Novinka - praktický pdf sprievodca deutériom v predaji

Novinka - praktický pdf sprievodca deutériom je od dnes v predaji >>

VOZ #14 Rayleigh Bénardova konvekcia a neustály pohyb vody

11.5. 2023730x1

Čo je to Rayleigh Bénardova konvekcia a ako naše telo pomocou Tepla, ktoré máme Zadarmo, udržuje neustály flow a pohyb?

P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho tu alebo na stránke s PODCASTAMI.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


SUMÁR ČLÁNKU 

  • Čo je to Rayleigh Bénardová konvekcia? Ako súvisí s Gravitáciou a svetlom?
  • Naozaj naše telo získava energiu takmer z ničoho a dokáže sa správať akoby so 100% efektivitou?
  • Ďalšie vysvetlenie Groundingu pre neveriacich?
  • Prečo sú oblaky také aké sú, a aká je opäť raz podoba medzi makro svetom, napríklad pršaním, a mikrosvetom, napr. tvojou pokožkou?
  • Zhrnutie a ďalšie akčné kroky, tentokrát o vystavovaní sa chladu aj počas letnej sezóny – Ako na to?

Úvod + 2 NOVINKY Webu

Dnes to bude kratučké a priznám sa, k dnešnému článku ma inšpiroval Michal (týmto ťa pozdravujem, ak čítaš 😉), ktorý mi položil nedávno skvelú otázku ohľadom ionosférysprávania sa oblakov. No a keďže som túto tému chcel rozobrať v predposlednom článku tejto série, povedal som si, prečo to nezverejniť práve teraz, ako samostatný článok!

Poďme teda k veci

Ešte než začneme ťa chcem upozorniť na 2 Novinky (alebo rovno 3):

Za prvé – Na webe pribudol praktický Slovník pojmov, ktorý pomôže najmä laikom a nováčikom, no hodí sa každému. Zorientuješ sa v ňom hneď a vďaka nemu sa ti už nikdy nestane, že by si nejakému slovíčku, ktoré použijem, nerozumel!

  • Slovník pojmov nájdeš aj cez menu v sekcii ZAČNI TU + Slovník sa neustále aktualizuje

Za druhé, od 01. Mája je spustený predpredaj Vstupeniek na živú Besedu/prednášku + predstavenie nových Červených a infračervených panelov. Vstupenky sú limitované na obmedzený počet miest a ak máš záujem prísť, neváhaj.

Beseda bude v Poprade, v hoteli SATEL, ktorý je dostupný pešo hneď aj od vlakovej/autobusovej stanice, a bude 03.06. v Sobotu, od 10tej hodiny. Na prednáške bude samozrejme zabezpečené pre každého aj občerstvenie + káva/čaj/voda. Každý účastník si vypočuje peknú a krátku prednášku o svetle, a bude mať možnosť vyskúšať si, zmerať, „ošahať“ a popýtať sa na všetko o paneloch + Zakúpiť si v predpredaji prvé kusy za zvýhodnenú cenu. Tiež chceme usporiadať malú súťaž/tombolu a niektorý z účastníkov si odnesie z prednášky malé „svietiace prekvapenie“ ZDARMA aj priamo z prednášky domov 🙂

Viac informácií, adresu aj predaj vstupenky nájdeš TU >>

A posledná vec, ktorá nakoniec vzišla dnes, v deň zverejnenia tohto článku (hoci článok je nahraný takmer 2 týždne) a tou je Záznam webináru z prémium členstva o Protokole skutočnej príčiny (tzv. Root Cause Protocol).

  • Webinár bol nahraný aj na základe spätnej väzby členov, považujem ho za praktický a veľmi nápomocný a to pre úplne každého, aj laika a práve preto som sa ho rozhodol zverejniť aj takouto formou, podobne ako nedávny o žiarovkách.
  • Záznam si vieš teda zakúpiť samostatne na Eshope, aj keď nie si člen, spolu s ním získaš aj praktické pdf protokoly a mnoho doplnkových informácií!
  • Webinár nájdeš na Eshope a do konca Mája si ho môžeš zakúpiť v Zľave!

Čo je Rayleigh Bénardová konvekcia

Rayleigh-Bénardova konvekcia je typ prirodzenej konvekcie , ktorá sa vyskytuje v rovinnej horizontálnej vrstve tekutiny ohrievanej zospodu, v ktorej tekutina vyvíja pravidelný vzor konvekčných buniek známych ako Bénardove bunky.

Bénard -Rayleighova konvekcia je vďaka svojej analytickej a experimentálnej dostupnosti jedným z najčastejšie študovaných konvekčných javov. Konvekčné vzorce sú najpresnejšie preskúmaným príkladom samoorganizujúcich sa nelineárnych systémov. [R, R]

Túto konvekciu si prvýkrát všimol francúzsky fyzik Henri Bénard v roku 1900. Po ňom je aj pomenovaná.

V laickej reči to znamená toľko, že keď máš vodorovnú vrstvu, napr. tanier, na ktorom je nejaká vrstva vody, v danej vode sa akoby „svojvoľne“ začne voda presúvať z jedného miesta na druhé a teda sa organizovať. Vznikne z toho na oko akoby perperum mobile!

Aby si chápal, tu máš zopár obrázkov na ukážku a ideme ďalej. Na prvom vidíš 3D animáciu, ako vo vode prúdia „bunky“, na druhom vidíš rovnaký jav v bežnej miske a na treťom prúdenie vody v oblakoch.

Zdroj obrázkov je wikipedia!

Ako obyčajná voda vytvorí takéto vírenie

Teraz poďme laicky. Pozri si obrázok a čítaj ďalej.

Predstav si nejakú 2D vrstvu vody. Opäť raz napríklad tanier. Voda na ňom má nejakú hĺbku. No a ty už vieš, že táto voda nie je iba homogénna kvapalina. Má rôzne skupenstvá, ktoré sa neustále formujú a deformujú vďaka svojím vodíkovým väzbám. To obyčajné H2O je teda iba „klam“, pretože molekuly vody a vodík v nej sa neustále presúva.

Keď túto vodu začneš zospodu zohrievať, dodávať jej teplo = forma IČ, vrstvy vody dole sa začnú organizovať, no zároveň zhlukovať a zohrievať. Opäť raz si spomeň, ak to potrebuješ, že Teplota a Teplo sú rozdiel.

Zohriaté časti vody, tie ktorých teplota sa už zvýšila, začnú meniť svoju hustotu aj teplotu, čím sa stanú menej organizované. Menej zorganizované je synonymom vyššej pozitívnej entropie a to je zasa synonymom nižšej hustoty. Voda s nižšou hustotou je následne ľahšia a preto začne stúpať hore. Takýmto spôsobom prechádza k povrchu.

Až sa vrstva dostane viac k povrchu, ochladí sa, čím sa stane viac štrukturovanou. Takto sa zvýši jej hustota aj tlak a začne následne klesať. Takýmto spôsobom sa indukuje pohyb v kvapaline a tiež sa začnú tvoriť tzv. Bénardové bunky.

Ako teda vidíš, v podstate k tomu nepotrebuješ nič. Jediný externý zdroj, ktorý potrebuješ je niečo, čo vysiela teplo.

No a aká to náhoda, že takýmto zdrojom je napr. Slnko, ale aj sopky pod hladinou. Žeby práve preto život vznikol tam, vďaka sopečným činnostiam, ktoré separovali vodu a uvoľnili z nej elektróny aj protóny, ktoré začali „ŽIŤ“? Áno, presne tak.

Dnes sa však nejdeme vracať ku vzniku životaendosymbióze. Dnes chcem poukázať na ďalšiu zaujímavosť Svetla v spojení s vodou a to v súvislosti s tvojou Biológiou. To sú prvé 2 živly série VOZ!

Feynman, grounding a elektrický potenciál Zeme a atmosféry

Najskôr si spomeňme grounding. Veľa ľudí to už pozná, no mnohý to stále považujú za „Woo-dooo“ a to je chyba. Hoci keď doma sledujú LED obrazovku, to im ako WOO-DOO nepríde….

Slnko je v našom systéme v podstate katódový lúč. Zem je anóda. Keď na Zem svieti slnečné svetlo na Zemi sa preto neustále uvoľňujú elektróny, zatiaľ čo protóny sú „odparené“ do atmosféry. Niečo podobné je aj v našej ionosfére (vrchná časť atmosféry), z ktorej slnečný vietor separuje elektróny. [R, R]

Schválne som začal groundingom, pretože ako vidíš, nie len, že má spojenie sa so Zemou zmysel pre všetko živé (tvoje chodidlá sú ďalšia anóda, ktorá elektróny zo zeme zbiera), no tiež máme v atmosfére pozitívny elektrický náboj. Sú tam teda ióny. No a aj samotný protón, ktorý sa do atmosféry dostáva, je ión. Atmosféra je plná vody v plynnej podobe a tieto protóny neustále presúva.

Pre tých, ktorí chcú viac, prípadne stále nechápu základy toho, ako dokáže uzemnenie sa zlepšiť elektrický potenciál tvojho tela, skús napríklad túto prednášku od samotného Feynmena. Prečítaj si aspoň prvé 2 odstavce. Ideme ďalej.


Vďaka tomuto neustálemu presunu iónov do atmosféry je počas dňa v priemere cca meter nad zmenou elektrické pole rovné asi 100 Volt na meter. Ďalším číslam sa venovať dnes nejdem, členovia ich nájdu ne webe, ak ich to zaujíma, no prejdime ku oblakom a našej pokožke.

Premýšľal si niekedy nad tým, ako sa formujú búrky a ako sa v nich tá voda mení, prípadne prečo niekde zamŕza, niekedy sa veľký mrak rozplynie a neprší, inokedy zasa aj z malého mraku zaprší, atď.?

Všetko sa to deje vďaka úžasným, vlastnostiam vody.

Oblaky a búrka verzus tvoja pokožka

Vezmime si taký mrak. Aj ten sa skladá z niekoľkých „buniek“, podobne ako si to čítal vyššie pri konvekcii. No a rovnako ako v tvojom tele, napríklad meraním povrchového napätia, môže byť celkový elektrický náboj týchto mrakov zvonku a z makro pohľadu neutrálny, no keďže sa skladá z rôznych menších častí, ich nábojov je premenlivý a separovaný.

Spomeň si na 3 premenné, ktoré menia štruktúru vody. Sú to EMP (svetlo), TlakTeplota. Vďaka tomuto voda mení štruktúru a teda je schopná konať aj pohyb (konvekciu).

Napríklad taká hladina vody. Keď ráno svieti slnko a odparuje sa niečo z hladiny, teplý, vlhký vzduch pri dne stúpa smerom hore, kde sa ochladzuje.


Tiež vieme, že teplý vzduch je ľahší ako studený. Vďaka tomuto prežijú rybky pod hladinou mora, keďže sa chladna a hustá voda plná kyslíka a elektrónov dostáva pod hladinu, vďaka čomu indikuje flow vody, a tiež vďaka tomu cirkuluje vzduch v atmosfére aj v mraku. Preto je táto kombinácia teplého a chladného vzduchu mechanicky nestabilná a teplý vzduch stúpa nahor.

Teraz si to však prepojme s našou Biológiou. Všimol si si niečo zaujímavé? Slová vyššie totiž poukazujú na to, že sme schopný v istých situáciách vytvoriť takmer dokonalý perpetum mobile. Jediné čo k tomu potrebujeme je zdroj Tepla (IČ), Vodu a Priestor (výtvor svetla = gravitácia).

Inými slovami, príroda, rovnako ako naša biológia, využívajú Vodu ako dokonalý absorbér svetla aj na to, aby využili jej dokonalú premenlivosť k neustálemu pohybu a teda rozvádzaniu energie a to iba vďaka neustálej organizácií (tvorbe negatívnej entropie = poriadku). Presne toto sa deje, keď sa formuje mrak, ale tiež keď je tvoje telo zdravé a nachádza sa v našej atmosfére v spojení so zemou so zdravými mitochondriami.

Kalorická rovnováha nikdy nejestvovala !

Možno ti to ešte nedošlo a preto ti to napíšem aj polopate. Tvoje mitochondrie tvoria IČ svetlo ako prirodzený vedľajší produkt respirácie. Tvoje mitochondrie sú zároveň ponorené v cytoplazmatickej vode blízko jadru bunky. Tvoje mitochondrie teda slúžia ako zdroj, ktorý neustále suplementuje entropiu do systému, pričom voda z nej robí poriadok a roznáša ju.

Odborne sa to nazýva nerovnovážny termodynamický systém (alebo aj disipatívna organizácia) a v roku 1977 za to bola udelená Nobelova cena, len tak mimochodom.

Voda v tvojom tele je zároveň vždy v kontakte s kolagénom, z ktorého je aj každá tvoja fascia. Vieš čo to znamená? Že vďaka tomuto tvoje telo akoby porušuje 2. termodynamický zákon, pretože dokáže neustále udržiavať flow a transport energie aj informácie v pohybe, bez nutnosti ďalšej oxidácie substrátu!

Áno, opäť raz narážam na nutríciu a staré známe obľúbené kalórie, ako vidíš. Stále je tu totiž veľa ľudí, ktorí veria v zázračnú rovnicu „kalórie dnu – kalórie von“, alebo aj energetickú rovnováhu. Ja som ti pár rokov dozadu spísal v tomto článku jasne, že kalorická rovnováha neplatí a ak si ho nečítal, odporúčam. Bol veľmi laický a po tých pár rokoch, sa naň už verím pozeráš novými očami.

Je síce pravda, že energiu vytvoriť nemôžeme, ani ju nevieme zničiť, no vieme ju transformovať. A presne o tomto je aj nerovnovážny termodynamický systém, akým je aj naše telo, za ktorý bola v roku 1977 udelená Nobelova cena. Medzi takéto systémy spadá aj hurikán, živé bytosti a tiež Bénardove bunky. Všetky tieto systémy totiž neustále energiu vymieňajú s okolím, vďaka čomu sa držia veľmi ďaleko od rovnovážneho stavu. Tieto systémy sa držia v Negatívnej Entropii.

Chceš ďalší dôkaz? Nech sa páči. Podobne ako nevieme energiu len tak vytvoriť z ničoho, nedokážeme vytvoriť ani zničiť elektrický náboj. Vo vesmíre je el. náboj vždy konzervovaný, no samotnú časticu s nábojom „zničiť“ dokážeme. Stačí si predstaviť elektrón.

Ak sa elektrón vo vesmíre stretne s pozitrónom, okamžite zaniknú za vzniku dvoch fotónov. Ich náboj je teda konzervovaný, rovnako ako energia aj hybnosť aj napriek „“zmiznutiu“ samotných častíc.

Podobne je to s kalóriami. Ak zoxiduješ 9 Kcal z tuku alebo glukózy, z ktorých uvoľníš nejaké teplo, to čo sa deje potom, záleží už od usporiadania (organizácie) vody v tvojich bunkách. Vytvorené ATP totiž neslúži ako substrát energie, ale na rozvinutie proteínov, ktoré okolo nasiaknu vodu, vďaka ktorej umožnia transformovať energiu aj informáciu ďalej. Takto vytvoria z chaosu (entropie) poriadok (negatívnu entropiu) a nepotrebujú už ďalšiu energiu v tej chvíli prijímať. Ďalšie procesy dokážu pokračovať iba na základe poriadku, ktorý vznikol, a to aj napriek skončeniu samotnej chemickej reakcie.

Inými slovami jedná chemická energia, ktorá je v skutočnosti len uvoľnením EM väzby elektrónov a teda uvoľnenie fotónu, spustí reťazovú reakciu, podobne ako domino efekt. Uvoľnený fotón následne dokáže zasiahnuť ďalší atóm, kde sa dokáže rozdeliť na dva, či viaceré ďalšie fotóny, ktoré zasiahnu ďalšie elektróny (ak ich v tkanive máme) a reakcia pokračuje ďalej.

Až ti teda nabudúce niekto povie, že je jedno odkiaľ tých 9 Kcal prijmeš, veď ide len o rovnováhu (surplus alebo deficit), ty ho len potľapkaj po pleci a choď pekne ďalej.

Presne toto je totiž jeden z dôvodov prečo sa my ľudia nikdy nedokážeme napr. presťahovať na Mars. Naše magnetické pole Zeme potrebujeme na udržanie štruktúry vody vo svojej bunke. Ak ho opustíme, tento flow zanikne a s nimi aj Bénardove bunky.!

Záver, Zhrnutie, Chlad a „spomalenie“ štítnej žľazy

Na záver spomeniem opäť raz Chlad a niečo, čo možno veľa ľuďom nedochádza a tým je nižšia povrchová teplota tela.

Ak si si niekedy čítal nejaké štúdie o dlhovekosti možno si sa dopátral k tomu, že títo ľudia mali mierne nižšiu telesnú teplotu. [R] Tiež to pozná každý, kto skúšal nejakú reštrikčnú diétu. Napadlo ťa však niekedy, prečo je z dlhodobého hľadiska pre život efektívnejšie udržiavať svoju telesnú teplotu mierne nižšiu? Čo i len o desatinu stupňa?

Odpoveď je v riadkoch vyššie. Niečo podobné totiž robia konštruktéri pri stavbe automobilu. Vedia, že ak dokážu povrch motora schladiť efektívne, respektíve dobre izolovať piest, kde nastáva výbuch, s vonkajškom motora, teplo sa bude ľahšie šíriť. Teplo totiž ide od teplého ku chladnejšiemu.

No a v tvojom tele sú motory mitochondrie. Ak je tvoj povrch tela chladnejší, voda v tebe, ktorá je vždy blízko kolagénu veľmi elegantne roznáša svoju energiu. Opäť raz teda vidíš, že nie vždy pri adaptácií na chlad potrebuješ ísť s teplotou do extrémov. Práve naopak.

Mojím cieľom je ťa naučiť premýšľať. A preto vidíš, že aj mierne schladenie pokožky, napríklad už len kúpeľ v 20, či 25 °C vode je pre tvoje telo benefit. Obzvlášť ak ho spravíš nalačno, alebo pôjdeš potom so schladenou pokožkou na slnko.

Premýšľaj nad tým! 😊

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.



Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!




P.S. ak v článku nájdeš nejakú gramatickú chybičku, alebo čokoľvek, kľudne napíš dole do komentára kde a akú, rád opravím! 🙂

P.P.S. Ak ma chceš podporiť v práci, môžeš tak urobiť cez tlačidlo nižšie a podporiť ma ľubovoľnou sumou alebo zakúpením akéhokoľvek môjho PRODUKTU.

P.P.S. Tiež rád zdieľam zaujímavú udalosť z druhej strany Slovenska, kde si môžeš vypočuť mnoho zaujímavých prednášok. Odkaz nájdeš TU 🙂 Podujatie sa koná v Košiciach už tento víkend.

Ďakujem ti za pozornosť, verím, že ti dnešný článok niečo dal, a čítame sa nabudúce, takže zostaň naladený. Určite ho nechceš premeškať 🙂

Rederencie, Zdroje a použitá literatúra:

  1. https://hmn.wiki/sk/Rayleigh%E2%80%93B%C3%A9nard_convection#cite_note-getling-1
  2. https://hmn.wiki/sk/Rayleigh%E2%80%93B%C3%A9nard_convection#cite_note-koschmieder-2
  3. https://hmn.wiki/sk/Rayleigh%E2%80%93B%C3%A9nard_convection
  4. https://hmn.wiki/sk/Nonlinear_system
  5. https://hmn.wiki/sk/Henri_B%C3%A9nard
  6. https://www.feynmanlectures.caltech.edu/II_09.html
  7. https://beliana.sav.sk/heslo/katodove-luce
  8. https://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/news/ace-electron-strahl.html
  9. https://sk.wikipedia.org/wiki/Ilya_Prigogine
  10. https://sk.wikipedia.org/wiki/Disipat%C3%ADvna_%C5%A1trukt%C3%BAra

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
  1. Peto píše:

    Čauko 🙂 dobry článok a zaujimavy aj z pohladu meteorologie a atmosferickych javov mohli by sme to nazvať 😀
    Tak ze nemusim sa furt čvachtať v ľadovej vode a stači aj kratky kúpeľ v takej vlaznej vode ako uvadzas okolo 20-25°C ? To vážne ? 🙂
    Ono to je aj „laicky“ povedane ze pocitovo sa človek citi taky čulejší ak je takto ovlaženy nie vyslovene vychladnuty na nanuk 😀 ale taky no asi vies ako to myslim a zvlast v lete kedy sa telo rychlejsie prehrieva tak take ovlazene nieje na zahodenie 🙂
    Aj ked musim sa priznat ze v bazénoch alebo v otvorenych vodach ako su nadrze, potoky, jazera som sa nekúpal 11 rokov, a pri mori som este nikdy nebol 😀 uz ani neviem ci viem plávať 😀

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov