Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

Objednávky do konca 2024 rozosielame v r. 2025!

Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený - posielame v 2025! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

VOZ #8 Ubikvitinácia a praktické Kroky a Testy ako ju zlepšiť

5.3. 20233156x11

V dnešnom článku spoznáš Praktické Kroky a Tipy ako merať (kvantifikovať) svoju ubikvitináciu aj ako ju Pribrzdiť a kontrolovať!

Najskôr ti predstavím jednoduché testy (krvné testy ako serotonín, vitamín D, močovina, a iné), tiež nejaké subjektívne ako kvalita spánku, apod., a následne sa pozrieme na to, ako ju Brzdiť/Kontrolovať 3 hlavnými krokmi. Poďme na to!

SUMÁR ČLÁNKU

  • Krátke zopakovanie čo je to Ubikvitinácia
  • Praktické Kroky/Tipy ako svoju ubikvitináciu zistiť (kvantifikovať) ako:
    • Využívanie modrého svetla verzus uEMP (viac DHA alebo Vitamín A)
    • Močovina/Kreatinín – Dehydratácia
    • Meranie Kortizolu (kortizol v slinách test)
    • Meranie serotonínu (test na serotonín v krvi/moči a vyhodnotenie)
    • Spánok a jeho kvalita
    • Cholesterol, Vitamín D, selén, glutatión a ďalšie
  • Praktické Kroky po tom čo svoju Ubikvitináciu trochu spotnáš, ktoré ti ukážu ako ju aspoň zo začiatku ako laik Riešiť!
  • Záver, zhrnutie, nejaké tie tipy a body na závere

O čom to dnes bude

Verím, že posledný článok si čítal, pretože dnes budem stručný, no budem nadväzovať. Tiež ti odporúčam mať pozreté tieto články a ideálne ak ich máš už doma vytlačené (praktické pdf protokoly) a aplikuješ. Všetko v nich totiž bolo a dnes to iba doplníme/pospájame.

A ak patríš k prémium členom, o to väčšia výhoda, hlavne po posledných cca 4 webinároch a tiež viacerých praktických protokoloch.

Rýchle zopakovanie – Čo je to ubikvitinácia

Rýchlo si zopakujme, čo je to tá ubikvitinácia. Tiež prízvukujem, že som ti schválne písal aj kontext, ako funguje v prírode, aby si videl, že sa nemáš na veci pozerať iba čierno bielo.

Keď je v tvojom tele nejaký proteín príliš zoxidovaný (stratil elektróny a klesol jeho Redox), už nedokáže byť správne hydratovaný a transformovať v bunke energiu, bunka aktivuje ubikvitín a stimuluje ubikvitináciu. Pre bunku a je to signál, že je proteín neefektívny, treba ho zahubiť a nahradiť novým!

Keď je proteín teda zlý, nahradíme ho, na čo potrebujeme roztvoriť DNA, syntetizovať ho z génov, stavebný materiál (aminokyseliny zo stravy) a tiež veľa ATP. Toto už vieš. Ako teda vidíš, nie je to iba čierno-biele.

Tento proces potrebujeme, napríklad keď sme chorí, keď máme vážny problém, keď sa mladý človek vyvíja v dospelého, alebo keď sa medveď na jeseň stane takmer cukrovkárom, no v zime sa „vylieči“.

Aj tvoje telo v závislosti od Redoxu svojich proteínov spúšťa ubikvitináciu vtedy, kedy potrebuje. No ako to už býva v prírode zvykom, sú tu isté cykly, ako napr. sezóny (4 ročné obdobia), ktoré nám v tom pomáhajú.

Keď si spomenieš povedzme na veľké vyhubenia, malo by ti niečo dôjsť. Keď sa život skoro zahubil, a planéta bola zahalená mrakom, napríklad po dopade meteoritu, Redox všetkého živého na planéte sa logicky znížil a ak by sme nemali k dispozícií dobu ľadovú (Adaptácia na chlad), neboli by sme tu.

Takto príroda zredukovala množstvo ubikvitinácie, aby živočíchy spiace v snehu dokázali prežiť, hybernovať, nemuseli toľko nahrádzať svoje proteíny (a teda ani toľko jesť), a zároveň boli schopné betaoxidovať!

Ako kvantifikovať (rozoznať), na koľko je moja Ubikvitinácia stimulovaná

Aktivácia ubikvitinácie rozhoduje o tom, koľko proteínov budeš nahrádzať a teda aj či si ho môžeš dovoliť jesť menej, na večeru, na raňajky, alebo ho potrebuješ viac. Je to veľmi intuitívne, no často na to ľudia zabúdajú. Aj chorí človek, ktorý hojí zlomeninu, vyžaduje viac spánku, odpočinku, regenerácie a stavebného materiálu.

So znižujúcim sa redoxom a dehydratáciou, ktoré zvyšujú ubikvitináciu je to rovnaké, hoci to tak nie je vidieť navonok (nesúď knihu podľa obalu!)

Opäť prízvukujem aj Členstvo, pretože sme si o tomto hovorili s členmi vo Februárovom QaA.

Nedostatok Vody v bunke (dehydratácia) = nízky Redox = znížený regeneračný jednosmerný elektrický prúd = znížená autofágia = vyššia stimulácia ubikvitinácie = vyššia spotreba ATP = toto je bod, kedy tvoja chuť na sacharidy (obzvlášť sladké) vzrastá.

uEMP (elektronika, wifi, RF, EP, MP)

uEMP (elektronika, wifi, RF, EP, MP) nás dehydratuje, zatiaľ čo DHA je zasa degradované najmä umelým modrým svetlom (viď články na blogu – Bazanov efekt).

To máš teda hneď prvý bod. Ak o sebe vieš, že tráviš väčšinu dňa takto, tvoja ubikvitinácia je stimulovaná viac.

Ak je to viac uEMP, zrejme si potrebuješ dať záležať viac na vode, ak modré svetlo, konzumuj častejšie potraviny s vitamínom A aj DHA (morské ryby, plody, ústrice,…).

Tvoj Spánok. O tomto si čítal naposledy tiež. Kvalitný Spánok a pocit energie cez deň si vieš zapisovať do denníčka!

Ak je kvalita tvojho spánku dlhodobo zlá, tvoja ubikvitinácia je zvýšená. Toto považuj za fakt. Aj preto je dnes dobre známe, že len jediná zlá noc nám zvýši chute na sladké.

Močovina a Kreatinín spolu so SodíkomDraslíkom ako znak dehydratácie.

Toto rozoberať nemusíme, pretože to má každý rozobraté či už v členstve, alebo MasterClass Krvné Testy. Sú tam presné hodnoty, výpočet ako si sledovať, a kedy usúdiť, že je dehydratácia vyššia.

Močovina aj kreatinín stoja euro až dve, stačí ich len správne vydeliť, sodík by si mal mať vo všeobecnosti aspoň nad 139 mmol/l a draslík si sleduj dlhodobo. Ak klesá, tvoja voda v tele stráca štruktúru a prichádzaš o ATP.

Prípadne si vieš rovno nadizajnovať krvné Testy Chem 7 (Glukóza, CO2, močovina, kreatinín, sodík, chlór, draslík)

Tvoj Diurnálny Kortizol, ideálne v slinách.

Kortizol má svoju diurnálnu krivku a odvíja sa priamo od práce a smeru víru mozgomiešneho moku a neoklameš ho. Ráno by mal byť najvyšší a s príchodom večera klesať. Ak je to opačne, alebo je neustále rovnaký, tvoj CR je narušený a hneď vieš, že tvoje hlavné cirkadiánne hodinky už „nešlapú“ rýchlejšie, ako ostatné v tele.

To znamená, že tvoja ubikvitinácia je zvýšená a to najviac v tkanive/orgáne, s ktorým máš problém!

Kortizol, ukážky, merania, kde a ako merať, ako vyhodnotiť,… sme si taktiež ukazovali v MasterClass-e.

Cholesterol, LDL cholesterol, TAG, Vitamín D, sDHEA

Ak si sleduješ pravidelne tieto markéry, tak o sebe vieš, ako pracuje tvoje črevo aj koža a či si viac „riadený“ slnkom, alebo chladom. Ak mávaš vyšší celkový aj LDL cholesterol, tvoje TAG by mali byť neustále nízke, tvoja hydratácia (močovina/kreatinín) v norme a tvoja spiroergometria by to mala potvrdiť, vyššou oxidáciou mastných kyselín a tiež Respiračným kvocientom.

Ak to chceš riešiť skrz krvné testy, rozbor mastných kyselín je tiež možnosť, a mal by si mať nízku kys. Palmitovú aj palmitolejovú a pomery Omega 3 ku Omega 6 v norme.

Ak mávaš cholesterol v norme (nižší), tvoje TAG by malo byť stále nízke a následne by sa ten síran, ktorý ti v krvi cholesterol v letných mesiacoch bez nutnosti LDL prepravuje, objaviť vo vyšších hodnotách vitamínu D (25-OH aspoň 50 a viac ng/mL = 125 a viac nmol/l) a tiež ako vyšší sDHEA (muži = aspoň 7 umol/L a viac, ženy = aspoň ¾ z ref.)

Ak sa ťa netýka ani jedno, teda máš vyšší cholesterol, nízke steroidy, nízky vitamín D, buď si istý, že tvoj HsCRP je vysoký a tvoje telo nemá dostatok síranu (zlé črevo + málo slnka), následkom čoho nemá ani dostatok melatonínu a naopak hromadí veľa deutéria. U teba je teda ubikvitinácia stimulovaná a je na tebe, ktorý z 2 riešení si zvolíš ako „brzdu“ (Slnko alebo Chlad).

Nezabúdaj, čo si sa naučil v poslednom článku: Hladina tvojho melatonínu, ktorý ti regeneruje mitochondrie aj bunky, je závislá na množstve DHA a vody v tvojom tele, ale aj na pohybe síry.

Čím menej DHA, síry a vody máš v nejakom tkanive (viď znaky vyššie), tým menej melatonínu vyprodukuješ a tým viac budeš stimulovať ubikvitináciu a menej autofágiu!

To máš teda ďalší dôvod, prečo odporúčam moderným ľuďom konzumáciu rýb plných DHA, nezávisle na sezóne.

Vitamín D a opaľovanie

Čím sme menej na slnku, tým menej síranu sa do krvi z pokožky uvoľní. To je logické. Menej síranu zo slnka znamená, že proteíny sa nedokážu dostatočne zredukovať („dobiť“) a ich ubikvitinácia vzrastie. Menej síranu zo slnka tiež znamená väčšia závislosť na Čreve a síru redukujúcich baktériach (o tomto si čítal článok VOZ #5).

Tieto baktérie prevládajú viac u karnivorských živočíchoch, čo ti poukazuje opäť na viac na ketogénnu stravu s dostatkom buď SLNKA (viď lev v púšti), alebo dostatkom DHA (ľadový medveď v chlade). Ty si zvoľ teda podľa seba, či chceš svoju ubikvitináciu stlmiť slnečným svetlom (správne opaľovanie sa a Solárny Mozoľ) alebo Adaptáciou na chlad.


Ak mi neveríš alebo si tieto veci chceš aj reálne merať, opäť využi svoj prirodzený vitamín D, cholesterol, a hormón sDHEA. Zmeraj si ich niekedy uprostred Zimy, kľudne ešte teraz, a potom niekedy v Apríli až Júni. V druhom prípade by mali byť vyššie. Ak je vysoký len cholesterol, no vitamín D ani sDHEA nereagujú automaticky vieš, že buď si dehydratovaný, chýba ti DHA alebo síran, či kombinácia viacerých.

Opäť použijem príklad s autobatériou, ktorý často vravím členom vo webinároch. Ak ti auto nechce nakopnúť, čo spravíš? Skontroluješ autobatériu. Vyberieš ju, nabiješ, dáš do auta a štartuješ znovu. Ak ani potom nenakopne sú len 3 možnosti:

Buď jej chýba destilovaná voda (dehydratácia), alebo nemá v poriadku štartovacie káble (málo DHA), alebo nevie držať náboj (kolagén/polovodiče v zlom stave). Vo februárovom QaA webinári som spomínal dokonca aj masáž, takže vypočuť, pretože tento znak môžete odhaliť aj sami, bez veľkých investícií.

Ďalší znak/krvný test pre ubikvitináciu – Serotonín v krvi

Tento markér si dávam samostatne, pretože množstvo otázok, aké som v minulosti k tomuto dostal, ani nespočítam, a možno teraz pochopíš, ak sa to týkalo aj teba, prečo ťa odpoveď nie vždy potešila.

Meranie si serotonínu v krvi totiž nie je príliš relevantné a už vôbec ti nepoukáže na to, ako je na tom status tvojich neurotransmiterov, avšak dá sa z neho veľa usúdiť. Napríklad tvoja ubikvitinácia a následne aj status pohybu síry v tele, melatonínu a aj cirkadiánneho rytmu. Sleduj.

Serotonín sa syntetizuje z tryptofánu, v tenkom čreve, ktorý je transkripčne aktivovaný sulfátom vitamínu D3. Potrebuješ teda vitamín D a aj síran. DHA má zasa následne obrovský vplyv na pôsobenie serotonínového receptora v postsynaptických neurónoch v čreve hneď za enterocytmi.

Toto je presne to miesto, na aké tvoje prokaryoty v čreve vysielajú kvantá svetla. A práve toto svetlo je potrebné na to, aby ho vďaka DHA enterocyty vo výsteľke čreva zachytili a mohli konvertovať tryptofán na serotonín a ten zasa sulfátovať až na melatonín sulfát. [R]

Vidíš tú rovnicu? Proteín tryptofán vyžaduje vitamín D (mysli UV svetlo), aby sa konvertoval na serotonín, a ten ho vyžaduje opäť, spolu s dobrým mikrobiómom a hlavne dostatkom síranu na to, aby tento serotonín prepravil do mozgu, respektíve aby tam dostal tryptofán a vytvoril sa v mozgu serotonín.

Ak si si teda niekedy meral serotonín v krvi, a máš prípadne nejaký pridružený problém s imunitou (najčastejšie znížené leukocyty), svalstvom, prípadne depresiami, tvoj serotonín v krvi bude zrejme vyšší.

Mozgový serotonín je totiž syntetizovaný z tryptofánu enzýmom tryptofán hydroxylázou 2. Tento enzým je transkripčne aktivovaný sulfatovaným hormónom vitamínu D3. No a je to slnko, ktoré tvorí vitamín D. Sérotonín, ktorý sa používa v mozgu, musí byť produkovaný v mozgu!

Presne pre toto sme s členmi mali decembrový webinár zameraný na správne, ale aj nesprávne suplementovanie vitamínu D. Pretože hádaj čo.

Ak sa ťa týka tento problém, máš v krvi vyšší serotonín, pričom máš pravdepodobne nedostatok serotonínu v mozgu, doplnok s vitamínom D ti stav rýchlo zhorší a pravdepodobne to aj pocítiš!

Ty potrebuješ Slnko, alebo v krajnom prípade vhodne nadizajnované UV lampy v interiéri doplnené o Červené a IČ žiarovky!

A ak by si to chcel vziať za ten najlepší koniec, môžeš využiť veci z Protokolu pre lepšie Črevo a merať si aj serotonín v moči. Práve jeho úroveň v krvi a moči by mali korelovať tomu, ako dobre sa dostáva alebo nedostáva do mozgu a ako pracuje. Ber to podobne ako glukózu. Keď vieš koľko jej cca zješ, koľko asi tvoje telo dokáže za deň „spáliť“, no v krvi ju máš neustále vysokú – hromadí sa. Rovnako opačne, ak si zdravý, a sacharidy nebudeš konzumovať, v krvi budeš mať stále optimálnu hranicu (telo si tvorí, využíva a nehromadí). Toto je podobné!

Opäť raz opakujem, ak máš s týmto problém, pohyb síranu a produkcia tvojho melatonínu nie je adekvátna a tvoja ubikvitinácia aj spotreba ATP sú zvýšené! Mysli na to! Pre teba sú teda raňajky bohaté na proteín vhodné a rovnako postupná zmena životného štýlu už v rámci bodov nižšie (Chlad vs Slnko).

Nosenie zapnutej elektroniky, mobilu, NTB,… v blízkosti orgánov

Tento bod spomínam z posledného článku, nech to máš pekne pohromade! Ak pracuješ často s NTB, či počítačom, ktorý nie je uzemnený alebo je ešte aj pripojený na sieť, ubikvitinácia v častiach tela jemu najbližšie je zvýšená a aj ich cirkadiánne hodinky. To znamená, že cirkadiánne hodinky začnú ísť rýchlejšie v porovnaní s tými za okom a mozog stráca kontrolu nad opravou/recykláciou daného tkaniva.

Ak sa tento pomer rýchlosti z akéhokoľvek dôvodu zmení, biochemické procesy v tvojom tele sa zmenia tiež. Musia sa!

No a ty už vieš, že všetky enzýmy v našom tele, medzi ktoré spadá aj proteáza (ubikvitinácia), potrebujú na svoje fungovanie vodu a tunelovanie protónov z tejto vody. Tiež potrebujú správne načasovanie (SCN a DHA). Ak ti teda DHA v oku chýba, alebo si dehydratovaný, tvoja ubikvitinácia sa musí zvýšiť a tým sa zmení aj bunkový cyklus a teda relatívnosť času v danom tkanive a SCN.

To znamená, že časť tela, ktorá sa takto dehydratuje, napríklad pečeň/pankreas/prostata, ktoré sú najbližšie mobilu, či NTB, svoj čas zrýchlia (pretože zrýchlia bunkové cykly) a už nedokážu byť kontrolované SCN. Takýmto spôsobom za zníži aj ich melatonín a recyklácia tvojich mitochondrií v danom tkanive, kde vzrastá heteroplazmia aj koncentrácia deutéria.

Vyššia koncentrácia deutéria následne ešte viac zhorší viskozitu vody v mitochondrií a schopnosť generovať ATP, čo ešte viac zvýši závislosť bunky na glukóze!

Teraz zasa raz lepšie chápeš, prečo ak pracuješ v kancelárií, nedaj bože ešte na smeny a pod umelým svetlom, mávaš častejšie chute na sacharidy. Telo si glukózu pýta, pretože potrebuje rýchly zdroj ATP a tiež sa snaží ubikvitináciu spomaliť.

Avšak ty v tejto situácií potrebuješ pravý opak. Ketogénnu stravu s dostatkom DHA, jódu aj síry a potrebuješ robiť všetko pre to, aby boli tvoje mitochondrie schopné betaoxidovať (napr. chlad), pokým nezmeníš prácu/prostredie, kanceláriu,…

Rovnako ti mohlo práve dôjsť, prečo má dnes veľa ľudí problémy s pokožkou, karpálnym tunelom, či iným, podobným prejavom. Ak sú totiž dva polovodiče v kontakte, zvyčajne ten ťažší (elektronika z kremíka), berie viac energie tomu ľahšiemu (tvoje telo z uhlíka)!

Glutatión, či selén v krvi a ubikvitinácia

Dalo by sa toho popísať z testov, či laických subjektívnych markérov samozrejme viacej, no nechcem ťa zbytočne mýliť. Napríklad meranie si v krvi aspoň Glutatiónu, selénu, spiroergometria, a niektoré ďalšie. Podobne je to aj s mnohými doplnkami, ktoré ako sám vidíš nižšie, nijako nespomínam. Možno tak Okuliare, nejaký ten kábel na uzemnenie NTB, vhodný trimeter, panel, prípadne žiarovky, či matrac. Pre mňa osobne, keď je reč o doplnkoch, tak práve toto sú tie, ktoré sa oplatí kúpiť!

Veď keď si len vezmeš veci ako síra, sírany, alebo DMS, či DMSO, chondroitin sulfát, a podobne. Aj toto sú látky, z ktorých niektoré majú dokonca preukázané v štúdiách nejaké benefity, no mysli na to, že naša Biológia nie je stavaná na suplementy. Je stavaná na kvantizáciu zo slnka. To znamená, že akýkoľvek doplnok, ktorý užijeme a nie je kvantizovaný (správne kontrolovaný), nemusí vykonať to ,čo má.

Ešte inými slovami napísané, to, že niečo dostaneme do tela ešte neznamená, že sa to dostane tam kam má a že to spraví to, čo by malo!

Ako si môžeš pamätať z článku VOZ #5 o síre a dusíku a jeho pohybe, tak v mori to všetko začína fytoplanktónom a tunajšími baktériami. Tieto baktérie produkujú a recyklujú dusík aj síru. No a keď zahynú, ich telo (biomasa) sa rozloží a slúži ako stavebný materiál pre ekosystém ďalej. Ako sa biomasa rozkladá, uvoľňuje vysoko zapáchajúcu zlúčeninu nazývanú dimetylsulfid (DMS). Tento plyn je veľmi prchavý a pohlcuje ho naša atmosféra. Aj preto sa DMS našlo viackrát vo vzorkách vzduchu odobratých v rôznych nadmorských výškach našej atmosféry.

Kyslík aj slnečné svetlo reagujú s DMS, čo následne spôsobuje, že DMS prechádza sériou oxidačných krokov, ktoré zahŕňajú tvorbu dimetylsulfoxidu (DMSO), metylsulfonylmetánu (MSM) a iných sulfátov. Práve mikroskopické častice síranu sú potrebné na to, aby vodná para v atmosfére vytvorila oblaky. Kvapôčky vody „absorbujú“ DMSO a MSM, pretože obe sú vysoko rozpustné vo vode. Nakoniec, keď mraky uvoľnia svoje kvapky vody ako dážď, stopové množstvá týchto zlúčenín klesnú na Zem, aby ich použili rastliny alebo sa vrátili do mora na zopakovanie procesu.

Rastliny aj zvieratá, ako aj ľudia teda prijímajú síru pomocou MSM a iných zlúčenín síry, ktoré pochádzajú z atmosféry. Nepotrebujeme nijaké doplnky!

Napíšem ti teda už len spôsoby, ako nad vecou premýšľať po tom, čo svoju ubikvitináciu (podľa bodov vyššie) aspoň laicky diagnostikuješ a čo s tým môžeš robiť. Nech to máš aj takto pekne pokope, v jednom článku.

Ako ubikvitináciu spomaliť alebo zrýchliť?

Takže. Zopakujme si to – Tvojou úlohou je spoznať, ako je na tom tvoja ubikvitinácia a následne ju vedieť brzdiť a/alebo nechať pracovať ak chceš/potrebuješ proteíny opraviť.

Ak o sebe vieš, že je tvoja ubikvitinácia zvýšená dlhodobo, tvoje proteíny sa nahrádzajú často, ty prichádzaš o kvantá ATP, a pokým ubikvitináciu nedostaneš pod kontrolu (zmenou prostredia, slnkom, chladom), potrebuješ jednoducho jesť viac proteínu a robiť všetko pre to, aby tvoje mitochondrie betaoxidovali a ty si mohol fungovať na viac ketogénnej strave, ktorá ti zabezpečí najviac ATP.

Ak totiž ATP spotrebúvaš viac, potrebuješ ho tvoriť viac. Tuk vyprodukuje 4krát viac ATP ako glukóza. Tu tiež vyprodukuje 2krát viac vody ako glukóza. Jednoduchá Matematika. No a živočíchy ako my ľudia sú prirodzene ketotické v 3 situáciách.- V chlade, v spánkuv letných mesiacoch na priamom UV slnku, kedy ti ani moc nechutí jesť (možno tak smäd a nejaký ten kus nízkokalorického ovocia).

Tieto 3 situácie majú svoj dôvod, pretože vtedy sú naše mitochondrie optimalizované na betaoxidáciu. Zapamätaj si to!

Ako Ubikvitináciu brzdiť – tu sú 3 hlavné spôsoby, ktoré potrebuješ prispôsobiť sebe:

Ak teda nezvládaš chlad, pretože máš napríklad veľmi zničenú štítnu žľazu a príliš slabé mitochondrie neznamená to, že nemôžeš svoju kožu a tvár aspoň ochladzovať. Práve naopak. Tiež sa môžeš čo najviac potápať (viď Januárový webinár ako na to) a robiť si slané kúpele. Ver, že je to veľký krok a ideálne, ak je teplota aspoň o niečo chladnejšia ako vzduch okolia.

Podobne si môžeš aspoň ako malý „suplement“ zabezpečiť do interiéru, kde tráviš čas, nejakú červenúIČ žiarovku. Prípadne aj UV žiarovku. O tomto majú moji členovia nový – Marcový Webinár. A určite bude pokračovanie. Podobne nejaký vhodný IČ panel, ktorý ti tiež pomôže trochu s mitochondriami (nezabúdaj, že slnko vysiela cez 43% IČ svetla) a tiež ti pomôže so solárnym mozoľom, aby si zvládal viac UV.

Tiež môžeš raňajkovať jedlo bohaté na proteín (ideálne s DHA) a/alebo, ak si mladší, nemáš vážne problémy, môžeš zaradiť aj sacharidy.

Tu je krátky „náčrt“, čo sa stravy týka:

Začni vstávať VŽDY v rovnaký čas. Cez týždeň, aj cez víkend. Momentálne je výhoda, keďže idú dlhé dni, že sa človeku ľahšie vstáva, keď je skôr svetlo.

Keď vstaneš, choď na chvíľu VON a buď aj BOSÝ (aspoň na minútu). Či už vstávaš pred východom slnka, alebo po, UROB TO. Ideálne sa predtým potopiť (aspoň tvár).

Potom zjedz svoje prvé JEDLO. Musí to byť cca 30 až 60 minút od zobudenia a to každý deň. Ideálne nie pred TV.

  • RAŇAJKY musia obsahovať dostatok PROTEÍNU a primerane TUKU, prípadne SACHARIDOV.
  • Proteínu si ráno dopraj, kľudne aj 40 – 80 g, podľa váhy a podľa toho, ako dlho budeš po raňajkách sýty. Ak nebudeš hladný aspoň 4 až 5 hodín potom, našiel si svoju primeranú hranicu. Ak hladný budeš, ďalší deň skús pridať a uvidíš.

Následne si odsleduj svoje znaky citlivosti na Leptín z tohto článku a až začneš na sebe väčšinu pozorovať, vtedy proteín na raňajky nepotrebuješ a môžeš ho zaradiť skôr na večeru. Ak trénuješ, ideálne po ňom!

Tu nájdeš aj praktický pdf protokol na stiahnutie. Iba klikni a stiahni!

Ako poslednú vec na dnes, ktorá bude iba pre pár „vyvolených“, pretože si uvedomujem, že nie každý je na toľko zodpovedný, že investuje pár eúr, aby si spravil aspoň základné krvné testy – a tou je vitamín D.

Za mňa je to naozaj veľmi pekný markér. Zmeraj si ho napr. teraz, keďže UVB máme iba pár dní (po zime by si ho mal mať logicky nižší, ak si ho nesuplementoval), následne funguj tak, ako normálne, choď pravidelne na slnko alebo rob prvé zmeny a buduj solárny mozoľ a zmeraj si vitamín D opäť o dva mesiace (alebo neskôr/skôr).

Ak zistíš, že tvoj vitamín D v krvi nereaguje, je na tebe, aby si podľa bodov vyššie zistil, či je problém v DHA, dehydratácií, sírane a fixnul ich. Ak nie – musíš čeliť dôsledkom.

Opäť si spomeň na autobatériu. Ak sa vybije nevyhodíš ju. Najskôr pozrieš VODU a doleješ (hydratácia), potom skontroluješ štartovacie káble (DHA) a následne skontroluješ nabíjačku (Gronudnig verzus UV). Aj je všetko OK, batériu nabiješ a bude šlapať ďalej. Prípadne môžeš ako krátkodobý proces ešte batériu vziať, dať ju do mraziaku na pár hodín a je možné, že ju aj bez nabitia možno raz nakopneš!

Na dnes všetko. Prečítaj si ešte prvý odstavec v Závere nižšieak ti niečo nebolo jasné, napíš mi dole do komentára a čítame sa nabudúce!

Záver

Zapamätaj si, že tvojím cieľom je začať si uvedomovať hodnotu času. Tvoj čas je to najcennejšie, čo máš. Ak máš vyššiu ubikvitináciu, čas sa ti skracuje. Podobne ak tráviš čas v práci, ktorá ťa nebaví/nenapĺňa, prípadne ti ani nedáva dostatok financií ako spätnú väzbu za čas, ktorý danou prácou tráviš. Podobne je to aj s ľuďmi, ktorými sa obklopuješ, alebo činnosťami/zvykmi, aké robíš. Všetko toto sú len a len tvoje rozhodnutia, ktoré síce niekedy nie sú jednoduché, no KONANIE je na tebe!

Tiež ti dávam do pozornosti aj takto na záver článku ďalší nadchádzajúci Workshop, tentokrát o Vode, ktorý bude už 18.03. opäť v centre MyCoach v Bratislave.



Všetky ďalšie info aj možnosť objednávky/registrácie Vstupenky v predpredaji nájdeš na tomto odkaze alebo priamo na tel. č. u Mariána z MyCoach: +421915057640







Tiež ti dávam do pozornosti moje 2 tlačené Knihy, ktoré môžeš zakúpiť aj v Akciovom balíčku, a to najdôležitejšie – možnosť pridať sa medzi Prémium členov, kde získavaš ako Platinoví člen vytlačené knihy, rovnako aj množstvo ďalších materiálov, webinárov, pomôcok automaticky v cene členstva!







Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.



Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!




Čítame sa nabudúce, takže zostaň naladený 🙂

P.S. za ďalší krásny titulný obrázok opäť ďakujem Veronike!





REFERENCIE, ODKAZY, LINKY a CITÁCIE:

Všetky referencie z článkov:


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
  1. Jaroslav Lachký píše:

    Odpovedám sem Peťo, už i nejde reagovať nižšie, tak sna odpoveď nájdeš :D⠀

    1. Za kŕče nie, nemyslel som to tak, že nemáš experimentovat. Práve naopak⠀


    Toto je jeden z najlepších spôsobov ako sa o sebe a scojom tele niečo naučiť a pochopiť mu. Nie tým, čo ti iný hovoria. Toto je vždy len prvý krok, no druhý musí prísť „vlastny biohack až mitohack“, ktorý si nadizsjnujes na seba a hlavne ho vyhodnotíš. Pravidlá sú totiž rovnaké, fyzika diktuje Biológiu vždy, no prostredie a podmienky sú odlišné a tým, ako budeš reagovať sam zistíš, čo je na tom najhoršie, kde a ako sa máš viac zamerať a na čo, atď.⠀

    Nezabúdaj na ten príklad s batériou. Ten si zapamätaj do konca života. Je dôležitý a je v ňom veľmi veľa⠀


    2. Nejde o množstvo peňazí Peto. Niektoré metre sú lacné. Niektoré drahšie, no vzd side o priority. Sam. Som si tým prešiel a mam viac členov ktorí tiež, ktorí aj teraz riešia a ver, že keď sú priority jasné, dá sa veľa vecí :)⠀

    ⠀ A koniec koncov, psve aj preto boli na blogu články o ekonomike. Rovnako ako naše zdravie a výkonnosť, aj túto stránku mame v rukách sami.⠀


    Tým netvrdím ze musíš iset podnikat, apod., no vždy je možnosť ako svoje zručnosti, napríklad cyklistika alebo pomoc s drevom, atď., „zameniť“ za inú formu hodnoty. Otázne je na koľko rozumieš hodnote času a Mitochondriam :)⠀


    Čo sa jedenia týka, nemáš sa čoho obávať, no tiež nemá zymyse tlačiť na pílu ak ti to vyhovuje. Keby si časom chcel, vieš veci visc zoptimalitovat. A mimochodom, cenu jedla si roky sam sleduje a poviem ti, že je to cca rovnaké. Jedine co vied meniť je ze keď zješ menej, tak si môžeš dovoliť drahšie ako keď niekto kupuje každé dve hodiny bagetu z automatu za 2 eura a za deň minie viac ako za jedného drahého lososa 😀 (ako príklad) ⠀



    P.s. Webinar určiť odporúčam. Zíde sa ⠀

    • Peto píše:

      1. Tak že mal by som si vyskušať pospinkať si s magnetom pod hlavou ? 😀
      2. A čo sa este jedenia tyka vieš, teraz stravu riesim inač ako kedysi. Ked som bol chlapec alebo tinedzer tak som to ani moc neriešil, jedol som vsetko na co som mal chut sladke slane kysle koreniste proste vsetko 😀 ale len tak pre zaujimavost ak si este zaspominam dobre do školskeho obdobia, tak moj tyzden vyzeral asi takto: Rano som nikdy pocas pracovneho/školskeho tyzdna neranajkova, proste nemal som chut jest hned rano o pol 7. Jedeol som az desiatu v škole o 9viatej väcsinou vzdy nejake 2 rohliky s maslom šunkou alebo rybacou pomazankou a take paštety 😀 samozrejme bola aj ta nejaka horalka keksik 😀 potom som druhe jedlo dna jedol az okolo 15:00 to co ostalo napriklad este z nedelneho menue alebo mi babička po prichode zo skoly casto robila pirohy s lekvarom tvarohom alebo cestoviny s tvarohom alebo kapustou 😀 😀 a vecer som casto jedaval mlieko granko a lupačku 😀 . Cez vikendy v sobotne rano nejake parky, jogurty alebo aj nic a jedol som az okolo obedu co mamička navarila. Samozrejme nebolo to vzdy takto ale mal som rad aj ryby a kuracie stehna s ryžou alebo rozne gulase z diviny, bravcove a knedliky 😀 no a mamkine torty a zakusky boli/sú top tak v nedelu často bol aj takyto dezert 😀 a takto to nejak s mensimi drobnymi obmedami co sa stravy týka bolo stale az do kym som sa nezacal pred nejakymi 7-8 rokmi viac zaujimat o stravu.
      Ako som spomenul, ze v skole boli moje ranajky desiata + obcas keksik. Na obedy do jedalne som nechodil a takto som fungoval celkom dobre aj co sa hladiny energie tyka aj telesnej vychovy, nastastie som bol vzdy primerane chudý. Vtedy som hraval futbal a velmi rad som bol v branke. Nechcem sa chvaliť, ale ked som este viac hraval ako brankar, mal som sj neskutočne reflexi a vedel som viac menej aj predvidat odkial ta strela pride a tie dalsie veci okolo 😀 Kupodivu ma aj vzdy kamarati chceli potom v branke a mali potom viac sebavedomia oni 😀
      No teraz zacinsm riesit uz skoro kazdu prkotinu co by mi zlepsila/zefektivnila bytie. Ale cim dalej sa do tychto „problemou“ ponáram, tym viac mám otázok ale aj vedomostí, no dávam si otázku, robi mi to dobre na psychiku ? Alebo, tiez sa na mna doma pozeraju uz ako na nejaku modelku co riesi stravu a tie zvlastne veci co robim ked beham bosy po zahrade a riešim špekulujem čo a ako čo s čím, že nejem uz tolko ovocia v zime a ze si nedam z mamkinho koláča, ach čo ti viac poviem na to 😀

      • 1. K prvej otázke Peťo, asi si si neprečítal moju odpoveď poriadne. Máš zodpovedne experimentovať. Ak to nevieŠ, tak to nerob. Ak áno, ak si zodpovedný, tak potom je to najlepší spôsob, ako sa o sebe niečo dozvedieť!

        2. A Čo sa stravy týka, poznám to dobre. Tiež som mal podobné detstvo. Napíšem ti vŠak slová, ktoré by som rád počul napr. ja, keď som si vŠetky tieto veci pred rokmi sám dával roky dohromady.

        Uvedom si, že ľudia sa na teba budú pozerať o to viac, čím viac sa budeš od nich „vzdalovať“. Ak chceš byť ako väčšina (priemer), tak rob to čo väčšina. Prírodu vśak nezaujíma väčšina ani prirodzený výber. Každý máme svoju slobodnú voľnu, no dôsledky, aké z našich rozhodnutí vyplynú, tiue si nevyberieme. Tým musíme čeliť. A rovnako ako máš na výber pokračovať a pýtaš sa, hĺadať, skúšať a hlavne svedomito a zodpovedne vyhodnocovať, rovnako si môžeš zvoliť nerobiť nič.

        Aj Einstein povedal, že robiť to isté (viď väčšina) a očakávať iný výsledok je šialenstvo.
        Ak raz bude záznam zo sobotnajšej hlavnej prednášky (má to na astarosti Richard z Mycoach) a budeme spolu aspoň takto v kontakte, určite ti ho odporúčam následne zakúpiť/pozrieť. Veĺa otázok, ktoré si poloźil, budú zodpovedané a hlavne ich uvidíš aj v realite! 🙂

  2. Peto píše:

    Zaujal ma ten odstavec s matracom… ten matrac magnetico na ktorom spiš ako funguje ? Čo na v sebe aj magnety ?

    1.Kedsi som sa pohraval s myslienkou ci by bolo vhodne spať s magnetom pod vankušom 😀 čo ty na to ?

    2. Dalšia vec, vzdy ked jem sacharidy musim sa ist uzemniť vonku na travu bosy aby to nemalo potom negativny efekt ? A funguje to aj tak ze ked zjem sacharid, hlavne take ovocie a nepostavim sa bosy na travu ALE vystavim sa slnku, bude to mat tiež dobry efekt ?

    3. Niekedy som taky vymyselnik 😀 rozmyšľal som že v lete ked napr. kosim dvor musim byť obuty vieš aby som neurobil niekde „defekt“ na nohe 😀 ale aby som využil aj grounding tak ma napadlo omotať okolo chodidla tenky medený vodič klasicky elektrikarsky kabel, a vyviesť ho vonku z topanky a prichytiť ho na spodok podražky. Trochu nie moc normalny napad ale fungovalo by to ? 😀 teda ak by som z baganže z pod ponožky až (aby som sa dotykal holou nohou toho vodiča) a vytiahol ten medeny vodič tak ze ho prychytim zo spodu podražky, či by to malo želany grounding efekt 😀
    Čo ty na to ?
    Viem že su aj take šlapky uzemnovacie ale ja potrebujem baganže 😀

    • Jaroslav Lachký píše:

      Áno Peťo, je z permanentnych a silných magnetov. ⠀

      Je o tom veľa informácií u mňa na webe a v členstve (súkromné fóra pre premium členov) a momentálne si tým niektorí členovia prechádzajú sami, pretože ho objednávajú. Robíme to spoločne a tým pádom ušetria na poštovnom, ktoré je enormné. ⠀

      1. Tiež som sa s myšlienkou pohrával len s rozdielom, že som si vankúš dám vytvoril a aj praktizoval/experimentoval/vyhodnocoval to ⠀

      2. Nie nemusíš Peto. Stále ti nedochádza to, čo som ti písal viackrát a to aký má grounding efekt.⠀

      No pre teba na zapamätanie – ak to. Chceš optimalizovat na 100% tak jedz sacharid keď svieti UV. Keď UV odíde, Tvoja chladnička sa zatvára ⠀


      3. Možno mám pre teba jednoduché riešenie. Sam roky vyuzivam rôzne barefooty, mam mnohé robene sam pre seba aj uzemnené, no minulý rok sa mi podarilo nájsť firmu, ktorá s uzemnenyi topánkami prišla do predaja. Mam ich ako prvý doma a už dokonca nájdeš aj na Eshope odkaz a Zľavový kód. Ja osobne ich nenosím, ale pre teba z toho co píšeš budú akurát k tomuto ⠀

      Pozri, objednaj a môžeš v nich behať po záhrade ⠀

      • Jaroslav Lachký píše:

        V správe som mal aj smajlíka pre teba, ale asi ho nezobrazuje 😀

      • Peto píše:

        Dikes za reakciu 🙂 ,a vdaka za odpovede… ako dopadli tvoje pokusi s magnetom ? 😀 A k tomu uzemneniu este, že:
        1. Ak sa drzim napriklad nejakej kovovej tyče zapychnutej v zemi, alebo napriklad nejakeho vodiveho predmetu železo a ine kovy ktore niesu hrdzave alebo natreté lakom, tiez som uzemnený niee ? Či musim byť vyslovene uzemneny len cez chodidla ?? 😀
        Tiež by ma zaujimalo ako je to napr. Zo stromami, ak sa drzim povedzme dreva alebo takeho stromu, prebieha tam taktiež grounding efekt ?
        2. A k tym topánkam, super napad ze nieco take vyrobili aj ponuka skvela od teba, ale zasadne taketo veci ako šaty, topánky a podobne neobjednávam cez internet, vieš, ja to musim vyskušať či to sedí, lebo ak nie tak potom čo, vybavovať reklamacie a posielať to späť a tie dalsie veci na to ja nemam nervy 😀 zopár krat som tak robil a potom vracal, tak to nieee teda už. A k tomu mojmu napadu, ze si zavediem medeny kablik do topanky a prichytim ho potom von zo spodu podražky, bude to tak fungovať ? 😀

        • Jaroslav Lachký píše:

          Nie je začo Peto kedykoľvek :D⠀

          Pokusy s magnetom dobre, preto som ich robil.⠀

          1. Čo sa uzennenia týka, áno, ty však v prvom rade mysli na to, ao je naše telo spôsobené vzťahom – slnko = katoda, Zem = anoda, naše dlane a chodidla = ďalšia anoda.⠀

          Čiže spôsob akým sa územníš ťa síce môže prepojiť so zemou, no práve aj ten kontakt j dôležitý. Vždy najlepšie na boso nohami a rukami, ale áno, aj takýmto spôsobom si schopný zo zeme „brat“ elektróny. Rovnako ak sa dotýka stromu, ale rozdiely sú veľké. Najlepšie by bolo, keby si sám kúpil metre a zmeral to ako ja, aby si videl ten rozdiel.⠀

          Vždy záleží od plochy kontaktu, od miesta, vlhkosti (strom je suchý,…), atď., pretože všetko toto ovplyvní mnozrrvo elektrónov pretekajucich s anidy s väčším potenciálom (Zem) do menšej (ty)⠀


          Takže kľudne sa aj stromov dotýkajú, kvetov, atď., všetko toto ma obrovské benefity a nie je to len „woo dooo“ :D⠀


          2. S topánkami súhlasím, dobrý prístup Peto

          • Peto píše:

            1.takže ak by som si dal nejaky hocijaký magnet pod vankuš, neublíži ? 😀
            2.S tým uzemnením to je velice zajímava téma 😀 no čiže funguje to teda aj tak to „čerpanie“ elektronov zo zeme cez vodive predmety z adekvatne vlhkej zemi a v tom pripade že sa ich aj realne držím, no priorita je vždy priamy kontakt pokožky so zemou pochopil som to spravne ? Totiž, špekulujem nad tymto sposobom preto, lebo su situacie kedy nemožem byť bosý a rukami behať po zemi to nieje až tak praktické 😀 Vtedy za určitých okolnosti ked je adekvatne vlhka zem, chytim sa kovovej tyče zapichnutej v zemi a mal by grounding fungovať 😀 K tym topankam, teda ja to tak spravim ako som spominal že si vyvediem z nich kablik von na podražku a už len musim veriť že to bude fungovať nič ine mi neostáva 😀

        • Jaroslav Lachký píše:

          Reagujem na poslednú správu dole ešte Peto.⠀

          1. Samozrejme, že musíš byť opatrný. Ak nevieš čo robíš, nerob nič. Preto musíš vedieť aké magnety, ako, kam, atď., nie je to len tak :D⠀

          2. A s uzemnenie odporúčam ako prvé zakúpiť nejaké metre a potom uvidíš sam, lepšie, čo a ako 🙂

          • Peto píše:

            Ok teda, nebudem experimentovať s magnetmi 😀 a k tym metrom, ja by som si aj zakupil, fotospektrometer, meter na uzemnenie, merač EMP, RF ale tak skade naberem tolko prašulov 😀 som len skladnik v stavebninach a tu na vychode, no zarobim len tak aby som si povedzme sam z toho vystačil a mal ešte niečo pri ruke na svoje hobby 😀 (Ano, vždy je ina možnost ist preč alebo robiť niečo ine, ale zase zatial mi to tak vyhovuje, aj ked nie až tak idealne ako by som potrebol no možem sa venovať aj svojmu hobby a praci okolo domu a zahrady. no a nie je to celodenna praca v kancli pred modrou obrazovkou). Tak vieš aj auto treba poservisovať a kupa spotrebnych materialov a ine. A tiež už si poviem že mam všetko čo potrebujem k cyklistike ale furt dačo vyskoči, či už treba nove gumy, ložiska, alebo nejaky dres gate ked sa nahodou potrha (nestava sa to často ale…) 😀 no a take tie spotrebne veci ešte do bežneho života… A strava toto je ach, no to je položka 😀 ale teba sa to až tak netyka, ty neješ alebo len malo 😀 ja neviem podat vykon aj v robote aj na treningu aby som tak malo jedol ako ty 😀 skušam jesť menej pri zachovani rovnakej prace treningu ale vidi sa mi že som schudol. Pred 2-3 mesiacmi vaha ráno 67kg, teraz posledne cca 2 tyzdne 65,5 a mavam väčšie chute na jedlo a častejšie myslim na neho 😀 a jem 3 jedla denne no s tym aby medzi poslednym a prvym jedlom dalšieho dna ubehlo aspon 12h niekedy potiahnem aj na 15h

            Tiež planujem si kupiť ten opaľovaci protokol čo maš, a asi si ho aj hned idem kupiť 😀 no a ten webinar čo si teraz zverejnil ohladom žiaroviek, super vec uvažujem nad nim

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov