ako pomocou neho a svojej váhy vypočítať približnú vnútrobunkovú (intracelulárnu) dehydratáciu, no tebe stačí na teraz laicky toto.

Poďme teda ďalej, na vitamín D, ktorý taktiež súvisí s (de) hydratáciou.

Vitamín D – Čo ti naznačuje a ako súvisí s dehydratáciou

Tvoj vitamín D vnímaj ako pekný ukazovateľ Redoxu a stavu „nabitia“ tvojej batérie – vody.

Detaily o tom, ako a kedy ho suplementovať (ak máš na to dôvod) a tiež viac o jeho prirodzenom zvyšovaní sú v opaľovacom protokole, takže tu píšem len základ.

NEW OPAĽOVACÍ PROTOKOL
Príručka biohackera-opaľovací protokol

Počas celého roka, už v rámci tvojho kontextu, by si ho mal mať povedzme medzi minimálne 30 až 50 ng/ml, čo je po prepočte 75 až 125 nnom/l.

Osobne ho aj v zime prirodzene mám cez 30 a po minuloročnom „hacku“, ako som to ukazoval členom v Septembrovom webinári, sa mi ho podarilo vyšvihnúť veľmi, veľmi vysoko, čo je už však náročné a v našich končinách, pokým nemáš problémy, ťažko dosiahnuteľné.

Práve preto odporúčam využívať adaptáciu na chlad, ktorá ti s ním pomôže a vtedy paradoxne nepotrebuješ vitamín D vysoký, no bude stabilný.

Opäť platí, ak je vitamín D znížený, sleduj kontext, hormóny, hydratáciu, cholesterol a podľa toho hľadaj, v čom a kde môže byť problém.

HsCRP alias zápal v tele

HsCRP je lacný a základný markér, ktorý sem schválne dávam. Vo webinároch sme sa bavili aj o iných, ako napr. IL-6, no sem píšem iba toto.

V predošlých článkoch som ho spomínal, napríklad pri tvorbe viscelárneho tuku, kedy pečeň prestáva dobre pracovať, no tebe stačí vedieť iba toľko, že v normálnych podmienkach máš mať tento proteín v krvi nízky až žiadny.

Laboratória zvyčajne píšu nie presnú hodnotu ale iba znak (VIAC alebo MENEJ), takže tvoj cieľ je ho mať pod 0,5.

Tiež ťa upozorňujem, že si vždy meraj HsCRP (vysokosenzitívny CRP) a nie iba CRP, pretože je v nich veľký rozdiel.

Momentálne ho už našťastie zvyčajne robia všade a nepýtajú sa, no ver, že v minulosti som to takmer pri každej návšteve laboratória musel prízvukovať sestričke a dokonca občas aj vysvetliť rozdiel, pretože sú učení a zvyknutí merať iba CRP.

Delta psí/HOMA IR alias Inzulín a Glukóza nalačno

O tom, čo ti ukazuje delta psí a ako ho jednoducho približne zistiť, sme sa bavili v článku Hormóny #10hormóny #11. Tiež som k tomu napísal tento stručný príspevok.

Pre teba je však dôležité zmerať si len glukózu a inzulín nalačno a jednoducho si vypočítať pomer glukózy nalačno k inzulínu nalačno. Toto sa nazýva skóre HOMA IR.

Homeostatický index inzulinovej rezistence HOMA sa počíta takto:

HOMA IR = inzulín nalačno (µIU/ml) x glykémia nalačno (mmol/l) / 22,5

Za optimálnu citlivosť na inzulín považuj číslo menšie ako 1. Úrovne nad 1,9 už signalizujú skorú inzulínovú rezistenciou a teda problém s Redoxom.

Laicky napísané, ak sa tento pomer zvyšuje, tvoje Mitochondrie sa zrejme stávajú viac SPOTENÉ – Dehydratované – roztiahnuté a ich Redox sa už nedokáže držať.

Vtedy prichádzajú na rad biohacky ako Chlad, grounding, slnečné svetlo, ketogénna strava, dostatok DHA s vodou,…, aby si problém fixol.

Štítna žľaza – FT3 a TSH

Tu sa nejdem rozpisovať, pretože je toho veľmi veľa. Opäť odporúčam pozrieť staršie články o štítnej žľaze Adaptácia na chlad #7 a tiež Hormóny #6 o ukradnutom pregnenolóne a štítnej žľaze.

Aby som ťa však zbytočne nemýlil, tu máš hrubý základ – Voľná T3 a TSH. Tieto 2 veci si sleduj ako základ a bohužiaľ, zároveň sú tieto 2 parametre niečo, čo často ani lekári pri prehliadke nemerajú a miesto toho merajú iba irelevantný celkový T4.

FT3 (voľný – aktívny T3) chceš mať ideálne aspoň na úrovni 3/4 z ref. rozsahuTSH vo väčšine prípadoch chceš mať okolo 1 až 1,5 mIU/L (ešte lepšie pod 1).

Ak ti TSH stúpa nad 1,5 až 2, a je to takto dlhodobo (nie len jeden test), ber to ako varovný znak. Vtedy by som si dával pozor a začal zisťovať čo sa deje.

Vtedy si začni všímať svoje Prostredie, umelé vlnenie, svetlo, stres, dehydratáciu,… a podľa toho sa smeruj!

Diurnálny kortizol v slinách alebo ASI index alias Tvoj Cirkadiánny rytmus

O tomto bol zas článok Hormóny #7 a hlavne Protokol pre vyčerpané nadobličky.

U nás na SK ti to za nejakých 40 eur zmerajú v laboratóriu Unilabs, no musíš sa s nimi najskôr dohodnúť, dostať od nich skúmavky, krátke „školenie“, atď., a neskôr si už sám v pohodlí domova vezmeš vzorky, zanesieš do labáku, a do par dni máš výsledky.

Vo výsledku ti nejde o nejaké konkrétne čísla, no musíš si všímať postupnosť a rozdielnosť. To znamená že ráno, vtedy by mal byť kortizol najvyšší, poobede nižší a s príchodom večera a až do noci prakticky úplne minimálny. Ako laické prirovnanie si môžeš zapamätať, že každé ďalšie meranie s odstupom cca 3 až 4 hodín by mali byť cca o polovicu nižšie (už v závislosti od času, kedy je vzorka odobratá).

Ak nie je, pripadne je krivka kortizolu iná (napr. vyššia poobede alebo večer, apod.), vieš, že niečo nie je v poriadku a máš svoj „štartovný bod“.

Takto jednoducho si vieš cca zistiť, ako vyzerá tvoj Cirkadiánny rytmus. Samozrejme, ak to chceš lepšie zmerané, čo odporúčam ak máš problémy, zmeraj si tzv. ASI (Adrenal Stress Index). [R]

Takýto ASI test nájdeš zrejme len v zahraničí, alebo ak poznáš nejakú súkromnú kliniku, či alternatívneho lekára, kde ti takto v slinách zmerajú ideálne okrem Kortizolu aj DHEA a tiež Melatonín. Tieto 3 hormóny ti už o tvojom Cirkadiánnom rytme dajú veľmi pekný prehľad.

Pomer sDHEA ku Kortizolu

Tento pomer nadväzuje na riadky vyššie. Platí však, že iba meranie v slinách je presné, no ak si si ich meral ráno v krvi, aspoň niečo ti napovedia.

Pri týchto hodnotách meraných v ranných hodinách v krvi by si sa mal chcieť dostať na pomer DHEA ku Kortizolu niekde na 5 ku 1. Ak klesá pod 4 ku 1 alebo stúpa nad 7 až 10 ku 1, niečo sa deje.

Progesterón a Estradiol

O tomto sme sa veľa bavili práve vo webinári, no je to dôležité predovšetkým pre ženy. Dnes s týmto majú čoraz viac a viac problémov. Progesterón = progestácia (teda plodnosť) a estrogén, konkrétne Estradiol, je tiež dôležitý ženský hormón.

Vo všeobecnosti chceš mať tento pomer aspoň 100 ku 1 (v prospech Progesterónu).

Podľa tohto jednoduchého pomeru vieš zistiť, či nemáš nejakú dominanciu (ženy aj muži), či máš dostatok testosterónu, alebo ho premieňaš skrz aromatizáciu priveľa na estradiol, apod. A ak ťa zaujíma konkrétna hladina, tu je niečo:

  • žien by mal byť Estradiol (samozrejme v rámci dňa cyklu) v hornej hranici referenčného rozsahu – horných 25%. Progesterón povedzme podobne.
  • U mužov Estradiol cca do 100 pmol/L až 150 pmol/lProgesterón polovica až ¾ z ref. rozsahu

Pri meraní u žien Estradiolu, Progesterónu, Luteinizačného hormónuFolikuly stimulujúceho hormónu si dávaj POZOR na deň cyklu, pretože hladiny sa menia a preto je dobré merať v rámci Vášho kontextu a požiadaviek. Lekár alebo nejaký odborník ti podľa kontextu poradí kedy merať.

Zdroj: wikimedia.org

Tiež ti opakujem slová z úvodu: Neber tieto údaje ako dogmu, iba ako môj všeobecný „návrh“ a mysli na to, ako som napísal vyššie, každý má iný kontext, žije v inom prostredí a je INDIVIDUALITA a preto nemusí pre jedného platiť to, čo pre jeho suseda vedľa!

Vitamín A 

Tu budem stručný, no všetko dôležité bolo v článku Hormóny #6 a Hormóny #13 Bazanov efekt. Keď si tieto info spojíš dôjde ti, že Vitamín A s vitamínom D sú v našom tele senzory, ktoré reagujú na POLE v akom žijeme. Jeden druhého ovplyvňujú.

To znamená, že ak aj povedzme suplementuješ vitamín D, no v krvi ti nestúpa, problém je zrejme vo vitamíne A a tvojom prostredí. Zrejme je plné umelého svetla aj vlnenia a tvoj vitamín A sa neustále odpája z opsínu a prestáva pracovať, následkom čoho je ovplyvnený aj vitamín D, ale aj všetky steroidné hormóny, pretože vitamín A potrebujú.

Jediné, čo ti teda napíšem sem je to, aby si si ho v prípade potreby v krvi kontroloval a chceš ho mať blízko hornej hranici ref. rozsahu.

Tiež ti radím, nepočúvaj „moderné“ inštitúcie o tom, aký je vitamín A toxický, ani aký je jeho nedostatok zlý. Nerozumejú tomu, že tu ide o Kvantový problém a nie nutričný.

Keď sa vitamín A odpojí od opsinu, následkom nadmerného umelého modrého svetla alebo vlnenia v okolí, stáva sa reálnou hrozbou. Vtedy treba sledovať ďalšie markéry ako Železo, ferritín, transferín a iné a hlavne sa pozerať na kontext,

Mastné kyseliny a pomer Omega 3 ku Omega 6

O mastných kyselinách som niečo písal taktiež v predošlých článkoch, najmä v článku Hormóny #10, takže pozri, a rovnako odporúčam posledný článok Bazanov Efekt. Keďže je však téma merania Omega M.K. častá otázka od ľudí, niečo napíšem aj sem.

Budem predpokladať, že článok Bazanov efekt si už prečítal, a mohol si si tam všimnúť spomenutú aj omega 6 AA. Písal som tam, že telo a hlavne nervová sústava, ju potrebuje, rovnako ako potrebuje DHA s EPA (hlavné omega 3 mastné kyseliny). Teraz ti niečo napíšem, čo je pomerne zaujímavé, takže sleduj.

Náš mozog tvorí 2-3% našej telesnej hmotnosti, je tvorený takmer celý z tukov a cholesterolu (no po prepočte na molekuly obsahuje viac ako 90% vodu). Tiež je zaujímavé, že v ňom máme normálne pomer 100:1 0mega 6 ku Omega 3.  Pokožka tvorí 4 % našej telesnej hmotnosti a má normálny pomer Omega 6 ku Omega 3 1000 ku 1. Kostrové svaly tvoria 50 % našej telesnej hmotnosti a ich pomer Omega 6 ku omega 3 je cca 6 ku 1.

Naše vnútorné orgány, ktoré tvoria 9 % našej telesnej hmotnosti, majú najnižší pomer 4 ku 1 (tento pomer by mal byť väčšine povedomý, pretože pripomína pomer v krvi pri meraní). Tukové tkanivo má pomer 22 ku 1 pomer a tvorí 10-35% našej celkovej telesnej hmotnosti u väčšiny ľudí v závislosti od toho, ako je človek „tuční“ alebo štíhli.

Trend je taký, že rýchlosť metabolizmu v danom tkanive a množstvo mitochondrií ovplyvňuje množstvo DHA v ňom. Nie je to náhoda! [R, R, R]

Pomer omega 6 ku 3 je v našich tkanivách je totižto rozhodujúci pre správne skladanie aj pohyb proteínov v tele, ale aj lipidovej membrány a to nie len v mozgu. To znamená, že naše častí tela majú špecifické množstvo a hlavne pomer omega 6 ku omega 3 a ich donášku kontrolujú procesy v tele, v krvi, aj v krvinkách, magnetizmus mitochondrií, ktoré sú závislé na našom lokálnom Redoxe, ktorý riadi Slnko a okolité EMP a to či už zo zeme, slnka, ale aj to Umelé.

Ak sa teda rozhodneš zmerať si mastné kyseliny v krvi, niečo ti to naznačí a to hlavne v úvode. Čiže ak máš „budget“, určite odporúčam spraviť. Mysli však na to, že tento test chceš robiť iba ak nesuplementuješ. Ak áno, čísla budú iné (logicky).

Ja osobne odporúčam vždy urobiť test z krvi, v labáku, kde ti zmerajú aj ostatné mastné kyseliny, ako si to videl aj v predošlých článkoch u mňa. Takto ťa bude test stáť 50 eur (hoci je možné, že keď čítaš článok, je už cena vyššia).

Ukážka jednej strany z rozboru mastných kyselín v krvi

Keď už, môžu ti aj tieto niečo napovedať, napr. kyselina Palmitová, či Palmitolejová a iné. Čo sa však týka samotného pomeru Omega 6 ku Omega 3, ktorý ti takto v krvi zmerajú, mal by byť niekde medzi 6:1 až 4:1.

Čiže ak si ho robíš povedzme teraz, pričom si na dôležitosť stravy predtým neprihliadal a chceš o sebe niečo zistiť, napríklad ako budeš tolerovať chlad, môžeš test spraviť a máš peknú referenčnú hodnotu.

Zhrnutie + Na čo sa tešiť nabudúce

Viem, že som toho mohol napísať viac, rôzne iné testy, merania, vyhodnocovania, atď., no snažil som sa ti v dnešnom článku dať čo možno najstručnejší a dôležitý kontext aj nástroj, aby si to hlavne vedel aplikovať. A uvedomujem si, že čím má niekto väčší výber (viac testov), tým sa horšie rozhoduje, až to nakoniec nechá tak.

Určite sú aj ďalšie veci, ako napr. meranie Vitamínu A v krvi a jeho detailnejšia analýza, meranie železa, ferritínu,… a mnohé iné, ktoré sme spomínali aj vo webinároch, no na dnes myslím, že stačí takýto základ.

Verím teda, že sa ti dnešný, posledný článok tejto série páčil, a už nabudúce sa dostaneme na novú, dôležitú sériu. Ešte si rozmyslím, či ju začnem teraz, ale zrejme až po Veľkej Noci 😀

Daný čas môžeš využiť na doštudovanie predošlých článkov, či webinárov z prémium členstva (ak si sa rozhodol využiť Veľkonočnú „prémium ponuku“), prípadne aplikovanie vecí z nich a tiež na zistenie si informácií o sebe, napr. pomocou nejakých testov.


PREMIUM ČLENSTVO ★ 


Záver + Prémium Pozvánka

Ak myslíš, že môže článok niekomu pomôcť, alebo mu dať iný pohľad na vec, kľudne ho zdieľaj.

Ak chceš byť informovaný medzi prvými o zverejnení nového článku, zanechaj mi nižšie email a dostaneš upozornenie.

Na a tu je ešte sľúbená Veľkonočná ponuka pridať sa medzi prémium členov za jednorazový poplatok s trvalým prístupom! Táto AKCIA platí do Veľkej Noci, teda do Veľkonočného pondelka, do polnoci 18.04. 2022.

Ak sa rozhodneš pridať medzi členov, radi ťa medzi nami uvítame a čoskoro sa vidíme pri webinári.


Platba JEDNORAZOVO
+ prístup do členstva získavaš NAVŽDY!
Viac o jednorazovej ponuke TU >>

No a my dvaja sa čítame alebo počujeme už pri ďalšom článku, tak zostaň naladený 😊


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov