Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

VOZ #2 Teplo verzus Teplota

20.1. 20231821x21

Aký je rozdiel medzi Teplom a Teplotou, a prečo nemusí byť využívanie niečoho ako je napr. Horské slnko pre ľudí prospešné, no taký infračervený panel (alebo aj laicky infrapanel) naopak áno?  A prečo naozaj veľa ľudí nezvláda UV svetlo, ani vyššiu Teplotu, pričom im vtedy paradoxne chýba Teplo? Dnes ťa čaká ďalší zaujímavý článok, ktorý bude kratší, no plný ako AHA momentov, tak aj mnohých dôležitých a praktických info. Poďme na to!

P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho tu alebo na stránke s PODCASTAMI.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


SUMÁR ČLÁNKU

 • Teplo a Teplota – aký je medzi nimi rozdiel?
 • Prečo môže byť horské slnko zlé, no IČ panel prospešný?
 • Prečo naozaj ľuďom vadí UV? Ako to súvisí s ich polovodičmi?
 • Prečo naozaj športovci veria, že musia jesť sacharidy na dopĺňanie glykogénu? (Pozor, dnes sa po prvýkrát dozvieš ťažkú PRAVDU!)
 • A ešte o mnoho viac!

O čom to dnes bude

Máme tu druhý článok v novej sérii článkov, ktorý bude aj dnes kratší a stručný, no dôležitý.  Posledné týždne som to riešil viackrát, zdá sa, že táto téma ľudí stále trochu mätie, čo je úplne pochopiteľné a preto to dávam aj do samostatného článku.

O čom to teda dnes bude? O TepleTeplote.

2 slovíčka, ktoré každý z nás pozná, bežne ich používame, no často  si ich nesprávne zamieňame a to hlavne v oblasti Kvantovej Biológie. Pozrime sa teda na ne bližšie a zároveň teda trochu lepšie pochopíš aj prvému z 3 „živlov“ a to konkrétne Svetlu (Oheň).

Infračervené svetlo a Teplo sú totiž v istom ponímaní synonymá, aj preto ich často používam, pretože teplo je forma svetla, ktoré spadá do vlnovej dĺžky IČ, no Teplo a teplota už to isté nie sú!

Horské slnko, infrapanel, či dovolenka v lete ako ukážka Teploty a Tepla

Teplo a Teplota nie sú to isté. Slovo Teplo a Teplota neznamenajú to isté. Je v tom teda rozdiel.

Práve tento rozdiel, ktorý si ľudia občas zamieňajú potom vyústi v nedorozumenia a nesprávne pochopenie, ale aj odporúčanie, aké mnoho odborníkov, či lekárov ľuďom dáva. Vezmime si len bežný príklad, s ktorým sa ja osobne často stretávam a určite aj ty, ktorým je Slnko, UV svetlo alebo infračervené panely, či rôzne horské slnká.

Veľa ľudí vie, že v minulosti ľudia napr. viac využívali horské slnko a že môže mať nejaké priaznivé účinky. Mňa osobne sa aj na to mnoho ľudí pýtalo a niekedy ich možno moja odpoveď sklamala.

Horské slnko je totiž veľmi podobné ako keď dnes ľudia chodia v lete, na pár dní v roku, na dovolenku a nárazovo sa nenatrú krémom a spália sa, pričom následne usúdia, že je slnko zlé a obzvlášť UV. Rozdiel je však v tom, že horské slnko je umelá lampa, ktorá je viac koncentrovaná a môže teda narobiť tiež veľa škôd, pričom slnko je úplne prirodzené. Dôvod však, prečo ti tiež môže UV svetlo pekne „popáliť“ pokožku, je jednoducho ten, že naň musíš byť pripravený a daná „príprava“ súvisí práve s rozdielom medzi Teplom a Teplotou!

Veď sa len zamysli. Prečo ti je v lete na slnku také teplo? A prečo z mnohých vyhrievačov tiež sála teplo? Prečo sa tvoja teplota a teplota pokožky na UV svetle zvýši? A prečo ti ju zvýši aj horské slnko, avšak taký infrapanel nie? Prečo keď si chorý, tvoja teplota je vyššia, vtedy studenú vodu netoleruješ a je ti paradoxne stále zima? A naopak, keď si v pohode a vystavuješ sa chladu, tvoja teplota je rovnaká alebo dokonca nižšia, no chlad toleruješ dobre a tvoja koža ostane červená, pretože vysiela IČ svetlo (teplo)? Stále nedochádza?

Teplo a Teplota sú rozdielne a na to, aby si zvládol zvyšujúcu sa TEPLOTU, potrebuješ výkonné polovodiče!

Teplo a Teplota. Aký je medzi nimi rozdiel?

Teplo je mierou zmeny, nikdy nie vlastnosťou objektu alebo systému samotného. [R] Preto často hovorím, že teplo = IČ svetlo.

IČ svetlo je totiž forma svetla (energie), ktorá môže z elektrónu „odísť“, alebo ju naopak elektrón „získa“ (tzv. excitácia a grounding stav). Čiže keď napr. vyšle niečo teplo, v skutočnosti zo svojich elektrónov odovzdáva energiu vo forme IČ svetla (tepla) a naopak.

Teplota opisuje priemernú kinetickú energiu molekúl v materiáli alebo systéme a meria sa v stupňoch Celzia (°C). [R] Čiže teplota je už daná hodnota/vlastnosť objektu, ktorá je odzrkadlená mierou kinetickej energie v jeho atómoch/elektrónoch.

Toto sú veci, ktoré sú verím laické a vieš si ich zapamätať a práve dnešný článok venujem ich vysvetleniu, ale hlavne ti ich chcem ukázať aj na mnohých reálnych príkladoch, ktoré každý zažíva, no málokedy nad nimi premýšľa. V budúcnosti totiž tento rozdiel potrebuješ vedieť, aby si Kvantovú Biológiu vedel lepšie uchopiť!

Slová/definície vyššie teda možno čudné, no laicky to znamená toľko, že tvoje telo neustále vysiela a absorbuje IČ svetlo (teplo). Avšak teplota tvojho tela varíruje len mierne, respektíve sa udržuje stabilná (aj preto sme teplokrvné cicavce a máme vyšší bazálny metabolizmus, ako iné, napr. jaŠtery na púšti).

To je dôvod, prečo sa energia všade vo vesmíre neustále termalizuje, ak nie je využitá alebo uložená okamžite. Aj takto tvoje telo neustále komunikuje a robí mnohé procesy (jednoducho neustále prijíma a vysiela IČ svetlo). Je to podobné ako hra dedko stratil rukavičku. Verím, že tomuto príkladu tiež pochopíš.

Detská hra „Dedko stratil rukavičku“ ako vysvetlenie termalizácie energie

Určite si pamätáš túto hru. Hrali sme ju často v škole ako deti. Len si neustále prehadzuješ predmet (v hre slovne čísla). Aj elektróny si takto neustále prehadzujú svoj fotón (svetlo = IČ), pretože chcú byť vo svojom uzemnenom stave. je to ako ty, keď vo svojom pohodlí. Nezávisle na tom, ako dlho budeš cez deň pracovať, behať, robiť, cvičiť (akože excitovaný stav, kedy elektrón zachytil fotón – energiu), skôr či neskôr si ľahneš a odpočinieš (to je akože grounding stav).

Tiež nie si rád, keď ti niekto podá 10 kg vážiacu tašku a chceš sa jej zbaviť. Aj elektrón danú energiu nechce nadlho a musí ju uskladniť, niekomu predať, alebo sa termalizuje. Ak chceš viac, boli o tom aj články v minulosti.

Napríklad tento alebo tento. Teraz sa však vráťme k teplote a teplu a ďalším príkladom.

Keď ti stúpne teplota, napr. keď je človek chorý, vie, že sa niečo deje. Aký je dôvod? Najjednoduchšie vysvetlenie je, že si v danom tkanive stratil negatívnu entropiu (Poriadok = zápal). Daná oblasť tela, napríklad bunka, už nedrží dobre elektróny a protóny pod kontrolou, čo vyústilo v zápal a ty si to vieš aj ľahko zmerať ako HsCRP. Protóny sú veľmi ťažké a kedykoľvek ich nemáme pod kontrolou, ich kinetická energia sa odzrkadlí ako teplo. Preto je vždy vyššia teplota spojená so zmenou (znížením) pH, pričom nižšie pH je zas spojené s vyššou koncentráciou protónov v roztoku (v našom prípade v bunke a tkanive).

Tiež som ti preto od začiatku hovoril, že sa musíš sústrediť na zbieranie elektrónov. Kedykoľvek ich môžeš získať, chceš ich. Preto je pre moderných ľudí grounding dôležitý a tiež viac tuková strava. Obsahuje viac elektrónov. Nemá to žiadne dočinenie s kalóriami.

Neznamená to však, že protóny sú zlé. Práve naopak. Avšak bez elektrónov, nedokážeme mať protóny pod kontrolou!

Prečo ťa infračervený panel nevyhreje a nezvýši Teplotu aj keď vysiela Teplo

To znamená, že keď sa človeku zvýši teplota, nie je to rovnaké, ako keď absorbuje teplo (IČ). Presne preto, ak niekto má Infračervený panel tak vie, že ťa moc nevyhreje.

Infračervený panel totiž vysiela infračervené svetlo (preto ten názov), čo je vlastne teplo, no tvoja teplota nestúpne. Pýtaš sa prečo? Pretože toto svetlo má málo energie a dobre penetruje tvoje tkanivá.

Infračervené svetlo je absorbované vodou, mitochondriami a mnohými elektrónmi v tvojom tele, ktoré túto energiu buď využijú (napr. na pohon ATP-syntázy), alebo ju „uložia na neskôr“ (hlavne do vody, z ktorej sa stane EZ), alebo sa jednoducho termalizuje ďalej (elektróny v jednom tkanive toto IČ vyšlú ďalej, tie zasa ďalej, atď.).

Presne preto ťa IČ svetlo samo o sebe nevyhreje. Teda myslím predovšetkým infračervené tipu A (alebo aj IČ-A), to je to, ktorého dopadá aj zo slnka najviac. Jeho energia je totiž malá. Naopak také UV svetlo, to má inú vlnovú dĺžku, to nepenetruje hlboko a dokáže ťa vyhriať a teda ti aj zvýšiť teplotu!

To však neznamená, že je zlé. Práve naopak. Len ti to ukazuje, že príroda vie, prečo na Zem UV svetlo dopadá až o hodinu, či dve neskôr ako víde slnko. Tí, ktorí čítali opaľovací protokol vedia presne prečo!

Z rovnakého dôvodu nie je dnes moc prospešné ani Horské slnko, čo je umelý a koncentrovaný zdroj. Je odlišný ako slnko.

Ako teda fungujuje Horské slnko a prečo ti môže ublížiť, podobne ako jednorazový pobyt na priamom slnku, ak nie si pripravený? Tu máš ďalší príklad.

Prečo Horské slnko nie je rovnaké ako Slnko alebo IČ panel?

Veľmi v rýchlosti, horské slnko vysiela UV svetlo. UVA a dokonca aj UVB, čo ti môže ublížiť. Moji členovia majú výhodu, pretože v decembrovom webinári 2022 počuli aj o lacnom krvnom teste, ako vedieť, či takýto umelý zdroj UV svetla nie je na Škodu a kedy to preháňame, no tebe teraz napíšem toto.

Na to, aby tvoje telo zvládlo UV, musí mať pripravené a kvalitné polovodiče. No a na to potrebuje IČ svetlo, teda teplo. Presne preto bol aj Solárny mozoľ, aj opaľovací protokol postavený tak, ako boli. A tí z Vás, ktorí ich Čítali vedia, že v lete v pohode zvládnu slnko aj silné UV svetlo, bez akéhokoľvek opaľovacieho krému. My ho nepotrebujeme, pretože IČ svetlo je náš prírodný opaľovací krém!

Aj preto je mi ľúto, keď vidím, aké rady dodnes dermatológovia ľuďom dávajú, pričom ani len nevedia, čo nevedia. Ak by totiž vedeli to, čo nevedia, nerobili by to.

Dôvod je totiž zlý stav polovodičov (kolagén v pokožke) ľudí. Ak nie je kolagén v dobrej kondícií, nemôže byť hydratovaný a nebude fungovať. Je to rovnaké ako v polovodičoch v tvojom mobile. Ak si nespomínaš, zopakuj si články o polovodičoch a proteínoch!

No a na to, aby bol polovodič funkčný, potrebuje čo? Elektróny! Ďalej? Niečo, čo zníži „bariéru“ medzi P-N prechodom polovodiča, v našom prípade medzi kolagénom a vodou. Čo je to niečo? No predsa chlad alebo IČ svetlo. Oboje totiž umožnia elektrónu v polovodiči prechádzať z bodu A do bodu B ľahšie a polovodič teda bude funkčný.

Tvoje polovodiče musia byť FIT, aby zvládli Teplotu

Zrejme sa teraz chytáš za hlavu, obzvlášť ak patríš k odborníkom, no hneď vysvetlím. Ak tvoj polovodič nebude pracovať a elektróny nebude presúvať, ale strácať, UV svetlo nie je pre teba. UV svetlo totiž elektróny z polovodiča „vykopáva“ skrz fotoelektrický jav (viď Einsteinovú Nobelovú cenu), a ty si ešte viac ublížiš. Vidíš?

Aj takto vyzerá Kvantová Biológia v praxi!

Tž každý pozná pocit, keď je chorý, má teplotu, ktorú si aj nameria a nezvládne vtedy chlad. Naopak keď sme zdravý a vojdeme do studenej vody, teplotu vtedy nemáme, no cítime sa super a ostaneme červený (tvoríme si vlastné teplo =IČ svetlo). Rozumieš už?

Ty potrebuješ teplo (IČ svetlo) na to, aby si fungoval a práve toto svetlo tvoje telo aj mitochondrie tvoria prirodzene, ako „vedľajší“ produkt, akejkoľvek reakcie, aká v tele prebehne. Preto je vždy nejaká energia termalizovaná.  

Vyššia Teplota a zlé polovodiče sú tiež dôvod, prečo športovci nevedia tvoriť vlastný glykogén

To, čo si čítal vyššie, je tiež dôvod, prečo osobne väčšinou viem posúdiť, kedy niekto môže v adaptácií na chlad pokročiť, alebo sa chladu vystavovať a kedy nie. Ak je človek chorý, alebo viem, že má v tele málo elektrónov, síry a DHA, nízke teploty a chlad nie sú moc pre neho.

Pýtaš sa prečo? Pretože keď v tkanive nemá dostatok elektrónov, ktoré vytvoria el. náboj MÍNUS, nedokáže mať pod kontrolou protóny (PLUS), ktoré bez kontroly vyústia v lokálny zápal a vyššiu teplotu. Ak by vošiel do chladu, a prehnal to, jeho mitochondrie začnú „vyplúvať“ ešte viac protónov, čo danú teplotu zvýši ešte viac a protóny automaticky generujú veľa ROS.

Ak totiž nemáme dostatok elektrónov, naše proteíny v tele nebudú dosť hydrofilné a nebudeme mať v bunke ani dostatok vody. Takto nedokážeme protóny presúvať skrz protónové káble, o ktorých som ti písal v článkoch Kvantovej Biológie! Toto je dôvod, prečo väčšina športovcov dodnes verí, že potrebujú sacharidy na svoj výkon, aby si dopĺňali glykogén.

Ak sú totiž ich mitochondrie dehydratované – hádaj čo. Ich „prepínač“, ktorým je Glycerol 3 fosfát dehydrogenáza, nedokáže protóny skrz vodu a membrány mitochondrie presúvať a nedokáže premeniť „kokosový olej“ na glukózu, a oni si budú chybne myslieť, že musia jesť sacharidy, aby svoj glykogén dopĺňali.

Je to len ich chybný dohad! A ak mi neveríš, prečítaj si opätovne články o Športe, Pentózovom cykle, glykogéne a reverznom toku elektrónov. Všetko to tam je medzi riadkami napísané, akurát si tomu vtedy nemohol rozumieť!

Choroba a vyššia teplota ako finálny dôkaz konceptu

Takže áno, ak má človek zdravotný problém, ako napr. choroba, vtedy je jeho telesná teplota vyššia a teplo nedokáže dobre zachytávať. Dôvod by mal byť aj tebe už jasný, po prečítaní riadkov vyššie, pretože bez elektrónov jeho proteíny nie sú dostatočné hydratované  a nebude tam dostatok vody, čo znamená, že voda na mieste nebude v dostatočnom množstve = dehydratácia!

Zapamätaj si teda, že Teplota a Teplo nie sú rovnaké a ak je tvoja telesná teplota vyššia, niečo ti to naznačuje. Niečo ti vtedy zrejme „chýba“. Podobne ako keď ideš na priame slnko a nezvládaš to a prehrievaš sa. Aj vtedy ti niečo chýba. A neznamená to, že na UV svetlo a slnko nemáš chodiť, práve naopak. Znamená to len, že máš postupovať Rozumne.

Aj preto jednoduché krvné testy v hodnote 2 eur, ako napr. močovinakreatinín, vedia poukázať na našu hydratáciu. V MasterClass-e sme si to ukazovali spolu s výpočtom!

Nie je tiež náhoda, že je cele naše telo tvorené z kolagénu, rovnako ako rastlinné telo z lignínu. Všetko sú to polovodiče, ktoré sú vždy hydratovane. Je v ich blízkosti voda. 

Kolagén musí byť hydratovaný a práve vtedy, sa z neho stáva polovodič. Takto kolagén prenáša elektróny aj protóny skrz svoju štruktúru. Práve preto je naše telo celé z kolagénu. Kúpou kolagénu v prášku však nič na jeho práci nezmeníš,…to len tak mimochodom!

Zhrnutie a záver + Pozvánka na sériu Workshopov

Verím, že sa ti dnešný kratší článok páčil, že si z neho niečo vezmeš a už nabudúce ťa čaká pomerne zaujímavá téma, pretože sa pozrieme na niečo, čoho sa „VOZ“ týka a to vznik ČASU a možno aj PRIESTORU! …áno, dobre tušíš, bude to tak trochu súvisieť s Teóriou Relativity, no nemusíš sa ľakať, nebude to nič, čo by si nezvládol 🙂

Potrebuješ totiž pochopiť základ toho, ako súvisí Svetlo so vznikom a formovaním Času, pretoźe práve čas je to, čo si každý ceníme najviac, aj keď si to neuvedomujeme. Koniec koncov, aj dlhovekosť je len otázkou toho, ako v nás čas plynie (pomaly = dlhý život, alebo rýchlo = krátky život) a práve o tomto je aj Epigenetika!

Ak sa ti dnešný článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej. Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!


Upozorňujem, že možnosť registrovať sa na sériu Workshopov v predpredaji je spustená a budem sa tešiť na každého, kto príde. Workshopy budú zamerané strategicky práve na tieto hlavné 3 oblasti, a sú určené ako pre ľudí, ktorí základy majú a pracujú už s klientami, či so sebou, tak aj pre laikov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o svojom tele/zdravý/výkone. Ukážeme si mnohé zaujímavé veci, aj praktické, a máte sa na čo tešiť.

Každý workshop bude trvať cca 2 až 2,5 hodiny (hlavná časť – moja prednáška) + väčšia obedná pauza + 1 až 2 hodiny priestor na diskusiu/otázky.

Teším sa na každého a prípadné bližšie info aj možnosť objednávky za Zvýhodnenú cenu nájdeš na čísle na obrázku!

Tiež ti dávam do pozornosti moje 2 tlačené Knihy, ktoré môžeš zakúpiť aj v Akciovom balíčku, a to najdôležitejšie – možnosť pridať sa medzi Prémium členov, kde získavaš ako Platinoví člen vytlačené knihy, rovnako aj množstvo ďalších materiálov, webinárov, pomôcok automaticky v cene členstva!

Mnohí z Vás sa cez sviatky medzi členov pridali a už prvé informácie „čerpajú“. Členstvo funguje aj naďalej a ak sa rozhodneš pridať, tešíme sa na teba!

Hlavne si pamätaj, že v dnešnom modernom svete platí, že Čím viac vieš, tým lepšie sa môžeš Rozhodovať a Konať!

REFERENCIE, ODKAZY, LINKY a CITÁCIE:

 1. https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDivel_(filozofia)
 2. https://sk.wikipedia.org/wiki/Teplo
 3. https://sk.wikipedia.org/wiki/Teplota

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
 1. Peto píše:

  Čo ja ti viem či som uplne citlivy, hmm??. Neviem to tak vyhodnotit aj ked som čítal ake su znaky dobrej citlivosti na leptin co mas tu na blogu. Ale napriklad rano si zvyknem dat ladovu sprchu cca 5min. ale maximalne som vydržal 7-8 minut ľadovej sprchy na cele telo. Davam si ju este pred ranajkami (začinam sa viac adaptovavať na chlad) najhorsi je pre mna len ten prvy šok studenej vody, potom to za cca minutku prejde a už je to ako keby som sa umyval v teplej vode. No len az po tych 7minutach začnem pociťovať ze uz ide chvenie svalov aby sa telo zahrievalo vtedy asi by som mal vyjst von ? A este ze do 1-3h sa musim najest po takej ladovej vode lebo asi vtedy po tej dobe cca hodine mi zacina byt chladnejšie. Ak mam čas trebarz cez vikend, tak po ľadovej sprche este pred ranajkami si narychlo zacvičim 4 cviky tak na 20 minut 2-3 kola klikou, drepou, pritahy na chrbat a brucho v takej intenzite ze je to blizko ku zlyhaniu približne, no iba tak aby som svaly fajne precitil napumpoval , to rozpumpuje krvny obeh asi. Neviem ci to robim takto dobre

 2. Peto píše:

  Fuu… tak toto je fakt velice zaujímavé.
  Viem že ak sa športom velmi vyčerpáš tak trva to aj potom velmi dlho kym všetko zregeneruješ, samozrejme. Ale zase na druhej strane, trochu ti aj o to ide vyčerpať sa aby si potom bol silnejši po advekvatnej regeneracii nie ?

  • Jaroslav Lachký píše:

   Záleží, čo považuješ za „vyčerpať“ sa a tiež akým spôsobom. Zotavenie a zosilnenie tela po oxidačnom stimule (čo nemusi byt iba tréning) je samozrejmá vec. Takto fungujeme normálne. Už len keď sa preberieme, naše telo a neuróny sa oxiduju a následne v noci, pomocou REM a DEEP spánku, za pomoci dopaminu, progesterónu, Kortizolu a BDNF tieto neurónové prepojenia zosilnenieme, vymažeme alebo tvoríme nové. Po tréningu či športe podobne, no je v tom rozdiel, pretože záleží kde a ako sme trénovali. Volne radiky, superoxid, ktoré počas tréningu tvoríš sú rozdielne v závislosti od tipu a hlavne miesta kde trénuješ. Od toho sa odvíja aj to, či a koľko potrebuješ regenerovať.

   Aby som ťa zbytočne nemýlil, ešte takto. Ak si na tom pomerne dobre, máš fajn mitochondrie, CR, atď., a nejde ti o svalovú hypertrofiu (či dne suz neodporúčam takmer nikomu), tak je pre teba vhodné trénovať prirodzene, kľudne sa vyčerpaj ak nemáš žiadne Suplementy počas tréningu (pretože tleo vie koľko vládať), no následne po tréningu nic nejedz a nechaj ho zotaviť sa. Zvyčajne aj hlad príde automaticky, povedzme po hodinke ci dvoch. Vtedy si daj kvalitnú u večeru. Preto je aj cirkadiálny protokol na webe tskto postavený, aby si trénoval poobede, keď je ešte slnko vonku a posledne jedlo si dáš potom, a cca 3 a viac hodín pred spaním. Toto je pre teba ideálna regenerácia. Následne aj sam pocítiš, ak bol tréning ťažký, či bude telo „ochotne“ podstúpiť to na druhý deň znovu, alebo až na tretí ci štvrtý. 🙂

   • Peto píše:

    Je to tak ako pises, pocul som teda čítal som aj že po tréningu je este niekolko desiatok minut a môze byť aj viac ako hodinu aktivovany sympaticky nervovy system čiže bojuj alebo uteč, a vtedy telo este nema kedy sa zaoberať jedenim porcii jedla čiže hned po treningu sa ladovať jedlom alebo tiež fitnes svetom odporučane „ihned po treningu protein“ nema az take opodstatnenie ked úplne travenie sa spusti az ked sa telo prepne na parasympatikus. Oprav ma ak sa mýlim alebo mám v tom nejasnosti . Zvyknem sa najest po treningu tak hodinu po ňom alebo niekedy aj 2h ubehnu. Zvyčajne niesom hladny hned po treningu, aj ked som mal posledne jedlo 5-6hodin pred treningom

    • Jaroslav Lachký píše:

     V tomto pripade uplne super Peto. Robíš to velmi efektívne. Ak si citlivi na leptin toto je najvhodnejšia kombinácia

     • Peto píše:

      Čo ja ti viem či som uplne citlivy, hmm??. Neviem to tak vyhodnotit aj ked som čítal ake su znaky dobrej citlivosti na leptin co mas tu na blogu. Ale napriklad rano si zvyknem dat ladovu sprchu cca 5min. ale maximalne som vydržal 7-8 minut ľadovej sprchy na cele telo. Davam si ju este pred ranajkami (začinam sa viac adaptovavať na chlad) najhorsi je pre mna len ten prvy šok studenej vody, potom to za cca minutku prejde a už je to ako keby som sa umyval v teplej vode. No len az po tych 7minutach začnem pociťovať ze uz ide chvenie svalov aby sa telo zahrievalo vtedy asi by som mal vyjst von ? A este ze do 1-3h sa musim najest po takej ladovej vode lebo asi vtedy po tej dobe cca hodine mi zacina byt chladnejšie. Ak mam čas trebarz cez vikend, tak po ľadovej sprche este pred ranajkami si narychlo zacvičim 4 cviky tak na 20 minut 2-3 kola klikou, drepou, pritahy na chrbat a brucho v takej intenzite ze je to blizko ku zlyhaniu približne, no iba tak aby som svaly fajne precitil napumpoval , to rozpumpuje krvny obeh asi. Neviem ci to robim takto dobre

     • v tomto prípade sprchu až tak Peťo nerieš, ale znaky, ktoré boli napísané v článku. Napríklad tvoje Potenie, pocity hladu, vládanie, ale aj to čo píšeš, že si schopný odtrénovať tak ako by to malo byť „s prázdnym žalúdkom“ sú znaky, že máš citlivosť zrejme dostatočnú!

    • Napíš posledný komentár Peto ako novy hore, lebo sa mi už nedá odpoveď naň. Neviem prečo

 3. Pet píše:

  Ahoj,

  ako to je teda pri WHM dýchacej metóde – akútna hypoxia tiež vyčerpáva nadmerne kmeňové bunky?

  Alebo akútna hypoxia teda WHM metóda a celé procesy čo tam prebiehajú sú prospešné na vytrénovanie mitochondrií?

  • Jaroslav Lachký píše:

   Ahoj Peter. V prvom rade by som neprirovnaval WHM ku akútnej hypoxii, pretože pracuje na inych mechanizmov a v tomto prípade hlavne hypokapnia. Avšak pri akútnej hypoxii sa bavíme o dvojsecnej zbraní. Môže byť prospešná, no môže byt aj na škodu. Zapamätaj si však, že ak ju chceš využiť vo svoj prospech, tak by mala byť naozaj akútna, a spojená s chladom a tlakom. Takto ju využívajú aj ľudia a ostatné živočichy.

 4. Ivana píše:

  Ahoj Jaro. Veľmi pekný článok a teším sa na ďalší o tej relativite. To som zvedavá 😀

 5. Peto píše:

  Čau, fajn članok. Ďalši do skladačky. Mna by len zaujimalo ako potom vie dany človek povedzme športovec v super top stave adaptovany na všetko chlad, teplo, silne UV ako vie rýchlo premienat kokosovy tuk na glykogen, respektive či nepotrebuje počas intenzivneho vykonu aj rychlejsi/pomalsi sacharid ?

  • Jaroslav Lachký píše:

   Ahoj, Peto. Vďaka za spätnú väzbu. Otázka je pomerne zaujímavá, no myslím, že intuitívne už tušis čo to aj sam aj na základe nasej predošlej občasné komunikácie.

   Dôležité totiž je práve to, čo si napísal, že je zvyknutí na chlad, leto, UV, atď., pretože práve tieto prirodzene cykly určujú aj to, ako naša Biológia funguje, čím je viac riadená (svetlo verzus chlad), a tiež to, či vieme viac využívať nás podkožný tuk, verzus sacharidy, ktoré rastú, či využívame viac apoptozu a rastovy cyklus cislo jeden, a potrebujeme vtedy viac jest, viac regenerovať a a viac budovať nových materiálov, alebo využívame maximálne autofágiu a recykláciu a nebudújeme tolko nových proteínov, a tiež či rúk ukladáme alebo tuk viac spaľujeme, a tiež ci mame dostatok kmeňových buniek a využívame ich. Pretože ver, že tento posledný bod je extrémne dôležitý a v dnešnej modernej dobe sa stáva kriticky, pretože to, ako moderné technológie ovplyvňuju tvar naše mitochondrialnej membrány a s ňou aj biologicky čas a naše starnutie rozhoduje o tom, koľko toho naše mitochondrie znesú, koľko energie sme schopný vyprodukovať ako sme energeticky efektívny a hlavne to, ako veľmi potrebujeme svoje mitochondrie ale aj bunky a tkaniva nahrádzať novými. Ak to posledné, čo žiaľ platí u väčšinu moderných ľudí, spotrebúvame viac kmeňových buniek a šport za účelom vyčerpávabia sa, ktorý je vykonávaný na hranici ako píšeš, je cesta ako si zhoršiť kvalitu života povedzme od 4,ci 5. dekády života.

   Je totiź rozdiel využívať povedzme tréning a cvičenie, ak je človek citlivý na leptín a netrpí stratou elektrónov“, dokonca môže cvičiť nalačno s prázdnym žalúdkom, čo je ideálne, a vyuźívať to ako stimul najmä pre autofágiu, či mitochondriálnu biogenézu, verzus trénovať len za účelom budovania väčšej a väčšej svalovej hmoty. A tiež je rozdiel vykonávať namáhavé činnosť, priliz časti za účelom úplného vyčerpania a svalového zničenia, ako napr. niečo na spôsob triatlonu, či bicyklovania vo vysokej intenzite a často.

   Toto sú radikálne odlišné situácie, ktoré sa síce nedajú generalizovať, no v druhom prípade, ak má človek niektoré deficity a niektoré jeho časti tela ako NAPR MOZOG, SRDCE, PEČEŇ,.. trpia dlhodobo stratou elektrónov, následne oberá svoje vitálne a dôležité orgány o ďalšiu energiu, ktorú musí investovať do budovania nového svalstva a proteínov, alebo nadmernej recyklácie glykogénu

   ZvyČajne to robia takto mladý ľudia, ktorí jednoducho vymenia svoju kvalitu života vo vyšších dekádach za to, že budú vo svojich 20, 30tich rokoch vyzerať dobre, pripadne že podajú veľmi dobre výkony, ktoré ich tešia (či už v rámci karieri alebo zábavy). Ich heteroplazmia ich potom doženie

   Tiež to ber takto. My ako cicavce sme stavaní na sezónne variácie, čo je v podstate zakódované aj v Aprílovom webinári o Kvantovej Evolúcií ak si spomínaš, a v 23,4 ° sklone Zeme. Ak nie si člen, bolo to aj v článku Kvantová Evolúcia (KB 2). Presne tieto variácie sú dôvodom, prečo nás príroda vybavila schopnosťou naberať podkožný tuk, ktorý najefektívnejšie priberieme, keď sú ešte k dispozícií sacharidy, no nie UV svetlo, čo je v jeseni, kedy tieto molekuly glukózy vieme premeniť na tryglyceridy a uložiť ich pod kožu, na využité v Zime. V zime naopak chlad náš podkožný tuk úplne degraduje, čím nám jednak zredukuje elektrický náboj na membráne mitochondrie a udrží nižší, no stabilný Redox, no zároveň tieto protóny využijeme na tvorbu masívneho množstva Tepla, ktoré sa odborne nazýva InfraČervené svetlo, ktoré zároveň počas celej Zimy vyžarujeme na Vodu, ktorá obkolesuje každú jednu mitochondriu. Presne takto si cicavce v Zime svoj podkožný tuk spália, sú extrémne fizicky výkonné, hoci nemajú objemné svalstvo, a zároveň majú vtedy väčšiu reštrikciu kalórií a jediné Čo konzumujú je ich podkožný tuk, alebo tuk z iných zvieratiek, z ktorých vytvoria metabolickú čistú Vodu, z ktorej po ožiarení červeným svetlom vznikne v bunke tekutý kryštál.

   Následne, až príde Jar, a UV lúče sa vracajú v plnej paráde a zároveň začínajú „púčiť“ prvé sacharidy, cicavce ako my vedia tento stimul využiť ako „spŕšku“ superoxidu, ktorý stimuluje mitochondriálnu autofágiu (okrem iného) a množstvo svojích disfkunkčných mitochondrií, ktoré sa v zime z extrémneho množstva tuku možno „preťažili“, alebo už nepracovali dobre, opravíme! Budovanie svalovej hmoty, ak sa bavíme o objeme, samozrejme zapadá do tohto cyklu podobne. Tiež do tohoto prírodného cyklu zapadajú takéto extrémne výkony.

   Keď sa teda už len laicky za myslíš nad tým dôjde ti, že zima je obdobie, kedy si extrémne výkonný ak funguje ako máš. To znamená, že máš v tele dostatok DHA, jódu, si hydratovany a v ketoze. Ak čokoľvek z toho chyba, tvoje Svetlo, Voda, ani Magnetizmus nebudú optimalizované a intuitívne to aj pocítia chutami na sacharidy, vyčerpaním, apod. Naopak ak optimalizované budú, pocítia to ako obrovskú výkonnosť, menšiu potrebu po jedle a tvoj glykogén sa bude dopĺňať aj vďaka laktatu, ktorý pocas výkonu vyprodukujes, no iba za predpokladu, že po výkone nebudeš hneď jesť, ale necháš svoje telo robiť to, čo má. samozrejme musíš brat na vedomie, že mi nie sme stavaní na 100% výkony každý deň. My jie sme antilopa, ani mucha, ktoré žijú par týždňov či mesiacov. Čím viac teda človek trénuje extrémne a často, tým rýchlejšie si vyčerpá kmeňové bunky. Ak však budeš prirodzene čakať, kým sa telo zregeneruje a aj glykogén čo po ťažkom tréningu môže trvať, deň až 3, tak sám po cítiš, že tvoje svalstvo síce nebude objemné no bude extrémne hybridné a bude mať veľa TAG, aj glykogén intra maskularne, ktoré budeš ľahko využívať aj bez nutnosti sypať do seba energetaky, či dopĺňania si glykogénu sacharidmi.

   • Peto píše:

    Fuu… tak toto je fakt velice zaujímavé.
    Viem že ak sa športom velmi vyčerpáš tak trva to aj potom velmi dlho kym všetko zregeneruješ, samozrejme. Ale zase na druhej strane, trochu ti aj o to ide vyčerpať sa aby si potom bol silnejši po advekvatnej regeneracii nie ?

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov