Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

VOZ #5 Tvorba endogénneho svetla a regenerácia

15.2. 20231848x13

To, že DHA mení svetlo na elektrický prúd už vieš. Dnes ti však ukážem druhú stranu rovnice, ktorou je optika. V noci totiž elektrický prúd mizne a vtedy tvoríme Svetlo, ktoré nás regeneruje.

Otázka teda znie, ako v noci aj za pomoci DHA generujeme endogénne svetlo? A ako nás toto svetlo regeneruje? A akú úlohu tú hra melatonín? Odpoveďou budeš šokovaný, no ak si šikovný, niečo už tušíš!

P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho tu alebo na stránke s PODCASTAMI.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


SUMÁR ČLÁNKU 

 • Prečo je bdenie spojené s elektronikou a Spánok s Optikou?
 • Čo je to elektrostatická sila (laické vysvetlenie) a prečo je dôležitá?
 • Ako hromadíme elektrický náboj, prečo je naša koža normálne izolant a ako nám pomáha generovať niečo, čo vieme potom využiť?
 • Ako vieme nahromadený náboj alebo elektrický prúd v tele zmeniť nazad na svetlo a využiť ho na regeneráciu?
 • Mám na tieto tvrdenia dôkaz? Budeš prekvapený, no je ním najznámejší hormón Melatonín!
 • Zhrnutie a záver + Už túto sobotu sa s niektorými vidíme na prednáške v Bratislave!

Prečo je bdenie spojené s elektronikou a Spánok s Optikou

Po poslednom dôležitom článku tu máme nový, dnes veľmi krátky a stručný (v porovnaní s poslednými dvoma), no bude doplňujúci práve ku DHA a jej účinkoch na našu Biológiu.

Naposledy si sa dozvedel, ako presne DHA mení svetlo na jednosmerný elektrický prúd a ako k tomu využíva svoje špeciálne Kvantovo mechanické vlastnosti, ktoré má vďaka 6 metylovým nenasýteným väzbám. Ak si to stále nevieš zafixovať, nerozumieš tomu, alebo si článok nečítal celý, dnes som spísal aj krátky 2000 znakový príspevok na môj Instagram. To podstatné je aj v ňom. To však nie je ani zďaleka všetko, čo DHA dokáže. Čo by si povedal tomu, keby dokáže spätne z toku elektrónov vyprodukovať svetlo? Pretože presne toto bude kľúčom dnešného článku.

Dnes ti ukážem niečo o endogénnom svetle, aké v tebe vzniká a ako sa tvorí a tiež ako súvisí s regeneráciou a teda aj spánkom.

Možno ti to zatiaľ totiž nedošlo, no bdenie a slnečné svetlo idú ruka v ruke s vyšším elektrickým napätím aj elektrickým prúdom a teda celkovo s elektronikou. To platí u všetkého živého. No a noc je zas spojená s vyšším magnetizmom, stratou elektrického prúdu a optikou (svetlom). Toto je niečo, čo si ani Becker neuvedomil, keď písal Body Electric, no ty sa to dozvieš.

Dnes ťa teda čaká doplnenie k sérii článkov kvantovej Biológie, kde som ti ukázal ako presne prebieha spánok, čo ho začína, končí, čo prepína a rozhoduje o jednotlivých fázach (REM, DEEP), aké sú ich skutočne úlohy, ako to súvisí s mozgomiešny mokom, vírom, a elektrickým prúdom v axónoch, pod myelínom. Takže poďme na to.


Webinár - Spánok, bdenie a regenerácia titulka
Webináre
Ako znie heslo Inteligentného človeka? "Chceš byť Zdravý a podávať lepší Výkon? Chceš zvládať viac Stresu? OK...tak sa zameraj na regeneráciu a teda na SPÁNOK!" Spánok je…

Informácie v tomto webinári Vám raz a naždy zmenia pohľad na regeneráciuspánok!


Elektrostatická sila a vznik elektrizácie

Väčšina ľudí pozná elektrostatickú silu. Príklady takejto slabej elektrostatickej sily sú, keď si ľudia šúchajú balónik o vlasy, či chlpy, pričom chlpy alebo vlasy na ich hlave „vstanú“. Následne, ostanú niektoré materiály takto „nabité“ s nahromadením el. nábojom a potom, po trení, priťahujú iné elektricky nabité ľahké častice. Aj preto sa balónik potom akoby priťahuje k vlasom. Platí to aj pri česaní, čo budú poznať najmä ženy.

Hrebeň sa na začiatku javí ako elektricky neutrálny. Trením hrebeňa o vlasy sa obe telesá zelektrizujú – jedno kladné (PLUS), druhé záporne (MÍNUS). Z jedného sa oddelili elektróny, začali tu prevažovať kladné ióny, pričom elektróny prešli na teleso druhé – a tu zasa začala byť prevaha záporného náboja. Takto nabité telesá na seba pôsobia elektricky príťažlivými silami.

Pointou však je, že takéto sily vyžadujú prítomnosť materiálu, ktorý má voľné elektróny a tiež vyžadujú izolant. Prečo izolant? Jednoducho preto, pretože keby je to vodič, tak sa náboje prenesú a nikdy sa nenahromadia na jednej a druhej strane. Mimochodom takýto materiál ja svojim spôsobom aj dielektrikum, o ktorom som ti už čo to rozprával.

Izolátory, teda materiály, ktoré nevedú elektrinu, sú zvyčajne dobré pri vytváraní a udržiavaní povrchového náboja. Niektoré príklady týchto látok sú guma, plast, sklo a KOŽA.

Vodivé materiály (vodiče) len zriedka vytvárajú nerovnováhu náboja, okrem prípadov, keď napríklad na kovový povrch narazia pevné alebo kvapalné nevodiče. Náboj, ktorý sa prenáša pri kontaktnej elektrifikácii, je uložený na povrchu každého predmetu. To je logické. 

Presne preto je aj naše celé telo z kolagénu, ktorý je spolu s vodou polovodič, pričom vída zároveň slúži ako dielektrikum. To jednoducho znamená, že nás kolagén dokážeme za pomoci slnka alebo povrchu Zeme elektrizovať (alebo aj elektrifikovať), čím nahromadí elektróny aj protóny, ktoré vie následne presúvať. Na takomto princípe (v skratke a zjednodušene napísané) pracujú aj tvoje reflexy, len tak mimochodom.

Koža je v skutočnosti tiež veľmi dobrým izolantom, takže v porovnaní s kovom nie sú ľudia veľmi dobrými vodičmi. Teda pokým nie je koža vlhká. No a pretože je pokožka dobrým izolantom, znamená to, že ju príroda z nejakého dôvodu vytvorila tak, aby udržovala a hromadila elektrický náboj.

Môže teda koža, ako náš izolant, ktorý máme na povrchu celého tela, ktorá je zároveň najväčší orgán s najväčšou plochou, pod ktorým sa plaví krv, zhromažďovať elektrický náboj? A môže tento náboj zhromažďovať na základe množstva a tipu Svetla, aké na ňu dopadá? Môže na našej koži indukovať slnko elektrický náboj, ktorý vieme využiť na jej elektrizáciu a následne ho premeniť na inú formu energie?

Odpoveď na všetky otázky je áno. Účastníci workshopu sa už túto sobotu dozvedia veľmi zaujímavé veci, ktoré zatiaľ nikto nepočul, no niečo málo sa dozvieš aj ty dnes, takže verím, že článok dočítaš!

Koža, elektrostatická sila a Coulombov zákon

Slnečné svetlo vytvára elektrické polia v našej atmosfére každý deň keď svieti. Toto už všetci vieš.

Slnko je obrovská katóda, zatiaľ čo Zem je anóda. Keď katódový lúč dopadne na anódu, na anóde ostanú voľné elektróny. Tieto voľné elektróny ostanú dole, zatiaľ čo voľné protóny sa odparia do atmosféry, čím indukujú elektrické pole aj elektrický potenciál v hodnote niekoľko Voltov, ktorý sa zvyšuje smerom nahor so stúpajúcou vzdialenosťou od Zeme. Podobne ako v našom čreve a v jeho trubici. Na jej výsteľke, kde sú mitochondrie, je tiež veľa elektrónov, zatiaľ čo do trubice, kde sú baktérie (mikrobióm) sa „odparujú“ protóny, z ktorých tvoria metán, sírovodík, … Posledný článok ti to vysvetlil.

No a takto slnečné svetlo vytvára nie len elektrický potenciál, ale aj tzv. Coulombovu silu. Coulombova sila je v podstate elektrostatická sila, ktorá vzniká zo síl, ktorými na seba elektrické náboje pôsobia. Takéto sily teda popisuje Coulombov zákon. A nie, nemusíš sa lakať, že vidíš zasa čudné odborné slovíčka, aké si možno videl naposledy na škole na hodine fyziky. Hneď pochopíš aj bez učenia sa nudných poučiek. Len čítaj ďalej.

A aj keď sa elektrostaticky indukované sily zdajú byť dosť slabé, pretože ich prežívame v bežnom živote, keď sa mierka zmenší, a dostaneme sa na mikro rozmery, ako napr. na úroveň mitochondrie a buniek, elektrostatická sila ohromne vzrastie vo svojej sile. Presne o tomto si čítal aj v nedávnom článku VOZ #3 o gravitácií a vzniku času.

Len tak pre príklad, niektoré elektrostatické sily, ako je aj sila medzi elektrónom a protónom, ktoré spolu tvoria atóm vodíka, sú asi o 36 rádov silnejšie ako gravitačná sila pôsobiaca medzi nimi.

Elektrostatická sila generovaná v pokožke je len ďalším príkladom silnej elektrostatickej sily, pretože pokožka ako izolant dokáže udržať veľké množstvo náboja. No a toto je kritický dôležité, pretože koža tvorí náš povrch Tela, ktorý prichádza do kontaktu so Slnkom, Teplotou a prostredím, ale aj s atmosférou. Následne prenáša všetky tieto informácie aj energiu pod, a teda do krvi, vody,…

Koža a jej elektrizácia a súvis s melatonínom, tryptofánom,…

Ľudia si neuvedomujú, že práve táto elektrostatická sila súvisí s celou našou biológiou (aj preto som celý môj projekt od začiatku nazval Spoznaj Svoju Biológiu) a tiež súvisí aj s melatonínom a funkciou mitochondrií.

Čím lepšie naša koža pracuje a čím menej narušené membrány má, a čím je lepšie hydratovaná a čím viac obsahuje DHA aj síry (viď posledný článok), tým vyšší náboj dokáže nahromadiť a zadržať.

No a čím vyšší náboj nahromadí a zadrží, tým viac ho môže následne „vybiť“ do vecí pod, ako sú napr. imunitné látky (len si spomeň na autoimunitné problémy a TH-17, či TH2), alebo aromatické aminokyseliny, ako je napr. tryptofán, či serotonín (len pomysli na problémy s trávením, depresiami,…), ktoré sa prenášajú skrz biele krvinky, z ktorých vzniká aj melatonín (pomysli na spánok a našu Regeneráciu)

Mimochodom, o T pomocných bunkách, ktoré nám riadia imunitu, si čítal dva roky dozadu v článkoch Črevo a mozog #13#14. Zopakuj si, keď dočítaš tento článok, veľa vecí ti spätne dôjde. 

Aké je ponaučenie a čo tieto slová vyššie znamenajú, po prečítaní predošlého článku o DHA?

Ako Róbert Becker nechtiac objavil zmenu elektroniky na optiku?

Róbert Becker zistil, že ľudská kosť používa P-N spojenia pre polovodivé obvody, ktoré regenerujú naše kosti.

Avšak to nie je všetko, čo Becker nechtiac objavil. My dnes totiž o polovodičoch vieme omnoho viac. Teraz si to v krátkosti prepojíme s tým, čo ste sa dozvedeli v posledných mesiacoch roku 2022 a konkrétne o Spánku (viď Novembrový webinár o Spánku). A ak si ho stále nevidel, možno je čas zvážiť Prémium Členstvo alebo jednorazovú investíciu!

Polovodiče menia svetlo na elektrický prúd a naopak, el. prúd (flow elektrónov) menia na svetlo. Viď klasické LED diódy. Takto pracujú. Ak si nespomínaš, alebo si to chceš zopakovať, články KB #10 až #11 sú o tom. Rovnako však pracujú aj naše kosti, ale aj iné polovodiče v tele. Ako to však spolu všetko súvisí? Jednoducho. Teraz prichádza rozuzlenie. Radšej sa posaď! 😀

Mohla nejakým spôsobom Matka príroda prísť na to, ako využiť biologické polovodiče na výrobu Svetla (laséru) v čase, kedy nemáme svetlo k dispozícií z externého zdroja, ktoré následne môže biologický systém (život) využiť napr. na svoju regeneráciu a teda neustálu obnovu, aby prežil?

Odpoveď je zdá sa áno. 

Deň je spojený s jednosmerným elektrickým prúdom. Toto sa týka elektrického potenciálu nad povrchom Zeme, ale aj našich tkanív. Toto viete všetci z článkov KB, ale aj z webinárov. Becker však objavil aj zaujímavú vec a to, že v noci tento regeneračný prúd zmizne. Prúd, ktorý ide skrz axóny a interfasciálnu tekutinu pod myelínom, v noci zmizne. Teraz by si si mal povedať wauuuu, ako a prečo?

Všetci, ktorí videli webinár o spánku vedia, že tento prúd v skutočnosti nezmizne, ako si to Becker myslel, ale iba zmení svoju polaritu. To znamená, že zmení smer odkiaľ prúdia elektróny (predná verzus zadná strana). No a aký obrovský zmysel to má? Sleduj.

Regenerácia a generácia endogénneho svetla v noci

To, čo sa udeje medzi tým ako náš regeneračný jednosmerný elektrický prúd zmení smer, je dôvod, prečo evolúcia vynašla spánok a tiež spôsob ako vynašla mechanizmus, ako vytvoriť biologický polovodivý LED systém za využitia špeciálnych polovodičov. Čo je na Polovodičoch zvláštne?

Pri zvýšení elektrického odporu dochádza k vyžarovaniu svetla fotoelektricky. Toto vie každý, kto študoval elektrotechniku a teraz to vieš aj ty. Ako sa zvýši ich odpor? Napr. zvýšením teploty. Pozor, nie teplom, ale zvýšením TEPLOTY! Toto je rozdiel a opäť raz vidíte, prečo majú články a informácie svoju postupnosť. Rozdiel medzi teplom a teplotou už poznáš z nedávneho článku!

Toto nám pekne ukazuje, že jednosmerný elektrický prúd sa môže zmeniť na optický (fotonický) signál a to napr. zmenou teploty alebo zmenou toku. Môže byť toto dôvod, prečo naše telo počas dňa, kedy na našu pologulu svieti slnko hromadí veľa elektrického náboja, ktorý využíva aj na jednosmerný elektrický prúd, ktorý nás regeneruje a poháňa? Tento regeneračný elektrický prúd generujeme mimochodom rovnako aj počas REM spánku, čo súvisí s produkciou a vylúčením dopamínu. Ďalšia zaujímavá zhoda náhod.

A môže to byť tiež dôvod, prečo naopak v noci, kedy spíme hlbokým (DEEP) spánkom, bez externého zdroja svetla, naše telo svieti ako maják a mení el. prúd na optický signál, ktorý koriguje biochemické reakcie v tele, medzi ktoré spadá aj vylúčenie melatonínu, ktoré nastáva zhodou náhod práve počas hlbokej fázy spánku??? Fuuuu, aká to zhoda náhod.

Môže byť tiež toto dôvod, prečo ak človeku chýba dostatok DHA v tkanivách a v bielej hmote mozgu, nedokáže v noci vytvoriť dostatok optického signálu a zregenerovať svoje tkanivá tak ako by mal a jeho spánok nebude optimálny, aj keď v posteli strávi 10 hodín? Dôvod je ten, že ak mu chýba DHA a jeho polovodiče sú v zlom stave, alebo má pri posteli akýkoľvek externý zdroj svetla, jeho telo nevyprodukuje špecifické kvantizované svetlo, aké potrebuje na regeneráciu, nezregeneruje dostatočné množstvo adenozínu a cez deň nebude mať dostatok energie a zároveň dostane okamžite chuť na kávu, ktorá jeho adenozín potlačí umelo!

Áno, dobre čítaš. Aj si svoj deň nevieš predstaviť bez kávy vieš, že máš problém s týmto. S DHA, dopamínom, REM spánkom a generáciou elektrického prúdu a jeho premenou na svetlo.

A môže to dokonca súvisieť aj so spánkom a našim snívaním??? Aj na toto je odpoveď áno. Veď sa len zamysli, čo je to podľa teba SEN. Ja som mojim členom vo webinároch a aj čitateľom vo svojej druhej knihe poskytol. Otázka pre teba je, či ju ty poznáš a ak nie, či ju chceš poznať. Pretože ver, že snívanie súvisí práve s týmto endogénnym svetlom, ktoré generujeme!

Na počiatku bolo Svetlo, ale…

Aj preto sa v mnohých kultúrach „píše“, že na bolo na počiatku Svetlo, ktoré nesie nie len Energiu, ale aj informáciu, ktorá vie byť premenená na hmotu. Toto je pôvod všetkého živého. Takto vznikli aj všetky chemické prvky, na aké si len spomenieš. Pýtaš sa ako? Jednoducho.

Hviezda akou je napr. slnko, vo svojom jadre túto hmotu, vodík, „spaľuje“, pričom vytvorí aj ťažšie chemické prvky a rovnako z tejto transformácie jedného tipu hmoty na iný vytvorí formu svetla, najmä IČ, a následne toto svetlo vysiela do kozmu a aj na Zem. Každý atóm tvojho tela teda pochádza z hviezdy. Teraz sa zamysli čo následne musela príroda spraviť, aby cyklus uzavrela? Jednoducho – Vytvorila ŽivotBiológiu. Preto ten názov Spoznaj Svoju Biológiu.

Všetko živé následne robí čo? Spomaľuje svetlo (energiu a informáciu fotónu), ktorá je ku nám zo slnka vysielaná a tvorí z neho hmotu. Túto hmotu poznáš ako hormóny, jablko, drevo, listy,… Ak si to nedokážeš predstaviť, ako dokáže obyčajný vzduch a slnečné svetlo vytvoriť drevo, ktoré ťa môže zahriať alebo z neho môžeš postaviť dom, pozri si toto pekné 2-minútové video od môjho obľúbenca Richarda Feynmena.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Následne však z tejto hmoty vieme taktiež vyprodukovať svetlo a cyklus tak uzavrieť. Pýtaš sa ako? Čiastočnú, no dôležitú odpoveď už po dnešnom článku poznáš – vďaka vlastnostiam polovodičov a ich schopnosti hromadiť elektrický náboj za pomoci slnka a vody.

Ďalšie dôležité informácie budú odprezentované účastníkom na Sobotňajšej prednáške v Bratislave.

Avšak aj ty sa na teraz môžeš zamyslieť nad týmto. Prečo napríklad komáre vedia koho uštipnúť? Alebo prečo a ako hmyz, či kliešť vie, na koho ísť? A prečo napríklad mnohé vitamíny, vrátane K2, či D vitamínu, majú svoju absorpciu v UV spektre, hoci sa tvoria a recyklujú aj v čreve? Veď UV svetlo svieti zo slnka a preniká iba do epidermisu. Hlbšie nie.

Tí, ktorí čítate pozorne blogy od začiatku a tiež moji stáli členovia by mali odpoveď minimálne tušiť a niektoré otázky už poznať, avšak stále je tu posledná dôležitá otázka – AKO. Aký je tu mechanizmus? A ako do toho zapadá mitochondria, betaoxidácia a krebsov cyklus?

Nezabúdaj totiž, že pokým nevieš AKO, pokým NEPOZNÁŠ samotný mechanizmus, nedokážeš ho ani ovplyvniť. A toto je niečo, čo sa dá naučiť a následne aj využiť!

Zhrnutie a záver

Dnešný kratučký článok verím zvládol každý, schválne som nechal trošku „odmlku“ po poslednom, a verím, že ti veľa vecí objasnil.

To, čo čaká účastníkov série Workshopov, sa bude odvíjať aj od tohto, pretože dostanú do rúk veľmi cenné informácie. Teším sa na každého a na prvom Workshope sa vidíme už túto Sobotu, 18.02. Predpredaj za zvýhodnenú cenu je už skončený, no účasť za plnú cenu, prípadne kúpa lístka na konkrétny wotkshop je k dispozícií naďalej. Bližšie info aj možnosť objednávky/registrácie nájdeš na čísle na obrázku alebo na tomto odkaze!

Tiež ti dávam do pozornosti momentálnu Valentínsku Akciu, ktorá trvá iba do konca Piatka, do 17.02. do polnoci, ktorá platí na Všetky platené Prémium Členstva (Strieborné, Zlaté a Platinové), kde kúpou ročného členstva, získavaš druhé, rovnaké ročné členstvo pre druhú osobu úplne Zadarmo!

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.

Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!


Čítame sa nabudúce, takže zostaň naladený 🙂


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
 1. Jaroslav Lachký píše:

  Ohľadom rozdielu medzi ťažkým a vyčerpávajúcim tréningom Peťo, vysvetlím takto. Keďže vieš, že ja som dnes bol na spiroergometrickom teste, kde som bežal na páse z pokoja až do maxima, pokým som „vyletel“, tak maximum bol u mňa strop a minimum pokoj. U mňa sme napríklad zistili, že moje telo až do maxima stále zapájalo betaoxidáciu a tvorilo kvantá metabolickej vody z malým množstvom deutéria. U mňa napríklad takýto výkon, do maxima, ktorý netrvá dlhé obdobie, prakticky ani nepredstavuje zátaž. Organizmus a moje RER vc maxime aj po záťaži ukázalo, že môj podkožký tuk a voda všetko zabezpečia, vrátane glykogénu. Ak by som však povedzme robil nezmyselné kardio a bežal blízko maximálneho tepu dlhé obdobie, moje telo by to dlhé obdobie neunieslo a betaoxiedácia by sa musela striedať a postupne nahrádzať glykolýzou a tvorbou laktátu, čiže by som už toľko metabolickej vody neprodukoval. Takýmto spôsobom by som svoje telo viac vyčerpal a následne by vyžadovalo aj dlhší odpočinok a regeneráciu. To znamená, že povedzme ty, keďže viem, čomu sa venuješ, ideš na bežnú jazdu, kde si schopný spaĺovať stále len tuk a tvoriť/recyklovať svoju metaoblickú vodu ak máś výkonné mitochondrie, môžeš kľudne takto trénovať a nepotrebuješ estra regeneráciu v zmysle, že telo musí nahrádza´t glykogén, opravovať rozbité vlákna, atď., Podobne ak si dáš napríklad krátky výbušný anaerobný tréning, napríkad BOX (ten mám rád na rozcvičku) a potom nejaký bežný tréning, kde je tvoje telo schopné kryť záťaž z vlastných zásob na tele a stíha recyklovať/tvoriť vodu v mitochondriách tak vieš, že si v kľude. Presne preto som napísal ten rozdiel. Tvoje zdravie a mnitochondrie rozhodnú o tom, čo je pre teba ťažký tréning a čo vyčerpávajúci. Niekto obézny napríklad „žďíma“ mitochondrie už pri chôdzi, pretože nie je schopný betaoxidovať a tvoriť vodu zbavenú deutéria, čo je aj dôvod, prečo by nemal cvičiť a už vôbec nie niekde vo fitku a robiť nezmyselné kardia. Iba si viac ublíži. Naopak zdravý človek s dobrými mitochondriami, môže ak pozná svoje telo mať napríklad hodinový ťažký tréning, ktorý ho nevyčerpá, skôr ho „precvičí“, dá mu zabrať, trochu málo natrhne svalové vlákna, prípadne zapojí anaerobný systém (už podľa aktivity), no následne nepotrebuje dlhú dobu ani veľa stavebného materiálu na opravu. Toto je ten dôvod a spôsob, kedy ti stačí menej spánku. V opačnom prípade pôjdeš len na dlh a zvyčajne to aj spoznáš! Môžeš napríklad sám vyskúšať spiroergometriu, odporúčam, skvelý test, a niečo o sebe aspoň zistíš 🙂

  • Peto píše:

   Taak to by som uz potreboval, taky zatazovy test aby mi stanovili aj treningove zóny aj ako som na tom po zime 😀 (asi v marci by som mal ísť). Ak chces, mozem sa potom podelit o moje vysledky. Opytam sa, kolko krat do tyzdna trenuješ a ako dlho/časovo ?

   • Jaroslav Lachký píše:

    Určite Peťo, ja som vždy za to, aspoň občas, poznať svoj stav a niektoré veci aj merať. To už podľa toho kto ako často potrebuje a hlavne to prepojiť aj s pocitmi, kontextom, atď., aby človek netrpel ilúziou alebo naopak. Čože vždy pomôže mať nejaým spôsobom aj objektívny ukazovateľ. A podeliť v kľude 🙂

 2. Peto píše:

  Ináč, všimol som si ze na multimetri mas prepnuty merak na striedave napätie… myslel som ze treba merať na jednosmernom. A ten valček čo držiš v ruke, čo je to minus pól ? Je to miesto klasickeho hrotu na meranie elektronickych suciastok ?

  • Jaroslav Lachký píše:

   V tomto prípade Peťo meriame striedavé napätie, pretože takto zistíš všetko okolité, ktoré sa na tebe zachytí. To znamená elektronika, ktorú máš vo vrecku, stožiare, káble,… toto indukuje striedavé el. napätie a toto sme merali. Samozrejme po prepnutí na jednosmerné idú hodnoty smerom k mínus, pretože laicky napísané, vtedy meriame čerpanie elektrónov z anódy menom Zem. Toto je zas na inom obrázku, a hodnoty sú veľmi zaujímavé, no obrázok v tomto blogu nie je.

   • Peto píše:

    Aha rozumiem

    • Jaroslav Lachký píše:

     Tento telový multimeter sa využíva najmä v obydliach a vtedy je najlepšie vidieť rozdiel. Tvoje povrchové napätie tela často kolíše a to veĽmi vysoko, nie len v plus milivotltoch, ale dokonca v desiatkách voltoch, už len dotykom Notebooku, obzvlášť keď je v nabýjačke, množstvom spotrebičov a elektroniky v miestnosti, RF signálu, atď

 3. Peto píše:

  Fajn članok, opäť zas niečo velmi dôležite a zaujímave. Ja sa teda preto pýtam, sú teda sny respektíve snívanie v noci ked spíme niečo dobré pre organizmus, je to prospešné ? Alebo čoho je to znakom ak mame počas spanku sen ?

  • Sú veľmi prospešné až žiadúce Peťo. Je to znakom toho, že tvoj REM spánok prebehol, že sa tvoj dopamin vytvoril a vylúčil a tiež sú znakom sily a intenzity (aj trvania) tvojho regeneračného elektrického prúdu v axonoch pod myelinom!

   • Peto píše:

    Ou tak to je fakt zajimave velkee AHA… totizto musim povedať, ze posledny cca rok mávam sny ovela častejsie asi este častejsie ako ked som bol malý respektive teeneger. Vieš často sa odporúča spat okolo 7-8h však že… je možne sa teda vyspať dobre aj za 5-6h ? Napriklad ja spim väcsinou cca 6-7h vynimočne 8h a pocitovo sa vyspim asi lepsie ako ked som kedysi spaval aj 9h. Ako stredoškolak som nemaval casto sny. Aspon si to nepamätám… az teraz posledný cca rok V lete sa mi stavalo ze aj po intenzivnom treningu som sa vyspal za 5-6h.

    • Jaroslav Lachký píše:

     Som rad, že ďalšie AHA prišlo! Co sa týka kvality spánku a dĺžky spánku, sú to naozaj 2 rozdielne veci, no je to veľ i, veľki individuálne. Osobne si myslím, že človek povedzme od puberty do nejakej 50ky je schopný vydržať na cca 7 až 8 hodín spánku, no môj názor, aj na základe experimentovania je, že 6,5 hodiny je minimálna doba, ktorá nie je dlhodobo udržateľna. Je udržateľna iba pre živočícha v chjlade a na úplne ketotickej strave s dostsrkom DHA. No tak či onak do hry vstupujú iné faktory, no nepredpokladám, že je to dlhodobo nizke, takže áno je to možné. Poradím ti napriklad zo skúseností Hack, keď máš nejaký ťažší ale nie vysulujuci tréning, v daný deň jedz raz, alebo dvakrát a schválne menej. Teda zješ možno dve tretiny alebo polovicu z jedla aké by si zjedol normálne a aspoň 4 hodiny pred spánkom. Sam uvidíš druhý deň, ako kvalitne sa vyspis a ako, sa zobudíš. Ak je telo zdravé, a máš výkonné mitochondrie, už v noci budú plné ketoticke a potreba dlhého spánku sa skráti, pretože tvoj DEEP spánok, aj rem budú maximalizovane

     • Peto píše:

      A aky je rozdiel medzi tažkym a vysilujucim ? ked si dam tažky trening tak ma to vysili nie ?

     • Ohľadom rozdielu medzi ťažkým a vyčerpávajúcim tréningom Peťo, vysvetlím takto. Keďže vieš, že ja som dnes bol na spiroergometrickom teste, kde som bežal na páse z pokoja až do maxima, pokým som „vyletel“, tak maximum bol u mňa strop a minimum pokoj. U mňa sme napríklad zistili, že moje telo až do maxima stále zapájalo betaoxidáciu a tvorilo kvantá metabolickej vody z malým množstvom deutéria. U mňa napríklad takýto výkon, do maxima, ktorý netrvá dlhé obdobie, prakticky ani nepredstavuje zátaž. Organizmus a moje RER vc maxime aj po záťaži ukázalo, že môj podkožký tuk a voda všetko zabezpečia, vrátane glykogénu. Ak by som však povedzme robil nezmyselné kardio a bežal blízko maximálneho tepu dlhé obdobie, moje telo by to dlhé obdobie neunieslo a betaoxiedácia by sa musela striedať a postupne nahrádzať glykolýzou a tvorbou laktátu, čiže by som už toľko metabolickej vody neprodukoval. Takýmto spôsobom by som svoje telo viac vyčerpal a následne by vyžadovalo aj dlhší odpočinok a regeneráciu. To znamená, že povedzme ty, keďže viem, čomu sa venuješ, ideš na bežnú jazdu, kde si schopný spaĺovať stále len tuk a tvoriť/recyklovať svoju metaoblickú vodu ak máś výkonné mitochondrie, môžeš kľudne takto trénovať a nepotrebuješ estra regeneráciu v zmysle, že telo musí nahrádza´t glykogén, opravovať rozbité vlákna, atď., Podobne ak si dáš napríklad krátky výbušný anaerobný tréning, napríkad BOX (ten mám rád na rozcvičku) a potom nejaký bežný tréning, kde je tvoje telo schopné kryť záťaž z vlastných zásob na tele a stíha recyklovať/tvoriť vodu v mitochondriách tak vieš, že si v kľude. Presne preto som napísal ten rozdiel. Tvoje zdravie a mnitochondrie rozhodnú o tom, čo je pre teba ťažký tréning a čo vyčerpávajúci. Niekto obézny napríklad „žďíma“ mitochondrie už pri chôdzi, pretože nie je schopný betaoxidovať a tvoriť vodu zbavenú deutéria, čo je aj dôvod, prečo by nemal cvičiť a už vôbec nie niekde vo fitku a robiť nezmyselné kardia. Iba si viac ublíži. Naopak zdravý človek s dobrými mitochondriami, môže ak pozná svoje telo mať napríklad hodinový ťažký tréning, ktorý ho nevyčerpá, skôr ho „precvičí“, dá mu zabrať, trochu málo natrhne svalové vlákna, prípadne zapojí anaerobný systém (už podľa aktivity), no následne nepotrebuje dlhú dobu ani veľa stavebného materiálu na opravu. Toto je ten dôvod a spôsob, kedy ti stačí menej spánku. V opačnom prípade pôjdeš len na dlh a zvyčajne to aj spoznáš! Môžeš napríklad sám vyskúšať spiroergometriu, odporúčam, skvelý test, a niečo o sebe aspoň zistíš 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov