Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

MITOCHONDRIE #2 PREČO EXISTUJÚ POHLAVIA

25.10. 20202312x0

Rýchly sumár článku:

 • Prečo prirovnávam EVOLÚCIU k PODNIKATEĽOVI?
 • Aké obrovský VÝKON majú naše mitochondrie, a čo dokážu za jedinú sekundu?
 • Ako vyriešila EVOLÚCIA pomocou GEOMETRIE fungovanie MITOCHONDRIE?
 • Aký je rozdiel v JADROVEJ DNA a MITOCHONDRIÁLNEJ DNA?
 • Ako vyzerá DNAmtDNA?
 • Prečo majú ženy väčšie STEHNÁ aj ZADOK?
 • Čo môže žena vyčítať zo svojho pomeru BOKOV KU PÁSU?
 • Ako EVOLÚCIA kontroluje PRÍŤAŽLIVOSŤPOHLAVÍ?
 • Prečo vlastne vznikli POHLAVIA a prečo dedíme MITOCHONDRIE iba od MATKY?
 • Aká je VHODNÁ STRAVA pre ŽENU, ktorá chce schudnúť alebo má problémy?
 • A ešte mnoho viac

EVOLÚCIA verzus PODNIKATEĽ

Na úvod malé pripomenutie a pekné PRIROVNANIE. Fotosyntéza vezme vodu, ktorú rozdelí na protóny a elektróny, ktoré následne presunie spolu so svetlom do svojho PLODU (POTRAVY). My potravu zjeme, v nás sa rozloží nazad na ELEKTRÓNYPROTÓNY, z ktorých vznikne  VODA. Je to veľmi zaujímavý mechanizmus, ktorý by sa dal popísať k PODNIKANIU.

Príroda využíva VODU ako ultimátny ZDROJ ENERGIE, pomocou ktorého funguje ŽIVOT. Avšak, keď chce, aby bol život komplexný a mohol skutočne ŽIŤ, musí VODU poriadne ROZTRÚSIŤ (rozložiť ju a porozhadzovať jednotlivé časti do okolia) a potom ju nazad spojiť. Čím viac ju „ROZTRÚSI“, tým väčší „NEPORIADOK“ (entropiu) vyvolá a následne z toho môže vyťažiť. Pýtaš sa prečo? Pretože, keď sú veci na PORIADKU a nehýbu sa, nevykonajú mnoho práce. Keď sú však v NEPORIADKU a pohybujú sa, prácu KONAJÚ.

„Preto sa to dá krásne prirovnať k PODNIKANIU. Ak niekto podniká, alebo to skúšal vie, že má dve základné možnosti, ako môže prísť k ZISKU. Buď bude všetko robiť s ISTOTOU, teda bude svoje investície držať v čo možno najväčšom PORIADKU (bez RIZIKA) a jeho ZISK bude síce MALÝ, no istý. Druhá možnosť je však svoj KAPITÁL INVESTOVAŤ čo najviac, „ROZHÁDZAŤ HO“ a hoci bude mať podnikateľ väčšie RIZIKO, má zároveň omnoho vyššiu šancu ZÁROBKU.“

Presne toto isté robí EVOLÚCIA s PRÍRODOU, už od počiatku života, už viac ako 3,5 miliardy rokov. Vždy keď mala ďalšiu možnosť ako ZAINVESTOVAŤ, spravila to. Preto na našej Zemi máme HYDROLOGICKÝ CYKLUSPERKOLÁCIU VODY v OCEÁNE, ktoré sa starajú o kolovanie VODY. Voda, ktorá sa dostane do mrakov, spadne na zem, dodá zdroj RASTLINKÁM, ktoré z nej následne vytvoria POTRAVU, ktorú živočíchy potrebujú, aby z nej vytvorili VODU. Vidíš to množstvo NEPORIADKU? To množstvo „INVESTÍCIÍ, ktoré príroda spravila, no VYPLATILO SA?

Dnes máš vo svojom tele toľko mitochondrií, že za jedinú sekundu prevedú cez svoju MEMBRÁNU 1021 PROTÓNOV. [2] To je číslo 10 a za ním ešte 21 núl. Je to obrovské množstvo. Mitochondria má tiež veľmi úzku vnútornú membránu, cca 5 nm hrubú, okolo ktorej udržuje el. potenciál cca 200 mV. Ak sa to preráta na naše rozmery, tak má mitochondria silu 30 miliónov Voltov/meter, čo sa rovná sile BLESKU. [3] To znamená, že mitochondria má taký potenciál, že by dokázala zásobovať energiou cca 1500 bytových domov. Teraz by si sa mal pýtať, AKO to mitochondria dokáže a PREČO?

Čo ak ti poviem, že za to môže jej šikovné geometrické rozloženie membrány?

GEOMETRIA a TVAR VNÚTORNEJ MEMBRÁNY

Vieš, ako zarábali v minulosti (aj dnes) niektorí technologickí inžinieri? Nachádzali spôsoby, ako presúvať ELEKTRÓNY cez POLOVODIČE rýchlejšie a efektívnejšie, aby sme mohli vyrábať lepšie a výkonnejšie počítače aj elektroniku. Určite si pamätáš, že ešte pred 10 až 15 rokmi boli počítače úplne iné. Aj mobily. Boli veľké a nemali toľko funkcií. Postupne sa však začali využívať iné materiály aj technológie, vďaka ktorým dokážeme elektróny presúvať cez polovodiče veľmi rýchlo a zároveň udržať veľmi malú VEĽKOSŤ súčiastok. Schválne som predtým prirovnal evolúciu k podnikateľovi, pretože ona na takéto šikovné „technologické“ triky prišla pred 2 až 3 miliardami rokmi. Pýtaš sa ako?

Mitochondrie nechávajú ELEKTRÓNY prechádzať cez svoju membránu, pričom na konci svojej cesty sa ustália na atóme kyslíku a vytvoria VODU. Ich cesta je však veľmi rýchla, pretože ich na konci čaká lákavý kyslík, ktorý ich akoby „ŤAHÁ“ a oni sa za ním „PONÁHĽAJÚ„. Ich pohyb po membráne súčasne niečo indukuje (v článku o ELEKTROMAGNETIZME si o tom čítal), čo znamená, že sa dá na niečo využiť. Ako to teda mitochondria robí tak efektívne? Ako dokázala maximálne využiť „TAH“ kyslíka na elektróny? Jednoducho svoju vnútornú membránu rôzne POSTÁČALA.

Všimni si na obrázku, že vnútorná membrána je v porovnaní s vonkajšou postáčaná, vďaka čomu má väčšiu plochu. Tiež si všimni zaujímavú podobnosť s našim MOZGOM. Určite si niekedy videl prirovnanie s vlašským orechom. Náš mozog má tiež rôzne postáčané miesta, okolo ktorých sa môže pridať viac VODY. Kto vie prečo. 🤔

Mitochondria, pH a voda, jaroslav lachký, blog
Obrázok z knihy KVANTOVÁ BIOLÓGIA.

DNA verzus mtDNA

Mitochondrie sú dnes súčasťou všetkých živočíšnych buniek. Nosíme si ich v sebe. Vieš, čo je však zaujímavé? Že mitochondriálna DNA (označuje sa ako mtDNA) je veľmi malá, oproti našej jadrovej DNA, no v našich bunkách je tej mitochondriálnej 10 až 20-krát viac ako jadrovej, čo sa množstva týka. Odpoveď prečo dúfam vieš. Pretože v bunke je zvyčajne iba jedna DNA, no mitochondrií je v bunke mnoho. Desiatky až tisíce, v závislosti od časti tela.

Aby som túto vetu upresnil, mitochondriálnej DNA máme v bunke naozaj viac, pretože je v bunke mnoho mitochondrií, no objemovo tvorí mitochondriálna DNA málo. Iba niečo menej ako 1% z objemu jadrovej DNA. [4] Napíšem ti to aj v číslach a uvidíš obrázky, aby si si to lepšie zapamätal.

Jadrová DNA, to je tá, ktorú zdedíme aj od OTCA aj od MATKY, obsahuje cca 3,5 miliárd bazových párov (to sú tie šteblíky na „rebríku“, ktoré vidíš nižšie na obrázku), ktoré tvoria viac ako 20 tisíc GÉNOV. V tých šteblíkoch sú ukryté jednotlivé aminokyseliny (súčasť proteínov), ktoré slúžia ako náš STAVEBNÝ PLÁN. Ak by teda naše telo bolo POČÍTAČ, jadrová DNA je náš HARDWARE. Teda to, ako bude počítač vyzerať a aké časti bude mať.

Jaroslav lachký DNA
Moja ilustrácia DNA

Naopak, mitochondriálna DNA (mtDNA) je maličká, má iba 37 génov a 16 569 bazových párov (takýchto šteblíkov). [5] Nižšie na obrázku ju taktiež vidíš. Druhá vec je, že na rozdiel od jadrovej DNA tvorí KRUH a nie je od zvyšku cytoplazmy bunky oddelená dvojitou membránou. Píšem to schválne, pretože presne takto majú svoju DNA uloženú PROKARYOTY a to, že mitochondrie ju majú takú dodnes je len znakom, že sú to skutočne pôvodom jednoduché baktérie, ktoré s nami vytvorili SYMBIOTICKÝ VZŤAH z nejakého dôvodu.

Aby som nadviazal na predošlé prirovnanie s počítačom, tak keď jadrová DNA je HARDWARE, mtDNA je zasa SOFTWARE. To znamená, že je to niečo ako WINDOWS a samotné aplikácie, ktoré na počítači bežia a vďaka nim počítač pracuje. S našim telom je to rovnaké.

Od otca a matky síce zdedíš HARDWARE (teda stavebný plán), no SOFTWARE zdedíš iba od matky a potom už záleží na tvojom živote, prostredí a ROZHODNUTIACH, ako sa SOFTWARE „AKTUALIZUJE“, aké PROGRAMY INŠTALUJE, APLIKÁCIE, atď. Dúfam, že tomuto jednoduchému prirovnaniu rozumieš.

Predpokladám, že sa v duchu pýtaš na dôvod, prečo dedíme mitochondrie iba od matky. Je veľmi jednoduchý. Ak by sme mitochondrie zdedili od oboch rodičov, nastala by obrovská mutácia a väčšina z nás by pravdepodobne umrela v skorom detstve. Toto evolúcia nemohla dopustiť, pretože by sa život nemohol množiť a PREŽIŤ a tak ich presúva iba zo ŽENSKÉHO POHLAVIA.

Preto spravila príroda zo ŽIEN citlivejšie BYTOSTI (SENZORY), ktoré cítia každú zmenu vo svojom okolí a dokážu na ňu lepšie a rýchlejšie reagovať. Tiež im preto evolúcia zabezpečila väčšie množstvo PODKOŽNÉHO TUKUmenej SVALOVEJ HMOTY, vďaka čomu im pomáha dlhšie obdobie udržiavať FUNKČNÝ MOZOG, ale aj SRDIEČKO. Vo svojom podkožnom tuku, konkrétne v STEHNÁCHZADKU, ženy tiež zhromažďujú množstvo DHA, ktoré potrebuje ich POTOMOK k tomu, aby prežil. [6] (Aj o tomto sa mimochodom budeme baviť s členmi v najbližšom WEBINÁRI)

ŽENSKÉ STEHNÁ a ZADOK verzus DHA

Počul si už o pomere PÁSU k BOKOM? Po anglicky je to „Waist to Hip ratio“ (skratka WHR)?  Stavím sa, že áno, no pravdepodobne iba v súvislosti s CHUDNUTÍM, či s nejakou DIÉTOU. Tuk uložený v oblasti zadku a stehien u žien obsahuje omega 3 polynenasýtené mastné kyseliny PUFA (predovšetkým DHA), ktoré sú nevyhnutné pre vývoj mozgu plodu. Ženy s nízkym WHR majú vyššiu hladinu DHA v krvi. Nepripomína ti to niečo len tak mimochodom? Čo tak známe sošky Venuše?

Príroda vie čo robí a aj vzájomná príťažlivosť POHLAVÍ u ľudí nie je náhodná. Žena s mohutnejším zadkom a stehnami bola evolučne pre muža vždy príťažlivejšia, pretože mala lepšie predpoklady, že ich spoločný potomok získa dostatok DHA a iných živín pre vývoj  mozgu. Tiež dnes vieme, že ženy s nižším WHR majú lepšie skóre pri rôznych inteligenčných testoch.

Aj preto zdravý človek, ktorý stárne, začne priberať podkožný tuk a naopak začne strácať svalovú hmotu. Jeho mitochondrie v MOZGU a SRDCI sú prioritou, kdežto tie, v kostrovom svalstve nie.

Tiež je to skvelý znak, ako môže každá žena aj dnes vedieť, ako je na tom zdravotne. Pýtaš sa AKO? Jednoducho. Stačí sa zamyslieť, ako sa ženské telo mení od detstva, cez pubertu až do dospelosti. Vysoký obsah DHA v tuku ženy, ktorý je potrebný pre vývoj plodu vysvetľuje zvýšené množstvo tuku v oblasti STEHIEN a ZADKU. Čo však menší pás? Prečo má zdravá dospelá žena užší pás?

Ukázalo sa, že brušný tuk je tvorený vyšším množstvo nasýtených mastných kyselín (SFA), ktorý je spojený s vyšším rizikom vzniku cukrovky, či obezity. Dnes aj so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Aj vďaka tomuto môže žena jednoducho usúdiť pri pohľade do zrkadla, ako je na tom zdravotne, aj akú má šancu OTEHOTNIEŤ. Jej páspomer pásu ku bokom jej veľa napovie.

Tiež dnes máme nejaké dáta, ktoré ukazujú, že viac uloženého nasýteného tuku v oblasti brucha u žien bráni niektorým enzýmom, ktoré slúžia pre využívanie DHA v tele matky a následne aj plodu.

Aj preto je pre dospelé ŽENY, obzvlášť ak majú nadváhu a zdravotné problémy, jednou z najlepších dlhodobých stravovacích stratégií, nižšia konzumácia sezónnych sacharidov a vyššia konzumácia TUKU s PROTEÍNOM, avšak TUK by mal byť tvorený väčším podielom PUFA a najmä DHA. Nie SFA, ako u mužov.

Mimochodom, hádaj, v akej potrave sa takéto zloženie makroživín nachádza prirodzene? V rybách a mäkkýšoch. To je tá strava, ktorú jedli potomkovia LUCY, keď sa ocitli v Afrike, na základe čoho sa ženám začal veľmi rýchlo upravovať tráviaci trakt, rozvinul sa im tam proteín ZONULIN, ktorý ich robí PRIEPUSTNEJŠÍMI, aby mohli asimilovať z potravy viac VÍRUSOV, ktoré im upravili jadrovú DNA (stavebný plán), čím sa im zmenila panva, chodidlo, chrbtica a všetko to prenášali na svoje detičky, ktoré mali vďaka tomu z generácie na generáciu väčší a výkonnejší MOZOG. [7]

Mozog bábätka má tiež vysoké energetické nároky, čo bol dôvod, prečo máme iné črevo ako OPICE, ktoré dokáže tvoriť proteín FIAF, ktorý pomáha baktériam v čreve tvoriť podkožný TUK pre hostiteľa. Presne kvôli tomuto sa malé bábätko narodí guľaté a rozkošné s veľkou hlavičkou, zatiaľ čo šimpanz vychudnutý, no plne funkčný.

Sacharidy, PUFA a PLODNOSŤ

Aj preto som v úvode evolúciu prirovnal k podnikateľovi. Príroda jej dala viac tuku a DHA, pretože potrebuje udržiavať vyšší neporiadok, aby mohla pomocou ženských mitochondrií lepšie modifikovať POTOMKA. Ak si sa dočítal až sem a si žena, možno by si si mala ešte raz prečítať dávnejší článok VZNIK ŽIVOTA #7 JÓD a VÝVOJ MOZGU, pretože v ňom bolo niečo veľmi dôležité a nadväzujúce na toto, čo píšem dnes.  

Strava, ktorá je pre ženy vhodnejšia, je bohatá na PROTEÍN a TUK, no nie až tak na SFA (nasýtené tuky), ako skôr PUFA (poly-nenasýtené) s prevahou DHA. Presne takéto zloženie majú ryby a morské živočíchy. Tiež obsahujú veľa JÓDU. Jód je okrem vývoju mozgu potrebný pre správne spaľovanie TUKU (veľké AHA pre ženy s nadváhou) a rovnako pre udržanie steroidných hormónov a PLODNOSTI. Jód je tiež potrebný pre správnu funkciu, vývoj a zdravie ŽENSKÝCH PRSNÍKOV. [8]

Toto je mimochodom podľa mňa dôvod, prečo bola Okinawa posledný národ s vysokým vekom dožitia a tiež, prečo mali tunajší ľudia nízky výskyt RAKOVINY a najmä RAKOVINY PRSNÍKA.

V článku o jóde si tiež videla, prečo strava vysoká na sacharidy vyčerpá z tela jód a tým pádom zníži u ženy plodnosť. Mala by si vedieť ešte ďalšiu vec. Strava bohatá na sacharidy tiež zvyšuje množstvo PUFA v membránach živočíchov, avšak v pomer omega 6 a omega 9. Keď však nastúpi zima, pomer sa zvráti v prospech omega 3 a konkrétne DHA. Prečo podľa teba príroda vymýšľa takéto hry? Jednoducho preto, aby mala všetko dôkladne pod kontrolou.

Sú dve udalosti, kedy príroda nechce, aby sa živočích rozmnožoval. Keď má NEDOSTATOK, alebo keď má PREBYTOK. Ak má živočích NEDOSTATOK JEDLA, povedzme ak dlho hladuje alebo je uprostred doby ľadovej, jeho telo musí energiou šetriť na dôležitejšie veci a nemá jej nazvyš, aby mohlo uživiť aj vývoj dieťaťa. Podobne, keď je PREBYTOK POTRAVY, kedy si telo začne robiť radšej zásoby, aby bolo pripravené na neskôr.

V ľudskej reči tieto riadky znamenajú iba toľko, že ak má žena veľkú OBEZITU alebo naopak ANOREXIU, jej steroidné hormóny nepracujú ako majú a bude mať problém otehotnieť. Jej hormón leptín totižto stratil svoju citlivosť, čoho následkom je nesprávna funkcia štítnej žľazy, ktorá okrem podpory steroidných hormónov riadi aj spaľovanie tuku v mitochondriách vo svaloch, keď spíme.

Preto majú ženy často problém schudnúť a rovnako u anorektikov pribrať. V oboch prípadoch sa bavíme o neschopnosti dobre zvládať ELEKTRÓNY z potravy.

SACHARIDY, VOĽNÉ RADIKÁLY a ŽENY

Než budeš pokračovať ďalej, možno by si si mal prečítať predošlý článok o mitochondriách. Uľahčím ti však prácu a prezradím ti pointu, ktorú si máš z neho pamätať a to, že VNÚTORNÁ a VONKAJŠIA MEMBRÁNA mitochondrie drží pohromade vďaka proteínom. Tieto proteíny potrebujú byť ELASTICKÉ, aby dobre vedeli meniť TVAR a prispôsobovať sa. Elasticitu udrźujú vďaka dostatkom ELEKTRÓNOM. Ak elasticitu stratia, membrány mitochondrie sa pustia, zmenia TVAR a tým sa zmení aj FUNGOVANIE MITOCHONDRIE a teda aj spracovanie ELEKTRÓNOV, ktoré sa uvoľnia z jedla.

Teraz zas nadviažem na pekný príklad, ktorý som použil v nedávnom WEBINÁRI s členmi EKURZU KVANTOVÁ BIOLÓGIA, kde som hovoril o MRAKODRAPEčloveku, respektíve jeho PRSTE.

(Ak si webinár chceš pozrieť, tento prvý som sprístupnil na čas všetkým členom na ukážku. Nájdeš ho TU. Ak nie si ešte v členskej zóne registrovaný, účet ZDARMA si vytvoríš TU.)

Predstav si MITOCHONDRIU ako menšie MESTO. Jej VNÚTORNÁ MEMBRÁNA bude jedna ULICA. Na tejto ULICI si zas predstav v rade vedľa seba postavené MRAKODRAPY. Jeden mrakodrap predstavuje jeden komplex, cez ktorý prechádzajú ELEKTRÓNY, ktoré na konci vytvoria VODU, OXID UHLIČITÝ, TEPLO a ATP. Teraz to zasadím do pekného KONTEXTU.

Predstav si, že na túto ulicu príde nejaký borec parkourista (alebo freeruner). Teraz však nemám na mysli parkour s koňmi, ale ten šport, pri ktorom sa skáču rôzne saltá, premety, gymnastické prvky, apod. Predstav si, že by tento parkourista potreboval zdolať jednotlivé mrakodrapy tak, že nesmie použiť výťah ani schody. Musel by teda iba PRESKAKOVAŤŠPLHAŤ pomedzi balkóny, nejaké trámy, atď. Ak by boli okná tak, ako majú byť, jedno nad druhým, pravdepodobne by to zvládol. No čo by sa stalo, ak by nejaký inžinier každé druhé poschodie vynechal? Alebo až dve, či tri poschodia a parkourista by sa nemal o čo chytiť? Ak by sa odrazil, nemal by sa o čo chytiť a jednoducho by spadol.

Teraz ti prezradím, že tento „týpek“ parkourista je ELEKTRÓN a daný MRAKODRAP je KOMPLEX v mitochondrii. Presne ako on preskakoval medzi poschodiami, aj ELEKTRÓN sa presúva pomedzi centrá KOMPLEXU, ale aj medzi jednotlivými KOMPLEXAMI. Jeho cesta dýchacím reťazcom nie je iba priamočiara. Čo sa teda stane, ak sa naruší štruktúra MITOCHONDRIE a aj jej TVAR?

Jednoducho ELEKTRÓN „spadne“ a nepreskočí ďalej, no môže napríklad vytvoriť VOĽNÝ RADIKÁL. Vieš o tom, že v zdravom organizme sa cca 1 až 3 percentá z množstva vdýchnutého kyslíka využije nie na tvorbu VODY, ale na tvorbu VOĽNÝCH RADIKÁLOV? A vieš, že u žien je toto číslo schválne vyššie? [9] Prečo myslíš, že im to evolúcia spravila, keď dodnes v MÉDIACHREKLAMÁCH počúvame, že voľné radikály sú zlé a máme si kupovať umelé ANTIOXIDANTY? Prečo by ženy príroda takto „trestala“?

Ak si prečítaš predošlé odstavce, niečo by ti malo dôjsť. Mitochondriálna DNA je náš SOFTWARE a zároveň nie je chránená dvojitou membránou ako jadrová DNA. Mitochondriálnu DNA dedíme iba od matky, vďaka čomu sa príroda uistila, že nenastane mutácia. Naše mitochondrie vďaka elektrónom a ich toku po membráne neustále tvoria isté množstvo energie, ale aj voľných radikálov, ktoré následne dokážu KOMUNIKOVAŤ s mtDNA, ktorá zas pri oplodnení komunikuje s jadrovou DNA v spermii od otca. Sacharid, proteín, ale aj tuk, vytvoria rozdielne množstvo a typ voľných radikálov, podľa ktorých ženské telo VIE, čo má robiť.

Ženské telo vie, kedy má PRIBRAŤ, kedy zhromažďovať TUK na správnych miestach a kedy byť PLODNÉ. Ak dostáva signály CHAOTICKY, jej mitochondrie na to patrične reagujú, čoho dôsledkom je tiež CHAOS. Pýtaš sa, ako vyzerá chaos v tele? Jednoducho zmenou štruktúry VODY v tele. Usporiadaná voda sa zmení na neusporiadanú.

Ako si môžeš z článku o ŠTVRTEJ FÁZE VODY pamätať, voda má štvrtú podobu, ktorá je veľmi USPORIADANÁ, zhromažďuje viac ELEKTRÓNOV a je TESNEJŠIA. (V skutočnosti je tu aj PIATA, ktorá bude prezradená v piatej kapitole knihy KVANTOVÁ BIOLÓGIA.)

Ak voda svoju podobu stratí, v roztoku bude viac protónov a jej VEĽKOSŤ bude objemovo väčšia. Aj toto sa neskôr odzrkadlí na ukladaní PODKOŽNÉHO TUKU u žien na nesprávnych miestach a ešte aj s nesprávnym zložením mastných kyselín.

O štvrtej fáze vody budú čitatelia knihy kvantová biológia čítať už o chvíľu v DRUHEJ KAPITOLE a tiež sa dozvedia, akú skutočnú úlohu hrá VODÍK v našom TELE. Potom tiež pochopia, prečo niekedy žena priberie viac zo ŠALÁTU, či UHORKY ako z MASTNEJ SLANINY, či MAKRELY. Kalórie totižto nehrajú takú úlohu, ako si väčšina myslí. Sú to veci na KVANTOVEJ ÚROVNI, ktoré prebiehajú ďaleko za hranicou bežného chápania a vo femtosekundách, ktoré rozhodujú o tom, ako v tele prebiehajú BIOCHEMICKÉ REAKCIE v mikro a milisekundách. Ak tieto úrovne ani len nepoznáš, iba ťažko prídeš na to, prečo majú dnes ľudia väčšie problémy s HMOTNOSŤOU alebo prečo majú ŽENY väčšie problémy s AUTOIMUNITOU, PLEŤOU, či NEPLODNOSŤOU.

Ak žena stratí v bunkách množstvo ELEKTRÓNOV, ale aj kontrolu nad nimi a k tomu jej leptín v koži nedostáva dobré signály, MOZOG bude mať nesprávne pokyny, vďaka čomu bude „nútiť“ telo zhromažďovať PODKOŽNÝ TUK, aby mu termodynamicky kompenzoval nedostatok energie. Pamätaj, že TUK je len hromada PROTÓNOV a ELEKTRÓNOV držiacich pohromade.

KVANTOVÁ BIOLÓGIA + E-KURZ !
Jaroslav Lachký Kvantová biológia

ODKAZY a LINKY:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Percolation
 2. https://www.martinus.sk/?uItem=695699
 3. https://bionumbers.hms.harvard.edu/bionumber.aspx?id=105801&ver=6
 4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1476558618300812#:~:text=Within%20a%20single%20cell%2C%20multiple%20copies%20of%20mtDNA,cells%20with%20lower%20energy%20demand%20%28e.g.%2C%20blood%20cells%29.
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_DNA#cite_note-:0-4
 6. https://www.scotsman.com/news/size-does-matter-when-it-comes-attraction-2510458
 7. https://listverse.com/2019/03/04/10-reasons-to-believe-we-have-aquatic-ape-ancestors/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5327366/
 9. https://www.foxnews.com/health/women-may-require-more-oxygen-uptake-than-men-for-same-fitness-task

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov